Πολλοί και διάφοροι είναι οι παράμετροι που ενδέχεται να επηρεάσουν και να καθορίσουν τις ισοβαθμίες στα πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 1.

Λιγότερες από 96 ώρες από την επική πρόκριση με τη Φενέρμπαχτσε, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κερδίσει με μεγάλη εμφάνιση στο γήπεδο του Φαλήρου, αντιμετωπίζοντας τον ΠΑΟΚ με σκορ 2-1. Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ, ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός στην έδρα της Λαμίας (5-0), ενώ η ΑΕΚ πήρε σημαντική νίκη με 2-1 στο γήπεδο “Κλεάνθης Βικελίδης” απέναντι στον Άρη.

Στην τρέχουσα βαθμολογία, ο Θρύλος έχει 66 βαθμούς και ο “δικέφαλος του βορρά” 67. Με τον αγώνα στη Θεσσαλονίκη να εκκρεμεί, ο δαφνοστεφανωμένος έφηβος έχει την ισοβαθμία στα χέρια του με νίκη, ακόμα και με ισοπαλία. Σε περίπτωση νίκης των ασπρόμαυρων, τότε και οι δύο ομάδες θα έχουν 6 βαθμούς στα παιχνίδια μεταξύ τους.

Σεζόν τέλος για Μπιανκόν

Συνεπώς, η διαφορά τερμάτων θα μετρηθεί αναγκαστικά, με την ομάδα του λιμανιού να έχει μέχρι στιγμής 8 γκολ έναντι των Θεσσαλονικέων που έχουν μόλις 2. Έτσι, για να πάρει η ισοβαθμία ο ΠΑΟΚ, πρέπει να κερδίσει στο ντέρμπι της “Τούμπας” με διαφορά τουλάχιστον 2 γκολ. Οι Πειραιώτες μπορούν να διατηρήσουν την ισοβαθμία με ισοπαλία ή ακόμα και με ήττα με διαφορά ενός τέρματος.

Σε περίπτωση νέας ισοβαθμίας και στη διαφορά τερμάτων, τότε κρίνεται η θέση που κατέλαβε κάθε ομάδα στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, όπου να θυμίσουμε ότι ο “δικέφαλος” τερμάτισε πρώτος και ο Ολυμπιακός τρίτος!

Γενικότερα, σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο συλλόγων στα πλέι οφ, ισχύουν τα παρακάτω κριτήρια κατάταξης, με την εξής σειρά:

1. Το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε κάθε ομάδα σε όλους τους αγώνες τους στο Πρωτάθλημα (στην κανονική περίοδο και τα πλέι οφ).

2. Η διαφορά τερμάτων της κάθε ομάδας μεταξύ των νέων ισοβαθμούντων ομάδων σε όλους τους αγώνες τους στο Πρωτάθλημα (κανονική περίοδο και πλέι οφ).

3. Η θέση που κατέλαβε η κάθε ομάδα μεταξύ των νέων ισοβαθμούντων ομάδων στην κανονική περίοδο του Πρωταθλήματος.