Τεράστια νίκη του Ολυμπιακού για ακόμα μια φορά στην έδρα της Α.Ε.Κ, με το κοντέρ πλέον να γράφει 40-0!

Ασταμάτητο τρένο ο Ολυμπιακός. Η ομάδα βόλεϊ των Ανδρών επικράτησε για δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα της ΑΕΚ, αυτή τη φορά με 3-1 σετ (25-23, 17-25, 20-25, 18-25), πήρε την 10η νίκη του στη Βόλεϊ Λιγκ και την 40η διαδοχική και έτσι παρέμεινε για μια ακόμα αγωνιστική στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» ρίχνουν όλο το τους το βάρος στην αναμέτρηση της ερχόμενης Πέμπτης (17/01) κόντρα στην Ιστανμπούλ για το CEV Καπ στο Ρέντη, όπου ο Θρύλος θα ψάξει τα δύο σετ που χρειάζεται προκειμένου να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο πρώτο σετ. Η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά με 5-2, αλλά κάπου εκεί η ομάδα του Μουνιόθ έκανε την αντεπίθεσή της και πέρασε μπροστά στο σκορ με 6-5. Ο Θρύλος συνέχισε να είναι μπροστά μέχρι και το 19-20 αλλά η ΑΕΚ με 2-0 σερί πήρε το προβάδισμα με 21-20 για να πάρει τελικά το πρώτο σετ με 25-23.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο σετ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια, βρήκαν περισσότερες λύσεις από τους αντιπάλους τους και έτσι προηγήθηκαν με 6-2. Παρά το γεγονός ότι ο Σωτήρης Δρίκος πήρε τάιμ άουτ για την ΑΕΚ, αυτό δεν την βοήθησε να αποτέλεσμα ο Θρύλος να πάει τη διαφορά στους οκτώ (10-4). Όσο περνούσε το σετ ο Θρύλος δεν έχανε τη διαφορά και τελικά ισοφάρισε σε 1-1 με το 25-17.

Το τρίτο σετ ήταν όπως και το πρώτο. Μετά το 2-2 οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, μέχρι και το 8-8 όπου ο Ολυμπιακός με ένα σερί 3-0 πήγε το σκορ στο 8-11. Μέχρι και το τέλος του δεν έχασε το προβάδισμά του και έτσι κατέκτησε το σετ με 20-25 για το 2-1.

Στο τέταρτο ο Θρύλος δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης. Έχοντας εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση και την υποδοχή να είναι εξαιρετική πήρε από νωρίς το προβάδισμα (2-8), δεν το έχασε ποτέ και έτσι πήρε το σετ και το ματς με 25-18 για το 3-1.

Τα σετ: 25-23, 17-25, 20-25, 18-25

1ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 25-23

2ο σετ: 3-8, 11-16, 14-21, 17-25

3ο σετ: 7-8, 12-16, 16-21, 20-25

4ο σετ: 2-8, 11-16, 13-21, 18-25