Ο Ολυμπιακός γνώρισε την δεύτερη φιλική ήττα του από τον Ερυθρό Αστέρα μέσα στο ΣΕΦ.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν βελτιωμένοι σε σχέση με το προηγούμενο φιλικό αλλά γνώρισε την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα του Μίλαν Τόμιτς με 77-82 στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ.

Ο Ντέβιντ Μπλατ είχε στην διάθεση του για πρώτη φορά τους διεθνής, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει την αναμέτρηση με τους Τσέρι, Πάντερ, Πολ, Πρίντεζη και Ρούμπιτ, αλλά παρά την καλή εμφάνιση, έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με 36-41.

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Αν και στην τρίτη περίοδο έδειξε εξαιρετικά σημάδια βελτίωσης, όλα έδειχναν ότι το 56-62 θα ανατρεπόταν στην τελευταία περίοδο αλλά η πολύ κακή αμυντική λειτουργία μέσα σε αυτό το δεκάλεπτο, πρόσφεραν 20 πόντους στους Σέρβους, με αποτέλεσμα ο αγώνα να λήξει με 77-82.

Τον αγώνα, επίσης, παρακολούθησε ο πρόεδρος της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Παναγιώτης Αγγελόπουλος θέλοντας να δει από κοντά την πορεία της προετοιμασίας της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 36-41, 56-62, 77-82