Θλίψη στον κόσμο του μπάσκετ καθώς ο Δημήτρης Καρβέλας έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 64 ετών

Ο Δημήτρης Καρβέλας, μετά από άνιση μάχη με τον καρκίνο, έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 64 ετών. Φυσικά, το γεγονός αυτό σκόρπισε θλίψη στην οικογένεια του μπάσκετ.

Ο ίδιος υπηρέτησε τον Ηρακλή τα τελευταία χρόνια, ως τεχνικός διευθυντής.

Α1 γυναικών: Ολυμπιακός-ΠΑΟ live streaming

Ήταν τεχνικός υπεύθυνος της Ομοσπονδίας για την Εθνική Ομάδα των Νέων με την οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας το 2016 στη Χαλκίδα, κερδίζοντας στο Μικρό Τελικό τους Κροάτες.

Ακόμα, έχει κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο με τη χρυσή γενιά των 97άρηδων στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας στο Βόλο το 2015, κερδίζοντας τους Τούρκους στον τελικό, ενώ την ίδια χρονιά διετέλεσε το ρόλο του τεχνικού υπευθύνου της Εθνικής Ελλάδος στην ηλικία των Κ-20 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Ηράκλειο Κρήτης κατακτώντας την τέταρτη θέση, χάνοντας στο Μικρό Τελικό από τους Τούρκους.

Το 2017 πάλι με μάνατζερ τον Δημήτρη Καρβέλα, η Εθνική Ομάδα Νέων Ανδρών κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξήχθη στην Κρήτη.

Έχει διατελέσει επίσης προπονητής των ομάδων Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης (την οποία ανέβασε από τη Δ΄ΕΣΚΑ στην Α΄ΕΣΚΑ), ΑΛΦ Αλίμου, Ακαδημία Ηλιουπολης, Σουρμένων, Κρόνου Αγίου Δημητρίου, Αστέρα Εξαρχείων κ.α. Επί σειρά ετών, διετέλεσε μέλος του Δ.Σ. του Ερασιτέχνη Αιγάλεω Α.Ο.