Ο Παναθηναϊκός έκανε ιστορικό χαμηλό σε τελικούς στην Basket League, πετυχαίνοντας μόλις 4 πόντους στην πρώτη περίοδο στο Game 1 κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μόλις 4 πόντους στην πρώτη περίοδο στο Game 1 κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, κάνοντας ιστορικό χαμηλό σε τελικούς στην Basket League.

Όπως αναφέρει ο ΕΣΑΚΕ:

«Η πρώτη περίοδος αποδείχτηκε καθοριστική για την έκβαση του αγώνα. Σε αυτήν ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ περιορίστηκε στους τέσσερις πόντους, επίδοση που είναι η χαμηλότερη στην ιστορία των τελικών των πλέι οφ από το 2001 όταν και οι αγώνες μοιράστηκαν σε τέσσερα δεκάλεπτα. Το προηγούμενο αρνητικό ρεκόρ ήταν εκείνο των πέντε πόντων που είχε ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο του 4ου τελικού του 2002 κόντρα στην ΑΕΚ.

Οι τέσσερις πόντοι του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ αποτελούν και ισοφάριση της μικρότερης επίδοσης της φετινής Stoiximan Basket League. Τόσους είχε ο Απόλλων Oscar στην 4η περίοδο του εκτός έδρας παιχνιδιού του με τον Κολοσσό H Hotels για τη 2η περίοδο.

Ο χθεσινός αγώνας ήταν ο πρώτος του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο φετινό Πρωτάθλημα στον οποίο δεν βρέθηκε καθόλου μπροστά στο σκορ. Το μικρότερο προβάδισμα που πήρε στους 31 προηγούμενους αγώνες του ήταν εκείνο των τεσσάρων πόντων στον δεύτερο ημιτελικό με τη Λάρισα.

Ακόμη σε ομαδικό επίπεδο…

*Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ισοφάρισε παράλληλα το αρνητικό ρεκόρ εύστοχων βολών στην ιστορία των τελικών έχοντας τρεις (3/8). Τόσες είχε και ο Ολυμπιακός στον 5ο τελικό του 1995 απέναντι στους «πράσινους» (3/5).

Οι τρεις εύστοχες βολές που είχαν χθες οι «πράσινοι» αποτελούν και ισοφάριση της μικρότερης φετινής επίδοσης της Stoiximan Basket League αφού σημειώθηκε άλλες τέσσερις φορές, μία εκ των οποίων ήταν δική τους στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό.

*Αυτή ήταν η 23η φορά στις 29 σειρές τελικών της Stoiximan Basket League (από το 1992-93) που η ομάδα με το πλεονέκτημα της έδρας έκανε το 1-0. Στην ιστορία των τελικών του επαγγελματικού Πρωταθλήματος, η ομάδα που έκανε το πρώτο βήμα έφτασε και στον τίτλο σε ποσοστό 78,57%. Έγινε στις 22 από τις 28 προηγούμενες σειρές.

*Το 1-0 οδήγησε στον τίτλο την ομάδα που το έκανε, έξι φορές με 3-0, επτά φορές με 3-1 και εννιά φορές με 3-2 νίκες. Η έξι ανατροπές που υπήρξαν, έγιναν με σκορ 1-3 δύο φορές και τέσσερις φορές με 2-3.

*Ωστόσο αυτό το ποσοστό είναι ελαφρώς μικρότερο στην ιστορία των «αιώνιων» τελικών. Στις 18 προηγούμενες σειρές, η ομάδα που έκανε το 1-0 σε σειρά Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε στον τίτλο σε ποσοστό 72,22% αφού έγινε στις 13 από αυτές».