Οι «γκρι» σε εντεταλμένη υπηρεσία, ο Απόλλων Πάτρας πήρε την απευθείας άνοδο στην Α1, με τον Ολυμπιακό Β' να συνεχίζει στα Play Off.

Στο κλειστό γήπεδο της Περιβόλας στην Πάτρα αναμετρούνταν σήμερα ο Ολυμπιακός Β’. Το σύνολο του Δημήτρη Τσαλδάρη, η αναπτυξιακή μας ομάδα μπάσκετ, αντιμετώπιζε τον OSCAR Απόλλων Πάτρας σε ένα ματς «τελικό».

Ο Θρύλος προηγούνταν στη βαθμολογία με 16-3, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 15-4. Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 7ης και τελευταίας αγωνιστικής, του Β’ Γύρου της Α2 κατηγορίας.

Για τον κόουτς Βετούλα και τους γηπεδούχους ξεκίνησαν οι Πουλιανίτης, Ζούμπος, Αντωνάκης, Διαμαντάκος και Αγγέλου, ενώ για τον Ολυμπιακό Β’ ξεκίνησαν οι Νικολαϊδης, Τσόχλας, Παπαδιονυσίου, Σκουλίδας και Χρηστίδης.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Θρύλος μπήκε αρκετά νευρικός, με την ομάδα της Αχαϊας να παίρνει ένα προβάδισμα +6 (8-2). Τότε, ο Μελισσαράτος μπήκε αντί του Χρηστίδη, ώστε να «δυναμώσει» τη ρακέτα. Ο Ολυμπιακός Β’ ισοφάρισε σε 8-8, όμως η ομάδα μας δεν είχε βρει το ρυθμό που μας έχει συνηθίσει. Αρκετή αστοχία στα πρώτα λεπτά. Πρώτο προβάδισμα στην αναμέτρηση πήρε η ομάδα μας με 2:50 να απομένουν, χάρη σε τρίποντο του Νικολαϊδη. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την αναπτυξιακή μας ομάδα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 14-19. Στο Α’ δεκάλεπτο, ήδη ο Νικολαϊδης είχε 10 πόντους!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν να πηγαίνουν κοντά στο σκορ, καθώς στα μισά της περιόδου ο Ολυμπιακός προηγούνταν με 2 (23-25). Το ματς συνεχίστηκε να είναι θρίλερ, με τις δύο ομάδες να μην παίρνουν κάποιο προβάδισμα ασφαλείας, άρα να βρίσκονται αμφότερες εντός παιχνιδιού. Η ομάδα του Τσαλδάρη προηγήθηκε με +4 (30-34). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 35-39 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τον Ολυμπιακό, όμως η ομάδα μας πληγώθηκε από τα φάουλ. Ο Νικολαϊδης συμπλήρωσε τρία φάουλ, ενώ ο Χρηστίδης είχε φτάσει τα τέσσερα. Σχεδόν από τα μισά της περιόδου, οι γηπεδούχοι πήραν το μπόνους των βολών. Ο Ολυμπιακός Β’ πήρε το προβάδισμα με +7 (41-48), όμως η ομάδα της Πάτρας το έκανε 49-48! Η γ’ περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 51-50.

Στην τελευταία περίοδο, οι ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ. Το ματς ήταν θρίλερ, καθώς οι φάσεις έδιναν και έπαιρναν στις δύο πλευρές του παρκέ. Μετά από 35 λεπτά αγώνα, η ομάδα της Πάτρας προηγούνταν με +7 (64-57), μια διαφορά που τη βόλευε. Η Πάτρα, στο τελευταίο τρίλεπτο, κρατούσε αυτό που ήθελε, όμως ο Ολυμπιακός Β’ δεν τα παρατούσε. Ήταν στην κόψη του ξυραφιού το ματς. Εν τέλει, ο Ολυμπιακός Β’ δεν τα κατάφερε στην Πάτρα, διότι το 70-63 έδωσε την απευθείας άνοδο στον Απόλλωνα.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Συμεωνίδης, Μαλαμάς.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 35-39, 51-50, 70-63.