Από τον ουραγό Παγκράτι ηττήθηκε ο Ολυμπιακός Β' εκτός έδρας με 79-65.

Ήττα – σοκ για τον Ολυμπιακό Β’, με τους “ερυθρόλευκους”, πραγματοποιώντας κάκιστη εμφάνιση στο β’ μέρος, να φεύγουν με κατεβασμένο το κεφάλι από το Παγκράτι, επιτρέποντας στην ουραγό της βαθμολογίας, να επικρατήσει με 79-65.

Ο Ολυμπιακός Β’ έδειχνε πως έχει τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, με τους “ερυθρόλευκους” να προηγούνται με διψήφια διαφορά (24-34) και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (31-36).  Το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, αποδείχθηκε… καταστροφικό για τους Πειραιώτες, με το Παγκράτι να τρέχει ένα επιμέρους 23-12 (!), μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με +6 (54-48).  Μάλιστα, το καλάθι του Ντράσκοβιτς έφερε τους γηπεδούχους στο +8 (56-48). Ο Ολυμπιακός Β’ προσπάθησε να… ροκανίσει την διαφορά, έφτασε σε απόσταση βολής (60-57), μετά από τρίποντο του Νίκου, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 9-0 για το 69-57 του 37′, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο παιχνίδι, με τους “ερυθρόλευκους” να γνωρίζουν την ήττα με 79-65, που τους ρίχνει στο 10-3.

Bενζένκοφ: Πανικός στο Σακραμέντο μετά τις δηλώσεις του

Ο Ντράσκοβιτς με 20 πόντους και 15 ριμπάουντ έκανε… πάρτι απέναντι στον Ολυμπιακό, με τον Μίχαλο να έχει 15 πόντους και τον Τζιβελέκα 13 πόντους και εννέα ασίστ. Για τον Ολυμπιακό, ο Μελισσαράτος είχε 17 πόντους, ο Κολοβέρος 15 και ο Νίκου είχε 10 πόντους και ισάριθμες ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 31-36, 54-48, 79-65