Ο Γάλλος διαιτητής Μεντί Ντιφαλά χάρισε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα μέσα στο ΣΕΦ, με μία απίστευτη απόφαση που θα μνημονεύεται αρνητικά για χρόνια!

Ο Γάλλος διαιτητής Μεντί Ντιφαλά καταλόγισε ανύπαρκτο φάουλ στον Πετρούσεφ πάνω σε τρίποντο του Πάρκερ, 5 δέκατα του δευτερολέπτου πριν τη λήξη της παράτασης (κανονική διάρκεια 71-71).

Έτσι, και με το σκορ ισόπαλο 80-80, χάρισε ντροπιαστικά τη νίκη (82-80) στη Μπαρτσελόνα, που πήρε προβάδισμα στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague με 2-1 νίκες.

Μπαρτζώκας: «Η σχέση μου με τον Λαρεντζάκη φτιάχνει ανέκδοτα»

Να σημειωθεί ότι και πριν από το καλάθι που έστειλε το ματς στην παράταση, η Μπαρτσελόνα έχει κάνει παράβαση 5 δευτερολέπτων στην επαναφορά της από την πλάγια γραμμή, η οποία δεν καταλογίστηκε από τους διαιτητές, με αποτέλεσμα ο Λαπροβίτολα να ισοφαρίσει σε 71-71.