Ο Ολυμπιακός σε επίπεδο Νεάνιδων προκρίθηκε στο Final-4.

Την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος Νεανίδων της ΕΣΚΑΝΑ πανηγύρισαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού, που επικράτησαν εκτός έδρας με 47-61 επί της Δάφνης Αγίου Δημητρίου. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα και σε συνδυασμό με τη νίκη της περασμένης εβδομάδας στο ΣΕΦ, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 2-0 στη σειρά των προημιτελικών και προκρίθηκαν στην τετράδα, όπου θα αντιμετωπίσουν τις Εσπερίδες Καλλιθέας.

Ο αγώνας…

Στην αναμέτρηση με τη Δάφνη, οι «ερυθρόλευκες» ξεπέρασαν γρήγορα το «μούδιασμα» του πρώτου τρίλεπτου και με 6 συνεχόμενους πόντους από της Αγραφιώτη, πήραν προβάδισμα στο σκορ, φτάνοντας μέχρι το (8-12) της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα κορίτσια του Ολυμπιακού μπήκαν πιο δυνατά, τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση, κλέβοντας πολλές μπάλες, ενώ κυριάρχησαν στα ριμπάουντ κάτω από δύο καλάθια, ξεφεύγοντας έτσι με +15 (14-31). Οι γηπεδούχες λίγο πριν την ανάπαυλα, κατάφεραν να πετύχουν 4 γρήγορους πόντους, διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου σε 18-31.

Ολυμπιακός Κ19: Στις 15:00 φτάνουν με το Ευρωπαϊκό τα Θρυλικά Λιοντάρια! Άπαντες εκεί…

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Δάφνη ανέβασε την πίεση της σε όλο το γήπεδο, με στόχο να ξαναμπεί στην αναμέτρηση, όμως η ομάδα της Ιωάννας Κουτρόγιαννου αντέδρασε σωστά. Πρώτα, διαβάζοντας την αντίπαλη «ζώνη», και στη συνέχεια βρίσκοντας τους κενούς χώρους, με τις Προβιά, Περάκη και Αγραφιώτη να κάνουν πολύ καλή δουλειά στο οργανωτικό κομμάτι, φέρνοντας έτσι τον Ολυμπιακό και πάλι στο +15 (32-47). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι δραματικά στην εικόνα του αγώνα. Σημαιοφορίδου και Καραπατάκη συνέχισαν να «μαζεύουν» τα ριμπάουντ (11 και 7 αντίστοιχα), ενώ οι 5 συνεχόμενοι πόντοι της Στεργιάνου, υπέγραψαν την «ερυθρόλευκη» νίκη με 47-61, και παράλληλα την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 8-12, 18-31, 32-47, 47-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ιωάννα Κουτρόγιαννου) Λιμοντζόγλου 2, Περάκη 2, Γκουζελου 14, Καραπατάκη, Περδικάκη, Αγραφιώτη 18, Προβια 5(1), Σημαιοφορίδου 10, Αλέξη, Τσορμπανάκη 5(1), Στεργιανού 4, Μιχέλη