Με κάτω τα χέρια και σκορ 80-61 ηττήθηκε ο Ολυμπιακός από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη Ρωσία, με τους «ερυθρόλευκους» να μην είχαν λύσεις στο σκοράρισμα και να χάνουν εύκολα. Ρεπορτάζ από τον Κωνσταντίνο Τούμπανο...

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υποδεχόταν τον Ολυμπιακό στη «Μegasport Arena», για την 12η αγωνιστική της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και ηττήθηκαν εύκολα με σκορ 80-61 από την ρωσική ομάδα. Πλέον, ακολουθεί η εξ αναβολής «μάχη» με την Μπαρτσελόνα στο «Palau».

Με υπομονή, καλή κυκλοφορία της μπάλας και σπουδαία άμυνα μπήκε ο Ολυμπιακός στο παρκέ για το πρώτο δεκάλεπτο. Μάρτιν, Σλούκας και Ζαν Σαρλ έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό με 2-6 στο 2′ της αναμέτρησης. Η ΤΣΣΚΑ απάντησε στον αιφνιδιασμό με τον Χίλισαρντ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σλούκα και έκανε το 4-6. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +5 με τρίποντο του Σλούκα (6-11), όμως η ρωσική ομάδα απάντησε με τον Κουρμπάνοφ πίσω από τα 6.75 για το 9-11. Έκτοτε, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα σερί 6-0 από το έμμεσο τρίποντο του Ζαν Σαρλ και το εύστοχο σουτ του Παπανικολάου από τη γραμμή του τριπόντου για το 9-17 και το +8. Το τάιμ άουτ που πήρε ο Δημήτρης Ιτούδης λειτούργησε ενεργητικά για την ομάδα του, καθώς ο Σενγκέλια σκόραρε δύο διαδοχικά τρίποντα για 15-17. Ο Σπανούλης διαμόρφωσε το 15-19, αλλά η ΤΣΣΚΑ με δύο εύστοχες βολές του Κλάιμπερν και ένα τρίποντο του Τζέιμς έκλεισε με 20-19 την πρώτη περίοδο.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Δεν ήταν ανάλογο το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στη δεύτερη περίοδο, παρότι πέρασε ξανά μπροστά με 2/3 εύστοχες βολές του Βεζένκοβ για το 20-21. Ο ΜακΚίσικ υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ, με τον Μπολομπόι να σκοράρει στις δύο βολές που εκτέλεσε και τον Χίλιαρντ να διαμορφώνει το 24-21 στην επόμενη επίθεση. Η ΤΣΣΚΑ έφτασε στο +5 (26-21) και ακολούθως στο +7 (28-21) με κάρφωμα του Φόγτμαν και καλάθι του Τζέιμς. Το πρόβλημα των «ερυθρόλευκων» στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν φανερό και είχε να κάνει με το σκοράρισμα, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να ήταν αρκετά άστοχοι κάτω από το καλάθι. Ο Λαρεντζάκης, αφού έκλεψε τη μπάλα από τον Κλάιμπερν, έφυγε στον αιφνιδιασμό και μείωσε σε 28-23. Μπολομπόι και Τζέμις έδωσαν εν συνεχεία προβάδισμα εννέα πόντων στην ρωσική ομάδα (32-23). Ο Μάρτιν «κατέβασε» τη διαφορά στους επτά με ωραίο κάρφωμα, αλλά ο Χίλιαρντ έκανε διψήφιο το προβάδισμα της ρωσικής «αρκούδας» (35-25). Εν τέλει το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ιτούδη να προηγείται με 39-29.

Mε αρκετά καλή άμυνα από πλευράς Ολυμπιακού άρχισε η τρίτη περίοδος, με τον Παπανικολάου με τρίποντο να μειώνει σε 41-32. Έπειτα, όμως η ΤΣΣΚΑ με τους Χάκετ και Κουρμπάνοφ πήρε προβάδισμα 14 πόντων (46-32) στο 25′, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να αναγκάζεται να πάρει τάιμ άουτ. Το φανερό πρόβλημα των «ερυθρόλευκων» στο σκοράρισμα συνεχίστηκε, με την ρωσική ομάδα εν συνεχεία να παίρνει και διαφορά 16 πόντων με τους Χάκετ και Φόγκτμαν για το 52-36. Η ομάδα του Πειραιά μείωσε με τον Μάρτιν σε 52-38, αλλά ένα τρίποντο του Τζέμις έκανε το 55-38. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές και στο καπάκι δέχτηκε δύο τεχνικές ποινές, με αποτέλεσμα να πάρει τον δρόμο για τα αποδυτήρια, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με 56-38 υπέρ της ΤΣΣΚΑ.

Διαδικαστική έμοιαζε να είναι η τελευταία περίοδος για τον Ολυμπιακό, που δεν μπορούσε με τίποτα να βρει σκορ. Η ΤΣΣΚΑ πήρε προβάδισμα 22 πόντων με ένα σερί 4-0 του Μπολομπόι, με τον Ελίς με δύο εύστοχες βολές να μειώνει σε 60-40. Από εκεί και έπειτα οι διαφορές ήταν κοντά στους 20 πόντους, με τους «ερυθρόλευκους» να μην είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, έφεση στο καλάθι και καλή άμυνα. Η ρωσική ομάδα βρέθηκε ξανά στο +22 (68-46) με γκολ-φάουλ του Τζέιμς, με τον Πρίντεζη να σκοράρει για το 70-49. Οι Πειραιώτες εν τέλει ηττήθηκαν με σκορ 80-61 και πλέον είναι στο 5-5 σε δέκα παιχνίδια που έχουν δώσει, ενώ την Τρίτη (8/12) παίζουν με την Μπαρτσελόνα στην Ισπανία για εξ αναβολής αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Λάτισεβς, Ντιφαλά

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 39-29, 56-38, 80-61

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολόμποι 8 (2/5 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Χομένκο, Τζέιμς 16 (3/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χίλιαρντ 7 (1/6 τρίποντα), Ούχοφ 6 (1), Χάκετ 8 (2), Αντόνοφ 5 (1), Φόγκτμαν 6 (1), Κλάιμπερν 2, Σενγκέλια 10 (2), Μιλουτίνοβ 4 (2/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 8 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 5 (2/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σλούκας 5 (1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μάρτιν 10 (5/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10 (2), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 9 (4/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τζένκινς 3 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 7 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 16/36 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 15/19 βολές, 40 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 13 επιθετικά), 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/35 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 7/8 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη