Ο Ολυμπιακός λύγισε στο τέλος από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ με 77-71 και γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στην Ευρωλίγκα. Επόμενος αντίπαλος στο φινάλε της «διαβολδοβομάδας» και πάλι στο Φάληρο η Μπάγερν Μονάχου (8/12, 21:15).

Οι Πειραιώτες αν και πάλεψαν έχοντας απέναντι τους την Πρωταθλήτρια Ευρώπης και κορυφαία ομάδα της φετινής Ευρωλίγκα και παρότι άστοχοι και με πρόβλημα στα φάουλ, έφτασαν το ματς μέχρι το τέλος, αλλά έχασαν με 77-71.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Ουόκαπ με 17 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Πίτερς με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ολυμπιακός: Στη Βαρκελώνη με το μάτι να γυαλίζει!

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 6-6 και παραμένει εντός εξάδας στη βαθμολογία γνωρίζοντας τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του και τρίτη φετινή στο ΣΕΦ μετά από αυτές από Μπαρτσελόνα και Μπασκόνια.

Επόμενος αντίπαλος είναι η Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ (8/12, 21:15) στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής, με την οποία και θα ολοκληρωθεί η «διαβολοβδομάδα».

Άστοχος αλλά μαχητής με επιστροφή από το -8!

Ο Ολυμπιακός αν και μετρούσε 0/6 τρίποντα ξεκίνημα ήταν ισόπαλος με 10-10 (στο 5′), όμως η συνεχιζόμενη αστοχία (0/9 τρίποντα), οι σερί πόντοι του Ταβάρες και τα 2 φάουλ του Κάνααν διαφοροποίησαν τα δεδομένα.

Η Ρεάλ στο 8ο λεπτό προηγήθηκε με 19-12 με τους Πειραιώτες να έχουν πρόβλημα και στις δύο πλευρές.  Ο Λαρεντζάκης με 5 σερί πόντους και «σπάζοντας» το ρόδι στα τρίποντα μείωσε σε 19-17 (στο 9′), όμως η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό πίσω με 23-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπαθούσαν να βρουν λύσεις στην άμυνα και παρά το μεγάλο τρίποντο του Ουόκαπ, ο Χεζόνια φτάνοντας τους 7 κρατούσε σταθερά το προβάδισμα με 28-24 (στο 14′) στην ισπανική πλευρά.

Η Ρεάλ μέσα από την άμυνα της και τα ψηλά σχήματα κατάφερε να αυξήσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά και προηγήθηκε ξανά με +6 (33-27 στο 15′).

Οι Πειραιώτες δεν έβρισκαν λύση στην επίθεση με 12/34 σουτ, ο Χεζόνια έφτασε τους 11 και το προβάδισμα της Ράλ πήγε για πρώτη φορά στο +8 (37-29 στο 18′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό χάρη στον Λαρεντζάκη (8π, 1ασ) να μειώνει σε 37-36, παρότι είχε 4/17 τρίποντα!

Το πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά το έχασε

Το δεύτερο ημίχρονο στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Μούσα να βρίσκει τρομερά σουτ (8π.) και να διατηρεί το προβάδισμα για τη Ρεάλ με 45-43 (στο 24′), παρότι ο Ολυμπιακός ήταν βελτιωμένος.

Ο Κάνααν που είχε 3 φάουλ, με τους πρώτους του πόντους μετά από 4/5 βολές έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του με 47-45 (στο 25′).

Ο Μούσα φτάνοντας τους 15 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο και με τον Ολυμπιακό να αστοχεί σε τρεις βολές το σκορ έγινε 59-52 στο 28ο λεπτό και με τον Ουόκαπ, να έχει τεθεί νοκ-άουτ με 3 φάουλ.

Η τρίτη περίοδος έληξε με 61-57 και τους Πειραιώτες να καλούνται σε υπέρβαση για τη νίκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατέθετε μπόλικη ενέργεια και παρότι ο Μούσα συνέχιζε απτόητος, με 5 πόντους του Ουόκαπ προηγήθηκε στο 33ο λεπτό με 65-64.

Ο Χεζόνια με σερί 5-0 έβαλε μπροστά τη Ρεάλ με 69-65, όμως ο ΜακΚίσικ με 2/2 βολές και ο Λαρεντζάκης με 1/2 μείωσαν σε 69-68 στο 35′ και το ντέρμπι καλά κρατούσε.

Ο Ολυμπιακός έχασε πολλές ευκαιρίες να προσπεράσει ή και να ισοφαρίσει και η Ρεάλ δια χειρός Καμπάτσο και Ταβάρες πήρε προβάδισμα νίκης στο 2:30 με 75-68 και σερί 6-0!

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 36-37, 57-61, 71-77

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 17, Λούντζης 1, Φαλ 10, Πάπας, Λαρεντζάκης 9, Παπανικολάου 8, Πίτερς 8, Μπραζντέικις 2, Σίκμα, ΜακΚίσικ 5, Μιλουτίνοφ 4, Κάνααν 7

Ρεάλ (Ματέο): Κοζέρ, Ρούντι, Αμπάλντε, Καμπάτσο 9, Χεζόνια 18, Πουαριέ, Ταβάρες 11, Ντεκ 5, Εντιαγέ 5, Γιουλ 6, Αλοσέν, Μούσα 23