Ο Ολυμπιακός πάλευε να πάρει τη νίκη και οι γκρι τη χάρισαν απλόχερα στην Μπαρτσελόνα, με μία φάση που ούτε καν επαφή δεν υπάρχει. Ντροπή για τη διοργάνωση, ντροπή για το ευρωπαϊκό μπάσκετ.

Ο Ολυμπιακός, το βράδυ της Μ. Τρίτης, αντιμετώπιζε την Μπαρτσελόνα σε ένα ματς ιδιαίτερο, καθώς με τη σειρά στο 1-1 όλοι οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν τη δεύτερη νίκη. Το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας ήταν ένα καζάνι που κόχλαζε, ωθώντας τους παίκτες μας για το θετικό αποτέλεσμα. Μεγάλος απών, ο αρχηγός μας, Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος ακόμη ταλαιπωρείται από ίωση. Επιπλέον, εκτός αποστολής ήταν οι Μίτρου-Λονγκ, Λούντζης και Τανούλης.
Στο ΣΕΦ βρέθηκαν αρκετές προσωπικότητες, με τους Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, Γιώργο Πρίντεζη, Αντώνη Νικοπολίδη και Ανδρέα Ντόι, να ξεχωρίζουν. Επιπλέον, οι οργανωμένοι σήκωσαν και πανό για τα Τέμπη.

Ολυμπιακός: Προβάδισμα για Θρύλο!

Ο κόουτς Μπαρτζώκας ξεκίνησε με τους Γουόκαπ, Κάνααν, Πίτερς, Σίκμα και Φαλ, ενώ ο Γκριμάου με τους Ρούμπιο, Λαπροβίτολα, Κάλινιτς, Πάρκερ και Βέσελι.

Μπαρτζώκας: «Η σχέση μου με τον Λαρεντζάκη φτιάχνει ανέκδοτα»

Το σκορ στο ΣΕΦ το άνοιξε ο Βέσελι, με τον Γουόκαπ να απαντά. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 4-6 μετά από 4:30 λεπτά παιχνιδιού. Με το καλημέρα, ο Φίλιπ Πετρούσεφ με το σκορ στο 4-8, πέτυχε γκολ-φάουλ. Στην εξίσωση μπήκε κι ο Πίτερς, με τον Πάρκερ όμως να απαντά στο τρίποντο με… τρίποντο. Ο Φαλ έκανε το 11-11, φέρνοντας ξανά το ματς στο «Χ». Όπως και με ισοπαλία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο Φάληρο (13-13).

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυναμικά το δεύτερο δεκάλεπτο (15-18), με τον ΜακΚίσικ να ισοφαρίζει, με γκολ-φάουλ. Όμως, ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό και προηγήθηκε με +7 (32-25), έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Μόουζες Ράιτ. Οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικοί και σταθερά μπροστά στο σκορ (34-29, 19’). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 37-32. Το α’ μέρος έκλεισε με 12/24 δίποντα, 2/10 τρίποντα και 20 ριμπάουντ για την ομάδα μας. Ξεχώριζαν ως εκείνο το σημείο οι διψήφιοι Ράιτ και Πετρούσεφ.

Ολυμπιακός: Ήθελε προσοχή…

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Σατοράνσκι ευστόχησε σε τρίποντο, φέρνοντας άμεσα το ματς στο καλάθι. Ενώ ο Λαπροβίτολα έδωσε και προβάδισμα. Ο Γουόκαπ έδωσε λύση στην ολιγόλεπτη «ξηρασία», με τρίποντο (40-38). Στο ματς μπήκε ξανά κι ο Πάρκερ, σκοράροντας κι αυτός τρίποντο. Το ματς είχε γίνει ροντέο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονταν στο σκορ. Ο Άλεκ Πίτερς με δικό του τρίποντο, έδωσε ξανά αέρα +3 (48-45). Με ένα σερί 5-0, οι «μπλαουγκράνα» πέρασαν μπροστά (48-50). Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν ιδανικά την περίοδο, χάρη σε ένα τρίποντο του Πάρκερ (51-57).

Ολυμπιακός: Θρίλερ και… παράταση!

Ο Θρύλος ξεκίνησε ιδανικά την τελευταία περίοδο, μειώνοντας σε 55-57. Οι «ερυθρόλευκοι», με τη βοήθεια του τρομερού κόσμου τους, ισοφάρισαν σε 61-61, όμως όλα βρίσκονταν στην κόψη του ξυραφιού. Ο Φίλιπ Πετρούσεφ, κορυφαίος ίσως της βραδιάς, πέτυχε ένα εκπληκτικό τρίποντο από τα 8 μέτρα, κερδίζοντας το ρολόι. Διαμόρφωσε το σκορ στο 67-63. Οι Πειραιώτες μάλιστα, έτρεξαν ένα σερί 10-2. Στην αμέσως επόμενη φάση, είχαμε μία φάση «Μόουζες Ράιτ Airlines», με ισοπεδωτική τάπα στον Βέσελι (69-63). Ο Γουόκαπ πέτυχε το 71-66, δίνοντας ψυχολογία στον Θρύλο. Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους, με τον Αμπρίνες να σκοράρει και να μειώνει (71-69). Η ομάδα του Μπαρτζώκα έβγαλε την άμυνα αρχικά, όμως ο Λαπροβίτολα πέτυχε δίποντο μέσα απ’ τα «ερυθρόλευκα» χέρια, με το ματς να πηγαίνει στην ισοπαλία, για ακόμη μια φορά. Μετά το τάιμ άουτ, την μπάλα πήρε ο Γκος, με τον Αμερικανό να αστοχεί σε σουτ. Το ματς λοιπόν, οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι γκρι έδωσαν το «διπλό» και… 1-2

Στην πρώτη φάση της παράτασης, ο Πετρούσεφ αστόχησε, με τον Βέσελι να βρίσκει στόχο (71-73). Ο Γκος πέτυχε κι εκείνος καλάθι, φέρνοντας το ματς του Φαλήρου ξανά στο «Χ». Από πλευράς Μπάρτσα, ο Σατοράνσκι πέτυχε κι αυτός δίποντο, με τον ΜακΚίσικ να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων (76-75). Ο Φάλ πέτυχε κι εκείνος καλάθι δύο πόντων δίνοντας αέρα… τριπόντου στην ομάδα του. Οι Πειραιώτες στο τελευταίο λεπτό προηγήθηκαν με 80-77, όμως μετά από τζάμπολ δέχτηκαν τρίποντο, με το σκορ να είναι ξανά στην ισοπαλία. Η τελευταία επίθεση ήταν των φιλοξενούμενων, με τους διαιτητές να δίνουν ετσιθελικό φάουλ πάνω στον Πετρούσεφ. Ο Πάρκερ έβαλε τις δύο απ’ τις τρεις βολές, με το ματς να ολοκληρώνεται.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71 κ.δ., 80-82.