Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στην Ισπανία, για να αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης, για το πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Euroleague, όπου οι Ισπανοί επικράτησαν με σκορ 72-63...

Μετά από 32 αγώνες, η Ρεάλ έχει ρεκόρ 18-14 και ο Ολυμπιακός 15-17. Κανονικά θα αγωνιστεί απόψε ο Έντι Ταβάρες που είχε ένα μικροπρόβλημα τραυματισμού από το προηγούμενο ματς, χωρίς τους Άαρον Χάρισον – Κώστα Παπανικολάου – Χασάν Μάρτιν θα παραταχθούν οι Πειραιώτες.

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, Βεζένκοβ, Πρίντεζη, Κουφό θα ανοίξει το ματς ο Ολυμπιακός.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Τους Αλοθέν, Τέιλορ, Ντεκ, Γκαρούμπα, Ταβάρες επιλέγει ο Τσους Ματέο (ο Πάμπλο Λάσο είναι τιμωρημένος) για την πεντάδα της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται να σκοράρει. Κυρίως το έκανε μέσα από κλεψίματα και τρέξιμο στο αντίπαλο καλάθι, όπως το κλέψιμο του Τζένκινς και το εύκολο λέι απ. Με 5/15 σουτ έκλεισε ο Ολυμπιακός το πρώτο δεκάλεπτο, με 7/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 3/4 βολές η Ρεάλ Μαδρίτης που είχε πάντως μόλις μία ασίστ για τέσσερα λάθη. Το σκορ ήταν στο 20-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά κυμαινόταν γύρω στους 10 με 12 πόντους υπέρ των ισπανών.Αυτό που ήταν εντυπωσιακό ήταν το διάστημα από τον Σπανούλη, που σκοράρει με αριστερό drive απέναντι στον Αλοθέν και στη συνέχεια τον αναγκάζει σε επιθετικό φάουλ. Με 10/16 δίποντα, 3/12 τρίποντα και 7/8 βολές έκλεισε η Ρεάλ το πρώτο εικοσάλεπτο. Η ομάδα της Μαδρίτης έχει μόλις πέντε ασίστ για 10 λάθη, την ώρα που ο Ολυμπιακός μετράει 9/24 δίποντα (37.5%), 1/8 τρίποντα (12.5%), 5/6 βολές και επτά τελικές πάσες για οκτώ λάθη. Τέλος πρώτου ημιχρόνου με το σκορ στο 36-26.

Στην τρίτη περίοδο, η Ρεάλ φρόντισε σιγά σιγά να αυξήσει την διαφορά της. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να “κόψει” τους Ισπανούς, ωστόσο δεν τα κατάφερνε. Έτσι, καθώς ο Ολυμπιακός έβαζε ένα καλάθι, οι Ισπανοί απαντούσαν αμέσως αντίστοιχα. Τέλος τρίτης περιόδου, 53-38.

Στην τέταρτη περίοδο, οι ερυθρόελυκοι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά. Στους 16 η διαφορά (62-46), με τον Ταβάρες να σκοράρει απέναντι σε τρεις και τον Φερνάντεθ να ευστοχεί από την περιφέρεια. 5:20 για το τέλος, ο Σπανούλης απαντά με τρίποντο κι ο Ολυμπιακός έχει νέα κατοχή, ωστόσο στο τέλος κατάφερε μόνο να μειώσει στους 9 πόντους την διαφορά. Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 72-63 του Ολυμπιακού, ανέβηκε στο 19-14 και ο Ολυμπιακός πήγε στο 15-18.