Οι νταμπλούχοι Ελλάδας παίζοντας φοβερή άμυνα και έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές κέρδισαν εύκολα στην Ισπανία τη Βαλένθια με 78-65 και έφτασαν τις τρεις συνεχόμενες νίκες στην Ευρωλίγκα. Μεγάλης σημασίας νίκης την απευθείας πρόκριση στα playoffs.

Ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός στην άμυνα και παρότι έκανε να σκοράρει τρίποντο 22 λεπτά κατάφερε να κερδίσει άνετα τη Βαλένθια (της πήρε και τη διαφορά) με 78-65 για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και έφτασε τις τρεις σερί νίκες στη διοργάνωση, πριν τη διακοπή για τα Κύπελλα και τις Εθνικές Ομάδες.

Αυτή ήταν η πρώτη και μοναδική νίκη των ερυθρόλευκων στην κανονική περίοδο, ενώ έδωσαν και συνέχεια στο εκπληκτικό τους σερί στη Βαλένθια όπου μετρούν 8/8!

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Ουόκαπ με 7 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Ράιτ με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 3 κλεψίματα και ο Πίτερς με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Ακόμα ξεχώρισαν ο Κάνααν με 16 πόντους (6/10 σουτ), 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ, ο Ουίλιαμς-Γκος με 9 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και μηδέν λάθη και ο ΜακΚίσικ με 8 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ ο Πετρούσεφ είχε 6 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 15-11 και βρίσκεται και πάλι στην πρώτη εξάδα της Ευρωλίγκα και έχει βάσιμες ελπίδες ακόμα και για την 4η θέση και το πλεονέκτημα έδρας πέρα από την απευθείας πρόκριση στα playoffs.

Επόμενη σημαντική αποστολή είναι το Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας στην Κρήτη από τις 15/2 μέχρι και τις 18, όπου ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει αρχικά το Περιστέρι (16/2).

Από το +11, σχεδόν ισοπαλία στο ημίχρονο

Στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός ήταν σκληρός αμυντικά και κατάφερε να προηγηθεί με 8-5 στο 4ο λεπτό, όμως τα 3 λάθη του έφεραν ισπανικό επιμέρους 8-3 και τη Βαλένθια μπροστά με 13-11 (στο 7′) χάρη σε 5 πόντους του Ρόμπερτσον.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 21-19 υπέρ των Πειραιωτών αφού πήραν 6 πόντους από το δίδυμο Ράιτ – Πετρούσεφ και παρά τα 5 λάθη τους και το ότι Πίτερς και Μπραζντέικις ήταν φορτωμένοι με δύο φάουλ ο καθένας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γιόβιτς μπορεί να προκαλούσε προβλήματα (6π.), όμως η βελτιωμένη περιφερειακή άμυνα που ανάγκασε σε 3 γρήγορα λάθη τη Βαλένθια και η τριάδα Ουίλιαμς-Γκος, Παπανικολάου και ΜακΚίσικ που είχαν μαζί 10 πόντους και 5 ασίστ και έκαναν τα ερυθρόλευκα τρίποντα 4/7, έφεραν τη διαφορά για τον Ολυμπιακό στο +12 (34-23 στο 15′) για πρώτη φορά!

Ο Ολυμπιακός μπορεί να προηγήθηκε και με +11 χάρη στον πολύ καλό Ράιτ (7π, 2ριμπ), όμως ο Οτζελέγιε με 5 προσωπικούς πόντους και 9 συνολικά μείωσε σε 34-28 στο 17ο λεπτό, ενώ η διαφορά έπεσε και άλλο (36-35 στο 18′) με τους Πειραιώτες να έχουν πλέον 4/10 τρίποντα και ο καλός αλλά κι άστοχος Παπανικολάου 1/4 και δύο φάουλ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-39 και τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να χάνουν ένα διψήφιο προβάδισμα, λόγω των αμυντικών τους αδυναμιών κυρίως μέσα στο καλάθι (11/7 δίποντα η Βαλένθια).

Με σούπερ άμυνα και τρίτο δεκάλεπτο πήρε το διπλό!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με πολλά φάουλ, μπόλικο μπασκετικό ξύλο και τη Βαλένθια να δέχεται δύο τεχνικές ποινές και ο Πίτερς φτάνοντας τους 8 πόντους με 5 προσωπικούς αύξησε το ερυθρόλευκο προβάδισμα σε 46-41 στο 23ο λεπτό.

Ο Κάνααν παρότι είχε 0/3 τρίποντα με 5 προσωπικούς πόντους έδωσε και πάλι διψήφιο προβάδισμα (51-41) στον Ολυμπιακό στο 26ο λεπτό και τους Ισπανούς να «κολλάνε» στην επίθεση χάρη στην εξαιρετική άμυνα των Πειραιωτών.

Η διαφορά έφτασε και στο +15 (59-44 στο 28′) για πρώτη φορά με το δίδυμο Κάνααν – Φαλ στην επίθεση (11π μαζί) και τον Πίτερς να έχει 11 ριμπάουντ, όμως με σερί κόκκινα λάθη η τρίτη περίοδος έκλεισε με 60-48 και τον Μουμπρού να αποβάλλεται με δεύτερη τεχνική ποινή!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε κολλήσει στην επίθεση και ο Γιόβιτς μείωσε σε 62-53 στο 33ο λεπτό, με την ομάδα του κόουτς Μπαρτζώκα να δείχνει πως χρειάζεται ηρεμία, αφού είχε φτάσει τα 10 λάθη.

Ο ΜακΚίσικ με 4 προσωπικούς πόντους μετά το 13ο ισπανικό λάθος έκανε το σκορ 66-53 (στο 34′), όμως η επίθεση στο σετ παιχνίδι είχε θέμα και τα λάθη δεν σταματούσαν.

Ουίλιαμς-Γκος (9π, 2ασ) και Ράιτ (9π, 3ριμπ) διατηρούσαν το προβάδισμα ασφαλείας (70-57) και ο Ολυμπιακός ήταν το φαβορί για τη νίκη στο 36ο λεπτό.

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Κάνααν με το πρώτο του τρίποντο τελείωσε το ματς κάνοντας το 74-60 και οι Πειραιώτες πήραν το τεράστιο διπλό!

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-40, 48-60, 65-78