Μια άλλη ομάδα, ένας άλλος Ολυμπιακός, ένας Θρύλος στη Σερβία! Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ολοκληρώσουν μια επική ανατροπή στην παράταση και να προκριθούν στους «8» του UEFA Europa Conference League!

Αυτός είναι ο Ολυμπιακός, αυτός είναι ο Θρύλος! Τα παιδιά του Πειραιά το έκαναν ξανά και με μία επική ανατροπή στην παράταση, έκαναν το 1-6 και έδωσαν την πρόκριση στον Ολυμπιακό για τους «8» του UEFA Europa Conference League!

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στη Σερβία με μοναδικό στόχο να σκοράρει νωρίς και να κάνει μια επική ανατροπή κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, ανατρέποντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Αυτό αρχικά φάνταζε πάρα πολύ δύσκολο, αλλά ο Θρύλος στο πρώτο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακός και με τρία γκολ μέσα σε 45 λεπτά «πάτησε» τους Ισραηλινούς, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα!

«Τι θα συμβεί στον Πειραιά;» αναρωτιέται η UEFA! (photo)

Στο δεύτερο μέρος ενώ φαινόταν πως ξεκίνησε ιδανικά για την Μακάμπι, με τον Ζαχάβι να ισοφαρίζει από την «άσπρη» βούλα στο 57′,ο Ολυμπιακός έβγαλε και πάλι αντίδραση και δε θα μπορούσε αλλιώς έχοντας σε φανταστική μέρα τους Ποντένσε και Ελ Κααμπί. Τελικά, ο Θρύλος ισοφάρισε, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και εκεί έκανε «ερυθρόλευκο» πάρτι, ολοκληρώνοντας μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του!

Τα πλάνα των δύο προπονητών

Με 4-3-3 ξεκίνησε και πάλι ο Μεντιλίμπαρ. Τζολάκης αγωνίστηκε κάτω από τα δοκάρια, μιας και δε μπορούσε να παίξει ο Πασχαλάκης, λόγω των ενοχλήσεων που είχε. Τετράδα στην άμυνα με Ροντινέι, Ρέτσο, Κάρμο και Ορτέγκα. Έσε, Τσικίνιο και Όρτα στη μεσαία γραμμή και με τους Ποντένσε, Φορτούνη να βοηθούν τον Ελ Κααμπί στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου, η ενδεκάδα του Θρύλου.

Στον πάγκο για τον Ολυμπιακό οι: Πασχαλάκης, Παπαδούδης, Ιμπόρα, Ελ Αραμπί, Κίνι, Μασούρας, Καρβάλιο, Γιόβετιτς, Ρίτσαρντς και Ντόη.

Ο Ρόμπι Κιν επιλέγει και αυτός με τη σειρά του το 4-3-3, διατηρώντας τη «συνταγή» του Φαλήρου. Ο Μισπάτι βρέθηκε κάτω από την εστία. Σαχάρ, Νασμιάς, Σαμπόριτ και Ρεβίβο στην τετράδα της άμυνας, ενώ ο Πέρετς με τους Φαν Όβερεμ και Κανισόφσκι να είναι η τριάδα στον άξονα. Ο Ντάβιντα με τον Μίλσον ήταν στα άκρα της επίθεσης με τον Ζάχαβι στην κορυφή της επίθεσης.

Αναπληρωματικοί της Μακάμπι: οι Μοσκέρα, Τένενμπαουμ, Μπίτον, Α. Κοέν, Γ. Κοέν, Νταβίντζαντα, Γκολάσα, Κάρτσεφ, Μποντόσο, Λούκασεν και Τούργκερμαν.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Τρία γκολ σε ένα ημίχρονο με «μαγικό» Ποντένσε

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο την αναμέτρηση. Μόλις στο 10ο λεπτό, ο Ποντένσε με μια «ρουκέτα» ανάμεσα σε δύο αμυντικούς, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και από εκεί στα δίχτυα για να κάνει το 0-1, πολύ νωρίς στην αναμέτρηση. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας αρκετές προϋποθέσεις για να βρουν και δεύτερο γκολ. Στο 25′ μετά από ωραία συνεργασία Ποντένσε με Ορτέγκα από τα αριστερά, ο δεύτερος έκανε το συρτό γύρισμα και ο Μισπάτι απέκρουσε ενστικτωδώς το κοντινό πλασέ του Ελ Κααμπί.

