Ο Ολυμπιακός έχασε (2-0) από τον Παναθηναϊκό στο «Α. Νικολαΐδης» και πλέον ούτε με θαύμα δεν μπορεί να μπει σε διεκδίκηση για τον τίτλο, ενώ κινδυνεύει πολύ σοβαρά και για την πρώτη τριάδα των θέσεων.

Το ντέρμπι της Λεωφόρου πήρε ο Παναθηναϊκός με 2-0 σκορ απέναντι στον Ολυμπιακό για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Τα γκολ του παναθηναϊκού πέτυχαν ο Μπερνάρ στο 25 και ο Γιερεμέγιεφ στο 60

Τη γλίτωσε με πρόστιμο ο Αλμέιδα! (video)

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που στα πρώτα 10 λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή με μια πολύ καλή ευκαιρία στο 7ο λεπτό με σουτ του Μπακασέτα που απέκρουσε ο Πασχαλάκης. Στην συνέχεια του 1ου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός κέρδισε έδαφος και με πολύ καλή κάθετη του μασούρα ο Ναβάρο δεν μπόρεσε να πλασάρει, στο 20ο λεπτό ο ροντινέι με φοβερή κεφαλιά άγγιξε το γκολ αλλά η μπάλα δεν βρήκε δίχτυα. Λίγο μετά απο αυτή την φάση στο 25 ο παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με τον Τάσο Μπακασέτα με πλασε στο δοκάρι και μέσα. Με το σουτ το Αλεξανδρόπουλου στο 36 και το φοβερό γυριστό ψαλιδάκι του Ναβάρο στο 45 έκλεισε το 1ο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με 3 νέες αλλαγές στην 11αδα του, ο Ολυμπιακός παρότι είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Η κεφαλιά του Κάρμο στο 55 δεν ήταν τόσο ικανή να απειλήσει την εστία του Ντραγκόφσκι και λίγο αργότερα στο 60ο λεπτό ο Μπακασέτας σέντραρε στον Γιερεμέγιεφ ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 2-0 για τους Πράσινους. Οι ερυθρόλευκοι πλησίασαν στο γκολ με ευκαιρίες στο 64 με τεράστιε ευκαιρία του Ελ Καμπί. Προς το τέλος του αγώνα έγινε ακόμα πιο πιεστικός και στο 82, στο 84 και το 86 αλλά δεν τα κατάφερε…

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν όπως έπρεπε στην Λεωφόρο και πλήρωσε ακριβά τα λάθη του.