Συμπληρώθηκε χθες η τελική οκτάδα του Champions League. Η Ντόρτμουντ νίκησε 2 - 0 την Αϊντχόφεν και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Συμπληρώθηκε χθες η τελική οκτάδα του Champions League. Η Ντόρτμουντ νίκησε 2 – 0 την Αϊντχόφεν και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Εκεί, βρίσκεται και η Ατλέτικο, η οποία απέκλεισε την Ίντερ, σε μία αναμέτρηση θρίλερ που κρίθηκε στα πέναλτι και μάλιστα με ηρωική ανατροπή. Όχι μόνο στη σειρά, αφού είχε χάσει το πρώτο παιχνίδι στο Μιλάνο από την Ίντερ με 1 – 0, αλλά και στον αγώνα ρεβάνς της Μαδρίτης.

Ολυμπιακός Κ19: Μπάμπη Κωστούλα ήρθε η ώρα σου!

Έχοντας και τον αέρα των 13 διαδοχικών νικών σε όλες τις διοργανώσεις μέσα στο 2024, οι νερατζούρι φάνηκε να καθαρίζουν, όμως η απάντηση ήταν άμεση.

Αίμα και άμμος στη συνέχεια. Η Ατλέτικο ήταν καλύτερη, αλλά η Ίντερ έχασε στο 76’ τη μεγάλη ευκαιρία με τον Τουράμ για να τελειώσει τη δουλειά.

Στις καθυστερήσεις, ο Κορέα απέτυχε να δώσει τέλος στο παιχνίδι και… σώριασε τον Σιμεόνε στο έδαφος αλλά στα πέναλτι μίλησε ο Όμπλακ. Έπιασε δύο και έστειλε την Ατλέτικο στα προημιτελικά για 7η φορά τα τελευταία 11 χρόνια.

Στη Βεστφαλία, η Ντόρτμουντ μπήκε δυνατά απέναντι στην Αϊντχόφεν ανοίγοντας το σκορ στο 3ο λεπτό με τον Σάντσο. Οι Ολλανδοί έχασαν ευκαιρίες για να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, με κορυφαία αυτήν του Ντε Γιονγκ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κι αμέσως μετά ο Μάρκο Ρόις σφράγισε την πρόκριση της Ντόρτμουντ στα προημιτελικά για πρώτη φορά μετά το 2021.