Ο Ολυμπιακός πέτυχε έναν άθλο, παίρνοντας την πρόκριση από... αδελφικό αίμα, αφού ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα. Εκπληκτική ατμόσφαιρα από τους οπαδούς των «ερυθρόλευκων» της Σερβίας και της Ελλάδας. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα, από το «Γ. Καραϊσκάκης»...

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε τον Ερυθρό Αστέρα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής για τη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Φυσικά, πρόκειται για μια αναμέτρηση που είχε χαρακτήρα «τελικού».

Ο Θρύλος έπαιζε εξ αρχής για ένα και μόνο αποτέλεσμα, τη νίκη με οποιοδήποτε σκορ, ώστε να πάρει το εισιτήριο για το Europa League, ενώ τα αδέλφια μας του Ερυθρού Αστέρα βολεύονταν και με ισοπαλία. Από το βράδυ της Τρίτης, είχε στηθεί ένα σωστό πάρτι, ξεκινώντας από το ΣΕΦ και καταλήγοντας στην πορεία της Αθήνας έως το «Καραϊσκάκης» και η ατμόσφαιρα στο ΝΑΟ μας.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Πριν τη σέντρα της αναμέτρησης, οι οπαδοί των δύο ομάδων που βρέθηκαν στο «Γ. Καραϊσκάκης» δημιούργησαν μια μαγική ατμόσφαιρα.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο γηπεδούχος Ολυμπιακός με τον Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε να ξεκινήσει τον Ζοσέ Σα κάτω απ’ τα δοκάρια και τετράδα άμυνας τους Τσιμίκα-Ομάρ στις πτέρυγες και Μεριά-Σεμέδο στο κέντρο της άμυνας. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Καμαρά, Μπουχαλάκης και Γκιλιέρμε, ενώ στις πτέρυγες οι Μασούρας-Ποντένσε επιλέχθηκαν, με βασικό φορ τον Ελ Αραμπί. Το σύστημα που επέλεξε ο Πορτογάλος κόουτς ήταν το 4-3-3.

Για τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς και τον Ερυθρό Αστέρα επιλέχθηκε το 4-2-3-1 ως σύστημα και ο Μπόργιαν στην εστία των φιλοξενούμενων. Οι Γκόμπελιτς, Μιλούνοβιτς, Ντέγκενεκ και Ρόντικ βρέθηκαν στην άμυνα των «ερυθρόλευκων» της Σερβίας. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Πέτροβιτς και Ίβανιτς, ενώ ο Μάρκο Μαρίν έπαιξε ως δεκάρι. Δίπλα του στις πτέρυγες βρέθηκαν οι Γκαρσία και Βουκάνοβιτς, ενώ ο Τομανέ ήταν ο βασικός φορ.

Απόλυτη υπεροχή ο Ολυμπιακός, γλίτωσε απ’ του… Τομανέ τα πόδια!

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός είχε την απόλυτη κατοχή και έλεγχο του αγώνα. Στο 5ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης, ο Αστέρας είχε μια καλή στιγμή, όμως έκτοτε ο Θρύλος είχε τον απόλυτο έλεγχο, έχοντας την ευκαιρία ακόμα και να προηγηθεί.

Στο 6’ του αγώνα, ο Μασούρας είχε τρυπώσει στην άμυνα του Ερυθρού, δοκιμάζοντας το σουτ με αυτό να περνάει άουτ, Ο Μεριά στο επόμενο λεπτό δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, με τον Μπόργιαν να μπλοκάρει. Εύκολα ο Ολυμπιακός έφτανε στην περιοχή του Αστέρα, πατώντας περιοχή για ακόμη μια φορά, αυτήν τη φορά με τον Μπουχαλάκη. Στο 19’ της αναμέτρησης, ο Γκιλιέρμε βρήκε χώρο εκτός περιοχής, δοκιμάζοντας ένα ευθύβολο σουτ, και ο Μπόργιαν να του λέει όχι.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Μαρίν δοκίμασε ένα σουτ χάρη σε εκτέλεση φάουλ, το οποίο έφυγε κόρνερ, στο 20’ της αναμέτρησης.

