Δείτε πλάνα από το ντέρμπι που νίκησε ο Ολυμπιακός επί του ΠΑΟ, τα οποία δεν έδειξε ο τηλεοπτικός φακός.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ με 68-66 και παρέμεινε αήττητος στην Basket League.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ωστόσο, ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό μέσα από την άμυνά του και βασιζόμενος στην επιθετική τριπλέτα των Κάνααν – Βεζένκοφ – Φαλ «έχτισε» μια διαφορά 10π. (24-14). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποφάσισε να δώσει ανάσες στο αρχικό σχήμα, όμως, οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο δεν ανταποκρίθηκαν. Αμυντικά κενά και κακές επιθετικές επιλογές επέτρεψαν στους Παπαγιάννη και Μπέικον να πρωταγωνιστήσουν επί μέρους σκορ 17-2 για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος προσπέρασε με 5π. (26-31 στο 16’). Ο κόουτς του Ολυμπιακού επανέφερε στο παρκέ την αρχική 5άδα, που όμως, δεν μπόρεσε να πλησιάσει σε απόσταση μικρότερη των 3π. (35-38 στο 20’).

Παρά τα άστοχα σουτ, η άμυνα των «ερυθρολεύκων» ήταν εκείνη που τους επέτρεψε να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ (42-40 στο 25’) και με τρίποντο του Γουόκαπ να βρεθούν στο +5 (47-42). Ούτε αυτή τη φορά, ωστόσο, κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα σερί 6-0 (47-48) και με λέι απ ο Σλούκας διαμόρφωσε το 49-48, με το οποίο ολοκληρώθηκε το 3ο δεκάλεπτο. Η εικόνα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν μεν το προβάδισμα, δεν μπόρεσαν, ωστόσο, να ξεφύγουν στο σκορ. Με πρωταγωνιστή τον Φαλ, η ομάδα μας βρέθηκε στο +6 (65-59) ένα λεπτό για το τέλος, όμως, ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στην ανατροπή… Με ένα επί μέρους σκορ 7-2, συμπεριλαμβανομένου ενός μεγάλου τριπόντου υπό πίεση του Μπέικον 4.9’’ για το τέλος, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (67-66). Με ½ ελεύθερες βολές ο Πίτερς έγραψε το τελικό 68-66, καθώς το νέο τρίποντο που επιχείρησε ο Μπέικον στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.