Ο Ολυμπιακός στους «Ζωσιμάδες» δεν εμφανίστηκε στο β' μέρος του αγώνα επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Το τελικό σκορ ήταν ισόπαλο, καθώς δεν εκμεταλλεύτηκε τις δύο γκολάρες του Φορτούνη από το πρώτο ημίχρονο. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, για την 14η αγωνιστική της Super League, αντιμετώπισε τον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες», κατά την επιστροφή της ομάδας στις υποχρεώσεις του πρωταθλήματος. Μία δύσκολη κι απαιτητική αναμέτρηση για τον Θρύλο, ο οποίος όμως δεν ήταν μοναχός του στα Ιωάννινα. Χτες, η ομάδα αποθεώθηκε με τον ερχομό της, ενώ και στο γήπεδο βρέθηκαν αρκετοί οπαδοί μας, οι οποίοι το έκαναν μικρό «Καραϊσκάκη».

Βέβαια, πριν τη σέντρα είχαμε και κάποια επεισόδια, έπειτα από προκλήσεις της Αστυνομίας, προτού βγουν οι δύο ομάδες για το καθιερωμένο τους ζέσταμα.

Super League: Πρόβλημα με τις ημερομηνίες των play off

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον κόουτς Στάικο, η ενδεκάδα του ΠΑΣ Γιάννινα ξεκίνησε με τον Σούλη στην εστία. Η άμυνα αποτελούνταν από τους Σόρια, Παντελάκη, Καραχάλιο και Εραμούσπε. Στη μεσαία γραμμή είδαμε να κινούνται οι Μορέιρα, Ριένστρα και Λιάσος. Ενώ στην επίθεση ήταν οι Πήλιος, Παμλίδης και Σταματελόπουλος.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Ροσέρο, Ποζνάνσκι, Φοφανά, Τσάβος, Τσίρης, Μπακαδήμας, Μπαλάν, Αθανασίου.

Ο Θρύλος του Μίτσελ, για την εκτός έδρας αναμέτρηση στους «Ζωσιμάδες» παρατάχθηκε με μια δυνατή ενδεκάδα. Επιλέχθηκε ο σχηματισμός 4-2-3-1 με τον Πασχαλάκη να κάθεται στην εστία, ως τετράδα στην άμυνα είδαμε τους Βρουσάι, Ρέτσο, Ντόι και Ρέαμπτσιουκ, μπροστά τους αγωνίστηκαν οι Εμβιλά και Ινμπέομ Χουάνγκ, με την επίθεση να αποτελείται από τους Φορτούνη, Μπιέλ και Χάμες Ροντρίγκες. Τέλος, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί βρέθηκε ως ο μοναδικός φορ.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Τζολάκης, Μαρσέλο, Παπασταθόπουλος, Μασούρας, Κασάμι, Σαμασέκου, Γκάρι Ροντρίγκες, Μπακαμπού, Ανδρούτσος.

Δεν ήθελαν να παιχτεί ποδόσφαιρο…

Με το ξεκίνημα του ματς, είχαμε κάποιες ρίψεις καπνογόνων, που οδήγησαν σε ολιγόλεπτη διακοπή της αναμέτρησης. Μόλις ξεκίνησε εκ νέου το ματς, ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη επίσκεψη στα καρέ της ομάδας των Ιωαννίνων. Στο 8ο λεπτό, είχαμε επίσης διακοπή λόγω καπνογόνων, κάτι που «εξόργισε» τους ίδιους τους φίλους των γηπεδούχων.

Στο 13ο λεπτό, μετά από σέντρα του Χάμες με αποδέκτη τον Ελ Αραμπί, ο Παντελάκης έδιωξε σε κόρνερ. Οι πρωταθλητές απείλησαν και με ένα σουτ του Φορτούνη, το οποίο δεν ανησύχησε καθόλου τον κίπερ του «Άγιαξ της Ηπείρου». Οι «ερυθρόλευκοι» για όσο βλέπαμε ματς, ήταν κυρίαρχοι, όμως δεν βλέπαμε ποδόσφαιρο. Στο πρώτο τέταρτο του ματς, η αναμέτρηση διεκόπη, με τους αθλητές των δύο ομάδων να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, μαζί με τους διαιτητές.

Ολυμπιακός | Απείλησε για το γκολ…

Μετά από 22 λεπτά διακοπής, το ματς ξεκίνησε εκ νέου, με τους γηπεδούχους παίκτες να προειδοποιούν τους οπαδούς τους πως με την επόμενη διακοπή θα υπήρχε οριστικό «τέλος». Χάρη σε ένα πολύ όμορφο πάσινγκ γκέιμ των Πειραιωτών, μεταξύ Φορτούνη και Μπιέλ, ο τελευταίος έκανε ένα σουτ, με την μπάλα να πηγαίνει στην αγκαλιά του Σούλη.

