Ο Ολυμπιακός, παρά τις δυσκολίες, πήρε τη νίκη (1-0) επί της Νέφτσι Μπακού, με σκόρερ ενός φανταστικού τέρματος, τον Μαντί Καμαρά. Ο ΛΑΟΣ του Θρύλου δημιούργησε μια ατμόσφαιρα, απ' αυτές που μας είχαν λείψει! Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Οι Πειραιώτες έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση, παρά τις δυσκολίες και τις ατυχίες που είχαν. Επικράτησαν με 1-0, χάρη σε γκολ του Καμαρά επί της Νέφτσι, με τη ρεβάνς να θέλει ιδιαίτερη προσοχή, αν και η ομάδα μας έχει σαφές προβάδισμα.

Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα…

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Ο Ολυμπιακός, μετά από αρκετές ημέρες, επέστρεψε στις επίσημες υποχρεώσεις του. Αρχής γενομένης από την Ευρωπαϊκή και το Champions League. Αντίπαλος, η Νέφτσι Μπακού, ομάδα του Αζερμπαϊτζάν, στο πλαίσιο του Β’ προκριματικού γύρου. Μετά από… παραπάνω μέρες, περίπου 507, το «Γ. Καραϊσκάκης» άνοιξε τις πύλες του στους «ερυθρόλευκους» οπαδούς, οι οποίοι «γέμισαν» -όσο αυτό ήταν δυνατό- τον ΝΑΟ μας, ωθώντας όσο περισσότερο γίνεται την ομάδα μας.

Η δίψα τεράστια, με τους ανθρώπους του Ολυμπιακού να έχουν πάρει τα μέτρα τους για μια ασφαλή διεξαγωγή, σύμφωνα με το υγειονομικό πρωτόκολλο.

Παρόντες αρκετές δόξες του Ολυμπιακού, όπως επίσης και ο ισχυρός Άνδρας της ΠΑΕ, Βαγγέλης Μαρινάκης, ο οποίος δε γινόταν να λείπει.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Ολυμπιακός δεν απέφυγε τα προβλήματα και την ατυχία. Ο Πέδρο Μαρτίνς, μπορεί να «πονοκεφάλιασε», όμως δεν αναγκάστηκε να αλλάξει τα πλάνα του, καθώς στο ρόστερ βρίσκονται ποιοτικοί παίκτες σε κάθε θέση. Πριν τη σέντρα, έγινε γνωστό πως οι Ελ Αραμπί και Σωκράτης Παπασταθόπουλος έμειναν εκτός, λόγω κορονοϊού. Ενώ ο Γιαν Εμβιλά βγήκε εκτός λίστας, λόγω μυϊκού τραυματισμού, χάνοντας και τις δύο αναμετρήσεις με τη Νέφτσι. Η ενδεκάδα ξεκίνησε από τον Τζολάκη στην εστία και τους Ρέαμπτσιουκ-Ανδρούτσο στα άκρα της άμυνας. Στο κέντρο της άμυνας βρέθηκαν οι Σεμέδο και Μάρκοβιτς, με τον νεαρό Σέρβο να κάνει ντεμπούτο. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Καμαρά, Μπουχαλάκης και Κούντε, με τον τελευταίο επίσης να κάνει την πρώτη του επίσημη συμμετοχή με τα «ερυθρόλευκα». Στα «φτερά» του Θρύλου βρέθηκαν οι Μασούρας και Ραντζέλοβιτς, με τον Αχμέντ Χασάν να αποτελεί την αιχμή του δόρατος.
Στον πάγκο του Θρύλου βρέθηκαν οι: Βατσλίκ, Κρίστινσον, Καραργύρης, Αλγκασίμ Μπα, Βρουσάι, Τσούμιτς, Αγκιμπού Καμαρά, Λαλά, Βαλμπουενά, Σισέ, Σουρλής.

Με αρκετά αμυντικούς προσανατολισμούς παρατάχθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης» η ενδεκάδα της Νέφτσι Μπακού από τον Αμπάσοφ. Με σύστημα το 3-5-2 προσπάθησαν για το καλύτερο επί του Ολυμπιακού. Συγκεκριμένα, κάτω απ’ τα δοκάρια κάθισε ο Μαμάντοβ, με τους Μπότζι, Στάνκοβιτς και Τσελίκ να βρίσκονται τριάδα στην άμυνα. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Λαβάλ και Χαραμίζ στις δύο πλευρές, ενώ οι Μπουγκρίν και Μαμαντού στη μεσαία γραμμή. Στην επίθεση βρέθηκαν οι Αλασκάροφ και Κόλι.
Στον πάγκο της Νέφτσι βρέθηκαν οι Ιμπραϊμοβ, Μουσχαμπαζάντα, Μπάστο, Μπασκέ, Μουραντμπαγλί, Ζουλφουγκάρλι, Αμπάσοβ, Μπουλούντοβ, Ασγκάροβ, Αλιζάντα, Ζαμάνοβ και Νακάφοβ.

Καμαρά: Ο πρωταγωνιστής με… γκολάρα και αποβολή!

