Ο Σακίλ ΜακΚίσικ αποβλήθηκε στο Πριγκιπάτο καθώς έχασε τη συγκέντρωσή του και δέχθηκε τεχνική ποινή από τους διαιτητές του αγώνα.

Μια στιγμή αρκούσε για να στερήσει από τον Σακίλ ΜακΚίσικ ένα ολόκληρο δεκάλεπτο αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Αμερικανός αθλητής του Ολυμπιακού αποβλήθηκε στο 29ο λεπτό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάει πρόωρα στον πάγκο και να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί εκ νέου.

Λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδους, ο ΜακΚίσικ δέχθηκε τεχνική ποινή από τους διαιτητές. Ακόμα, προηγουμένως είχε υποπέσει και σε αντιαθλητικό φάουλ. Τα δυο αυτά περιστατικά καταδεικνύουν ότι ο γκαρντ της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν εκνευρισμένος και δρούσε χωρίς καθαρό μυαλό.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Την ώρα που αποβλήθηκε ο Αμερικανός το σκορ ήταν 76-51. Μέχρι εκείνη την ώρα είχε μείνει στο παρκέ μόλις για 6 αγωνιστικά λεπτά. Σε αυτά σημείωσε 5 πόντους με 1/3 τρίποντα και 2/4 ελεύθερες βολές.