Η Ρεάλ Μαδρίτης σκούπισε τον Παναθηναϊκό, νικώντας τον με 82-89 στο μεγαλύτερο μουσείο αγαλμάτων.

Για πλάκα πέρασε η Ρεάλ Μαδρίτης από το ΟΑΚΑ, νικώντας τον Παναθηναϊκό για 3η φορά, αυτή τη φορά με 82-89 και να γίνεται η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στο Final  Four του Μαΐου στη Βιτόρια.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο, κλείνοντας το με 18-23. Ο Γιαννακόπουλος κινήθηκε προς τον υπεύθυνο διαιτησίας της Ευρωλίγκας, Ρίτσαρντ Στόουκς, ώστε να εκφράσει τα παράπονά του. Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 23-13 και στη 3η οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες με 58-58.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Ρεάλ παίζοντας φανταστική άμυνα και κυκλοφορώντας εξαιρετικά την μπάλα, τρέλανε τους πράσινους στο «πικ εν ρολ» με τον Αγιόν. Μεγάλοι πρωταγωνιστές στο τέλος του αγώνα ήταν οι Ράντολφ και Καμπάτσο, οι οποίοι πέτυχαν μεγάλα σουτ, τα οποία έδωσαν την νίκη-πρόκριση στη Ρεάλ μετά και το τελικό 82-89, ενώ στον Παναθηναϊκό ακόμα μια σκούπα, την τρίτη τα τελευταία τέσσερα χρόνια!