Ο Ολυμπιακός και ο Μεντιλίμπαρ κατάλαβαν ακριβώς το παιχνίδι της Μακάμπι και δεν της άφησαν περιθώρια για να μπορέσει να αναπτυχθεί όπως θα ήθελε. Μετά από αρκετές προσπάθειες για να κάνουν το 2-0, οι ερυθρόλευκοι έφτασαν σε αυτό στο 36′. Ο Ποντένσε έβγαλε εξαιρετικά στην αντεπίθεση τον Φορτούνη και αυτός έχοντας όλο το χώρο μπροστά του έφτασε στη περιοχή του Μισπάτι και τον πλάσαρε για να κάνει το 0-2!

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους παίκτες της Μακάμπι, στις καθυστερήσεις ήρθε και ο Ελ Κααμπί να τους τιμωρήσει! Ο φορ του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκε μια από τις πολλές μεγάλες χαμένες ευκαιρίες του στο παιχνίδι και έπειτα από γύρισμα του Ποντένσε έκανε το 0-3 στις καθυστερήσεις, για ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα και να κλείσει εντυπωσιακά το ημίχρονο για τον Θρύλο!

Γκολάρα Ελ Κααμπί και… παράταση στην αγωνία!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όμως, όπως ακριβώς θα ήθελε η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ο Κανιτσόφσκι έκανε ατομική προσπάθεια, με τον Ρέτσο να πέφτει για τάκλιν και να τον ανατρέπει στο 55′, με τον Μπισπάτι να δείχνει την «άσπρη» βούλα. Ο Ζαχάβι εκτέλεσε και μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ για να κάνει το 1-3 στο 57′, νικώντας  τον Τζολάκη και δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του. Ο Ολυμπιακός όμως απάντησε άμεσα! Ο Ελ Κααμπί με απίθανο γυριστό σουτ στο 65′, μετά από σέντρα του Ορτέγκα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφερε ξανά τη μάχη πρόκρισης στα ίσια!

Οι Ισαρηλινοί, μετά το γκολ του Ολυμπιακού, προσπάθησαν να βρουν ένα γκολ που θα τους έδινε και πάλι το προβάδισμα πρόκρισης, όμως η κεφαλιά του εντελώς αμαρκάριστου Πέρετζ πέρασε ελάχιστα άουτ στο 77′. Από εκεί και έπειτα, μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο πλευρές να είναι αρκετές προσεκτικές έτσι ώστε να μη δεχτούν κάποιο γκολ, που θα τους στερούσε την πρόκριση και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

«Χρυσοί» Γιόβετιτς και Ελ Αραμπί από τον πάγκο ολοκληρώνουν μια επική ανατροπή για τον Θρύλο!

Με την έναρξη της παράτασης, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την ανατροπή κόντρα στη Μακάμπι! Στο 95′ ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ στο με δύναμη μέσα στα σώματα και η μπάλα έφτασε στον Γιόβετιτς, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-5 και η ανατροπή έγινε γεγονός! Ο Ελ Αραμπί κατάφερε όμως να την ολοκληρώσει και οριστικά! Μετά από υπέροχη πάσα του Έσε, ο Μασούρας πέρασε τον Μισπάτι και έδωσε ασίστ πάρε-βάλε στον Ελ Αραμπί, ο οποίος έγραψε από κοντά το 1-6! Αυτή ήταν μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές του Ολυμπιακού, που έγραψε ιστορία στη Σερβία και «πέταξε» για τους «8» του Conference League!

Διαιτητής του αγώνα ο Ιταλός, Μαουρίτσιο Μαριάνι, με βοηθούς τους Ντανιέλε Μπιντόνι, Αλμπέρτο Τεγκόνι, ενώ VAR ήταν οι Μάρκο Ντι Μπέλο και Τζανλούκα Αουρελιάνο.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ρόμπι Κιν): Μισπάτι, Σαχάρ, Ναχμίας, Σάμποριτ, Ρεβίβο, Πέρετζ, φαν Όβερεεμ, Κανιτσόβσκι, Ντάβιντα, Μίλσον, Ζαχάβι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Τσικίνιο, Όρτα, Ποντένσε, Φορτούνης, Ελ Κααμπί