Με το ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε μπει καλύτερα στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στο πρώτο δεκάλεπτο να γίνουν απειλητικοί και να διεκδικήσουν ένα γκολ. Στο 15’ ο Μπουχαλάκης εκτέλεσε ένα φάουλ εκτός περιοχής, φέρνοντας κόσμο στην περιοχή του Μαμάντοβ. Αρκετά νωρίς ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του αναγκαστική αλλαγή, με τον Κρητικό μέσο να αποχωρεί και τον Βαλμπουενά να περνά στη θέση του.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ραντζέλοβιτς προσπάθησε να μπει εσωτερικά για σουτ, βρέθηκε στο έδαφος, όμως ο διαιτητής της συνάντησης έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Πέντε λεπτά μετά όμως, ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0, με τον Μαντί Καμαρά, χάρη σε ένα εξαιρετικής και σπάνιας ομορφιάς τέρμα. Ο Βαλμπουενά έκανε το γύρισμα, με τον Αφρικανό μέσο να πιάνει ένα τεχνικό πλασέ με φάλτσο, κρεμώντας τον κίπερ της Νέφτσι! Έτσι, πήρε το προβάδισμα η ομάδα μας.

Στο 43′ της αναμέτρησης όμως, ο Καμαρά έγινε… μοιραίος, καθώς αποβλήθηκε χάρη σε ένα άτυχο διώξιμο, χτυπώντας με το πόδι στο πρόσωπο τον αντίπαλό του. Με τον διαιτητή να του δείχνει την κόκκινη κάρτα. Αυτό είχε ως συνέπεια, η ομάδα μας να αγωνιστεί στο υπόλοιπο του αγώνα με 10 παίκτες. Οι καθυστερήσεις ήταν 4 λεπτά, με το σκορ να μένει ως έχει για το πρώτο μέρος.

Σε ισορροπία το ματς, έβαλε τα θεμέλια ο Θρύλος!

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Ραντζέλοβιτς αποχώρησε από το παιχνίδι, με τον Παπέ Σισέ να περνά στη θέση του. Η Νέφτσι πήρε χώρους στο γήπεδο, και προσπάθησε να απειλήσει. Στο 50’ ο Μπουγκρίν δοκίμασε ένα σουτ προς την εστία, με τον Τζολάκη να μπλοκάρει. Ο Τζολάκης στάθηκε όπως έπρεπε στη διάρκεια του ματς. Στο 64′ της αναμέτρησης στο «Γ. Καραϊσκάκης», η Νέφτσι Μπακού έχασε κι εκείνη έναν παίκτη, τον Τσελίκ, με ένα ψυχρό και αντιαθλητικό χτύπημα στο κεφάλι. Με τις δύο ομάδες να αγωνίζονταν με 10 παίκτες η καθεμία.

Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν για την ισοφάριση, παίζοντας αρκετά με τον Λαβάλ από αριστερά. Στη συνέχεια, ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε στη «μάχη» τον Σουρλή, αντί του Κούντε.

Στο 73′ του ματς, ο Αχμέντ Χασάν έκανε ένα δυνατό σουτ, με τον Μαμάντοβ να μπλοκάρει. Όμως, στα επόμενα λεπτά πέρασαν οι Βρουσάι και Αγκιμπού Καμαρά, αντί των Μάρκοβιτς και Χασάν. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ματς για τον προκριματικό γύρο, ο Ολυμπιακός έψαξε το δεύτερο γκολ. Στο τέλος, η Νέφτσι έκανε δύο μαζεμένες αλλαγές, με τον Κόλι και τον Μπουγκρίν να αποχωρούν, δίνοντας τη θέση τους στους Νατσάνοβ και Μπουλούντοβ. Δύο λεπτά πριν τα 90′, ο Μακμούντοβ έδωσε τη θέση του στον Μπασκέ.

Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 5′, με τους «ερυθρόλευκους» να κρατούν το σκορ υπέρ τους, μέχρι το τέλος του αγώνα. Έτσι λοιπόν, έχουν πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς στο Μπακού.

Διαιτητής: Ζοάο Πινέιρο (Πορτογαλία)
Βοηθοί: Τιάγκο Κόστα (Πορτογαλία), Πέδρο Ριμπέιρο (Πορτογαλία)
Τέταρτος διαιτητής: Γκουστάβο Φερνάντες Κορέια (Πορτογαλία)

Κίτρινες κάρτες: 7′ Μπουχαλάκης, 72′ Μάρκοβιτς, 90’+4′ Σουρλής / 22′ Αλασκάροβ, 53′ Μακχμούντοβ

Κόκκινη κάρτα: 43′ Μ. Καμαρά / 63′ Τσελίκ

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Σεμέδο, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Χασάν, Ανδρούτσος, Κούντε, Μασούρας, Μάρκοβιτς, Ρέαμπτσιουκ και Ραντζέλοβιτς.
Νέφτσι Μπακού (Σ. Αμπάσοφ): Μαμάντοβ, Μπότζι, Στάνκοβιτς, Αλασκάροβ, Μαχμούντοβ, Κόλι, Χαραμίζ, Τσελίκ, Λαβάλ, Μπουγκρίν και Μαμαντού.