Ακόμη μία τρομερή ευκαιρία έχασε ο Θρύλος, στο 20′ του αγώνα, με τον Ελ Αραμπί να γυρίζει την μπάλα στον Μπιέλ, με τον Ισπανό να χάνει μοναδική στιγμή για το 0-1. Την ίδια στιγμή, ο Βρουσάι ένιωσε ενοχλήσεις, δείχνοντας πως είχε θέμα τραυματισμού. Με τον Ανδρούτσο να περνά, ως πρώτη αλλαγή αντί του ίδιου, ως δεξιός μπακ.

Στα μισά περίπου του Α’ μέρους, ο Σόρια έκανε λάθος, με τον Φορτούνη να παίρνει την μπάλα, δίνοντάς την αμέσως στον Ελ Αραμπί, όμως ο Σούλης πρόλαβε να μπλοκάρει προτού την «τσιμπήσει» ο Μαροκινός. Αμέσως μετά, ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε τρία κόρνερ από τους παίκτες του Μίτσελ.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Φορτούνης έκανε ακόμη ένα καλό σουτ, με τον Σούλη να διώχνει σε κόρνερ.

Φορτούναρος και… 0-2!

Ο Θρύλος μετά από τρομερό ξεκλείδωμα της άμυνας του ΠΑΣ, σκόραρε στο 33’ με τον Φορτούνη. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και πως… επέστρεψε για τα καλά. Ο Ελ Αραμπί τον τροφοδότησε κι ο ίδιος δεν αστόχησε, κάνοντας το 0-1.

Τα επόμενα λεπτά, η ομάδα του Μίτσελ ως το τέλος του πρώτου μέρους, έπρεπε να κάνει διαχείριση. Ενώ θα προσπαθούσε να βρει κι άλλο τέρμα, μέσα από οργανωμένη επίθεση. Με τη σφραγίδα του Φορτούνη έγινε το 0-2, χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ! Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός πέρασε την μπάλα εξαιρετικά πάνω από το τείχος, καταλήγοντας στην εστία του Σούλη.

Οι καθυστερήσεις για το πρώτο μέρος ήταν 4′, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να προσπαθεί να μειώσει, δίχως όμως επιτυχία. Αντιθέτως, ο Χάμες είχε κι εκείνος μια φάση, χάρη σε επίσης εκτέλεση φάουλ, δίχως όμως να απειλήσει περαιτέρω.

Αντέδρασαν οι γηπεδούχοι!

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ο ΠΑΣ ήξερε πως για να πάρει αποτέλεσμα θα έπρεπε να βάλει γρήγορο γκολ. Απείλησε, έψαξε το τέρμα, όμως έως εκεί. Στα πρώτα δέκα λεπτά, η ομάδα μας δέχτηκε πίεση, όμως ανταποκρίθηκε καλά. Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι έκαναν και αλλαγή για να προσπαθήσουν να μπουν ξανά στον αγώνα.

Ο Παμλίδης, στο 64’ έκανε το 1-2 χάρη σε μακρινό σουτ με το δεξί πόδι, μειώνοντας το σκορ και μπαίνοντας ξανά στον αγώνα. Ο Μίτσελ για να φρεσκάρει την ομάδα του έριξε στη μάχη τους Μπακαμπού και Κασάμι, αντί των Ελ Αραμπί και Χάμες.

Ανατροπή και… έτρεχε!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε την ανατροπή ισοφαρίζοντας σε 2-2, με τον Λιάσο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την όμορφη ενέργεια του Μορέιρα. Ο ίδιος έκανε το γύρισμα από κοντά και με προβολή έφερε το ματς στα ίσια.

Έπειτα, ο Ολυμπιακός έτρεχε να κάνει το 2-3, διότι πρόκειται για αυτοκτονική εικόνα στο β’ μέρος. Οι «ερυθρόλευκοι» νόμισαν πως «καθάρισαν» με το σκορ του πρώτου μέρους, όμως η αναμέτρηση τελειώνει στα 90′.

Με την συμπλήρωση 80’ μπήκαν οι Μαρσέλο και Γκάρι Ροντρίγκες αντί Ινμπέομ και Ρέαμπτσιουκ. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 4′, με τον Θρύλο να προσπαθεί αλλά μάταια.

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος): Σούλης, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Λιάσος, Ριένστρα, Παμλίδης, Μορέιρα, Σταματελόπουλος.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ντόι, Ρέτσος, Βρουσάι, Ρέαμπτσουκ, Ίνμπομ Χουάνγκ, Εμβιλά, Φορτούνης, Μπιέλ, Χάμες, Αραμπί.