Σχεδόν στα μισά του ημιχρόνου, ο Θρύλος απείλησε ξανά την εστία του Μπόργιαν, με το σουτ του Καμαρά εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα εκτός εστίας του.

Στο 41ο λεπτό, έπειτα από ολική υπεροχή της ομάδας του Μαρτίνς, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο τελικά έχασε ο Τομανέ, αφού η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Μάριν κέρδισε το πέναλτι, έπειτα από ανατροπή του Γκιλιέρμε και τον διαιτητή Ορσατό να δείχνει την άσπρη βούλα.

Μετά το χαμένο πέναλτι, στην αμέσως επόμενη στιγμή ο Ολυμπιακός απείλησε στην αντεπίθεση. Όπως έκανε και η Σερβική ομάδα. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο και όλα θα λύνονταν στο δεύτερο μέρος.

Δεν γινόταν να χαθεί αυτή η πρόκριση…

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Θρύλος απείλησε ξανά την εστία του Μπόργιαν, με σουτ του Ποντένσε στο 50′ του ματς. Το «Καραϊσκάκης» σηκώθηκε στο πόδι, όταν ο Γκιλιέρμε δοκίμασε σουτ εκτός περιοχής, με αρκετές πιθανότητες να βρεθεί εντός εστίας, όμως ο κίπερ του Ερυθρού είπε για πολλοστή φορά «όχι».

Στο 57’ της αναμέτρησης, ο Τομανέ έδωσε τη θέση του Φαν Λα Πάρα αποτελώντας την πρώτη αλλαγή του Βλάνταν Μιλόγεβιτς.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία, χάρη σε κεφαλιά του Γιουσέφ Ελ Αραμπί, η οποία σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Μπόργιαν. Αμέσως μετά, ο Καμαρά έδωσε τη θέση του στον Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο, ο οποίος αποτέλεσε την πρώτη κίνηση του Μαρτίνς στην αναμέτρηση. Έπειτα από φοβερή ντρίμπλα του Ποντένσε που τον έφερε σε θέση βολής απέναντι στον Μπόργιαν, απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ ο κίπερ του Αστέρα, με τον Θρύλο να χάνει τεράστια ευκαιρία.

Η δεύτερη αλλαγή για τον Ερυθρό Αστέρα ήταν ο Μποάκι στη θέση του Βουκάνοβιτς. Όσο περνούσαν τα λεπτά, ο Ολυμπιακός πίεζε για το «χρυσό» γκολ, με τον Ποντένσε να φτάνει μια ανάσα σε αυτό, στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης, αφού ο Πορτογάλος εξτρέμ δοκίμασε σουτ, το οποίο έφυγε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Ερυθρού Αστέρα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Λοβέρα πέρασε εντός αγώνα, με τον Μασούρα να αποχωρεί.

Η υπεροχή και η κατοχή του Ολυμπιακού ήταν συντριπτική, αλλά το γκολ δεν έμπαινε στον Πειραιά. Η τελευταία αλλαγή για τον Αστέρα ήταν ο Ζάρντε, ο οποίος πέρασε στον αγώνα, αντί του Ρόντιτς.Στο 86’ του ματς όμως, έγινε το απόλυτο πανηγύρι, όταν ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι με τον Ζάντερ να κάνει χέρι εντός περιοχής. Ο Ελ Αραμπί το εκτέλεσε και έστειλε στα ουράνια τους Πειραιώτες, κάνοντας το 1-0 στον αγώνα.

Ο Θρύλος κράτησε το χρυσό προβάδισμα, τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 5′. Σε αυτά τα λεπτά, ο Ερυθρός Αστέρας δεν κατάφερε κάτι, με τον Θρύλο να παίρνει μια μαγική πρόκριση συνεχίζοντας στην Ευρώπη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Ελ Αραμπί, Μασούρας.

Ερυθρός Αστέρας: Μπόργιαν, Γκόμπελιτς, Ντέγκενεκ, Μιλούνοβιτς, Ρόντιτς, Πέτροβιτς, Βουκάνοβιτς, Ίβανιτς, Ματέο Γκαρσία, Μάριν, Τομανέ.