Ο Ολυμπιακός Β' νίκησε με 76-91 και τον Πανερυθραϊκό, σε ένα παιχνίδι που σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν βρήκε αντίσταση, ενώ παρέμεινε μόνος πρώτος...

Ο Ολυμπιακός Β’ συνεχίζει ακάθεκτος, από νίκη σε νίκη με την πρωτιά να είναι δική του. Δεν πέφτει από την κορυφή. Όσο συνεχίζει να πραγματοποιεί τέτοιες εμφανίσεις δύσκολα να πέσει.

Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη, νίκησε με 76-91 τον Πανερυθραϊκό στην Νέα Ερυθραία σε μία αναμέτρηση που δεν συνάντησε ιδιαίτερα κάποιο σημαντικό πρόβλημα.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Πειραιά ήταν οι Νικολαΐδης και Παπαδιονυσίου. Οι δύο άσοι του Ολυμπιακού πέτυχαν από 22 και 20 πόντους αντίστοιχα. Πολύ καλός ήταν και ο Σκουλίδας, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους.

Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έδειξε τις… άγριες διαθέσεις της. Οι Ερυθρόλευκοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (25-18) και το πρώτο ημίχρονο στο +9 (47-38), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο παρέμειναν συγκεντρωμένοι στο πλάνο τους και έφτασαν σε μια άνετη νίκη (91-76).

Δεκάλεπτα: 18-25, 38-47, 61-74, 76-91

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 14 (2), Βουγιούκας 14, Σκάνδαλος 6, Γεωργιάδης 6, Καμπουρίδης 10 (1), Στάθης, Παπανικολάου, Αθανασούλας 10 (1), Βαρδής, Φιλιππάκος 16 (1).

Ολυμπιακός Β’ (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 20, Κουρτίδης, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 22 (5), Κολοβέρος 10, Καμπούρης, Τσόχλας 6, Σκουλίδας 19 (4), Χρηστίδης 14, Τσάμης.