Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση στο κατάμεστο ΣΕΦ και πήρε την πολύτιμη νίκη με 89-72 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ με πρωταγωνιστή τον Μιλουτίνοφ για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Επόμενος αντίπαλος ο Παναθηναϊκός για το Πρωτάθλημα στο ΟΑΚΑ (22/1) και η Ρεάλ στη Μαδρίτη (26/1) για την Ευρωλίγκα.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας παρότι δεν είχαν τον Φαλ και διέθεταν τεράστια πίεση για το αποτέλεσμα, κατάφεραν παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ με πολλούς πρωταγωνιστές να κερδίσουν εύκολα με 89-72 τη Μακάμπι στο κατάμεστο ΣΕΦ και να επιστρέψουν με εμφατικό τρόπο στις ευρωπαϊκές νίκες και στην 6η θέση της Ευρωλίγκα.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν ο συγκλονιστικός Μιλουτίνοφ με 20 πόντους, 20 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ο Κάνααν με 20 πόντους και 2 ασίστ και ο Πίτερς με 17 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ ο Ουόκαπ είχε 6 πόντους (2/4 τρίποντα), 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος.

Γιοκουμπάιτις: «Τρελή ομάδα ο Ολυμπιακός»

Πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχει ρεκόρ 12-10 και βρίσκεται ξανά εντός εξάδας, καθώς ισοβαθμεί με τη Μακάμπι και έχει το πλεονέκτημα λόγω του 2/2, ενώ απέχει πλέον μία νίκη από την τετράδα, που δίνει πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Επόμενος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα η πρωτοπόρος Ρεάλ στη Μαδρίτη (26/1, 21:30) στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής, ενώ προέχει το ντέρμπι Πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (22/1, 20:15) όπου οι Πειραιώτες θέλουν νίκη είτε απλή είτε με 12+ πόντους, για να διεκδικήσουν το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς μέσω των πλέι-ιν της Basket League.

Μιλουτίνοφ τρομερός και μπροστά ο Ολυμπιακός!

Στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός ήταν πολύ επιθετικός στην άμυνα και με το πρώτο του τρίποντο από τον Κάνααν (1/4 συνολικά) προηγήθηκε με 13-4 (στο 5′), αφού ο Πίτερς είχε ήδη 7 πόντους.

Ο Μιλουτίνοφ «οργίαζε» με 6 πόντους και 6 ασίστ, ο Κάνααν έκανε τα τρίποντα του 2/2 και η διαφορά πήγε στο +13 (20-7 στο 7′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 26-18 μετά από καλάθι του Ριβέρο στη λήξη και με τη Μακάμπι να έχει 3/3 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ισραηλινοί έβγαλαν αντίδραση και με το δίδυμο Ριβέρο – Μένκο προκάλεσε προβλήματα και ισοφάρισαν σε 28-28 (στο 14′) με επιμέρους 10-2.

Οι Πειραιώτες αποκατέστησαν την τάξη με δικό τους σερί 6-0 και στο 15ο λεπτό πέρασαν μπροστά με 34-28, ενώ o Ουίλιαμς-Γκος με το πρώτο του τρίποντο διατήρησε το ερυθρόλευκο προβάδισμα στο +5 (39-34 στο 18′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-36 και τον Μιλουτίνοφ να είναι ασταμάτητος με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο λόγος που ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα.

Πήρε… φωτιά στο τρίτο και το «καθάρισε»!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει απόλυτα συγκεντρωμένος στο παρκέ και με τρομερό επιμέρους 12-2 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +16 (54-38 στο 24′) έχοντας παράλληλα 3/4 τρίποντα με Κάνααν (1/2), Πίτερς και Ουόκαπ!

Η Μακάμπι με τον Κόλσον μείωσε σε 60-47 στο 28ο λεπτό και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να είναι μπροστά με 69-57 μετά από buzzer beater τρίποντο του Ουέμπ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες μπήκαν με σκοπό να τελειώσουν το ματς και με σερί 9-0 δια χειρός Κάνααν και Πετρούσεφ και η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +21 (78-57) στο 33ο λεπτό!

Οι φιλοξενούμενοι στο 36ο λεπτό μείωσαν σε 81-66 εκμεταλλευόμενοι την χαλάρωση του Ολυμπιακού, ενώ μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και το τελικό σκορ 89-72 ήταν απόλυτα δίκαιο.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 42-36, 69-57, 89-72