Ο Ολυμπιακός με «σβηστή» μηχανή επικράτησε του Παναθηναϊκού με 74-61 σε ένα ΣΕΦ το οποίο έβραζε...

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας τον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο του πρώτου τελικού για την Basket League. Ο κόσμος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα της ΚΑΕ, γεμίζοντας το Φαληρικό κλειστό και δημιουργώντας μια εξαιρετική ατμόσφαιρα. Εκτός αποστολής για το πρώτο ματς έμεινε ο Κουίνσι Έισι, με τον Μιχάλη Λούντζη να συμπεριλαμβάνεται από τον Γιώργο Μπαρτζώκα.

Στη βασική πεντάδα ξεκίνησαν για τον Ολυμπιακό οι Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ για τους “πράσινους” οι Σίβα, Νεντοβιτς, Παπαπέτρου, Κασελάκης και Παπαγιάννης.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Ο αγώνας…

Ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά το ματς, παίζοντας άμυνα και προηγήθηκε με 9-0, με τον Βόβορα να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν καλάθι μετά από πέντε λεπτά αναμέτρησης (11-2). Οι Πειραιώτες είχαν μπει γκαζωμένοι στο ντέρμπι, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το 23-4!

Με το αρνητικό ρεκόρ του ΠΑΟ στο σκοράρισμα, οι πράσινοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο κάνοντας ένα σερί 9-2 (25-13). Οι Πειραιώτες μπήκαν αρκετά απρόσεκτοι, όμως στη συνέχεια βρήκαν ρυθμό και ανέβασαν τη διαφορά ξανά στους 15 πόντους (34-19). Το πρώτο μέρος αποδείκνυε την ανωτερότητα του Θρύλου, με το σκορ να είναι το 38-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός αν και είχε καθαρίσει την υπόθεση νίκη, ήθελε να το τελειώσει μια και καλή. Η ομάδα του Μπαρτζώκα ανέβασε το σκορ στο 48-25 (25′), με τον Παπανικολάου να χαρίζει δύο σπέσιαλ φάσεις. Μια η τάπα στον Παπαγιάννη και ένα κάρφωμα στα μούτρα του Παπαπέτρου. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 55-38, χάρη σε μπάζερ μπίτερ τρίποντο του Παπαπέτρου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, απ’ τα πρώτα λεπτά ο ΠΑΟ μείωσε στους 13 (55-42). Ο Παπανικολάου ευστόχησε σε τρίποντο, δίνοντας αέρα στον Θρύλο. Ο Μουσταφά Φαλ πέτυχε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα, κερδίζοντας και το φάουλ από τον Παπαγιάννη (63-44). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμούς, θέλοντας να κάνουν συντήρηση δυνάμεων ενόψει της συνέχειας. Το τελικό σκορ ήταν το 74-61.

Τα δεκάλεπτα: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61