Σπουδαία νίκη για τον Θρύλο στη Σύρο επί του Φοίνικα.

Ακάθεκτος και «μέσα» στους τέσσερις στόχους του, πρωτάθλημα, Κύπελλο, League Cup και ευρωπαϊκό (Challenge Cup), συνεχίζει ο Ολυμπιακός! Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Θρύλου προκρίθηκε στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας, αφού στον νοκ άουτ προημιτελικό στη Σύρο, νίκησε με 3-1 σετ (25-23, 22-25, 23-25, 24-26) τον Φοίνικα. Ο Θρύλος, παρότι βρέθηκε σε δύσκολες καταστάσεις στο ματς, φανέρωσε την ποιότητα του, «έβγαλε» χαρακτήρα και εξασφάλισε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του θεσμού! Οι «ερυθρόλευκοι», που έχασαν το πρώτο σετ, βρέθηκαν πίσω στο δεύτερο (21-18) και το τρίτο (23-20), όμως τα κέρδισαν και τα δύο (22-25, 23-25) και προηγήθηκαν με 2-1, κατακτώντας στη συνέχεια και το τέταρτο, για το τελικό 3-1 στη Σύρο! Ο Ολυμπιακός θα μάθει αύριο (23/2) τον αντίπαλό του στα ημιτελικά του Κυπέλλου, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν μία σπουδαία πρόκριση, σε ένα δύσκολο σημείο της σεζόν με «βαρύ» πρόγραμμα και συνεχόμενα παιχνίδια.

Με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-2, στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, με τον Φοίνικα Σύρου να μειώνει σε 6-5. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 10-8 και 14-11 και στη συνέχεια, ο Στερν ισοφάρισε σε 21-21, με άσσο. Ο Φοίνικας πήρε ξανά προβάδισμα (22-21), ο Θρύλος ισοφάρισε σε 22-22, με σερβίς του Χαραλαμπίδη στο φιλέ, ενώ ο Κουμεντάκης μείωσε σε 24-23, με μπλοκ άουτ. Η ομάδα της Σύρου, ωστόσο, κατέκτησε το πρώτο σετ (1-0), με 25-23, με μπλοκ του Παπαλεξίου σε επίθεση του Κουμεντάκη.

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Στο δεύτερο σετ, ο Φοίνικας Σύρου «μπήκε» πιο δυνατά, φτάνοντας στο 3-0 και στο 5-2. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 6-5, με πόντο του Παπαγγελόπουλου, ενώ ο Κουμεντάκης, με πάιπ, ισοφάρισε σε 8-8. Ο Ιντάλγκο έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό, με 10-9, ενώ κέρδισε άσσο, για το +2 (10-12), διαφορά που κράτησε Στερν, με εξαιρετική επίθεση, για το 13-11. Στη συνέχεια, ο Σλοβένος διαγώνιος έστειλε την μπάλα άουτ, με τον Φοίνικα να προσπερνά με 16-14, ενώ ο Ιντάλγκο δέχθηκε μπλοκ, για το 19-17. Η Σύρος έφτασε στο 21-18, όμως οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν την «αντεπίθεσή» τους και με άσσο του Ιντάλγκο, ισοφάρισαν σε 21-21. Ο Μιχάλοβιτς κάρφωσε άουτ, για το 22-21 του Ολυμπιακού, ο Κουμεντάκης «έγραψε» το 23-21, με τον Ιντάλγκο να κερδίζει έναν ακόμα άσσο, για το σετ μπολ (21-24). Ο Θρύλος ισοφάρισε σε 1-1, με 25-22, μετά από χαμένο σερβίς του Ιερεθουέλο.

Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 4-3, με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη, με τον Λινάρδο να κάνει λάθος, στη συνέχεια, βάζοντας τον Φοίνικα μπροστά με +2 (6-4). Ο Έλληνας κεντρικός, ωστόσο, διόρθωσε το λάθος του και μείωσε σε 6-5, με μπλοκ άουτ, αλλά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 11-6 και 12-7. Ο Φοίνικας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στο 17-11 και το 19-14, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει σταδιακά την απόδοσή του. Με άσσο του Στερν, ο Θρύλος μείωσε σε 19-18, με τον Φρομ να κάνει, ωστόσο, το 23-20 για τον Φοίνικα. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν το έβαλαν κάτω και με τρεις διαδοχικούς πόντους του Στερν, ισοφάρισαν σε 23-23! Ο Μιχάλοβιτς έστειλε την μπάλα άουτ, για το 24-23 του Ολυμπιακού, ενώ ο Τράβιτσα, με άσσο, «τελείωσε» το σετ (1-2), με 25-23! Καθοριστικός ο Ιταλός αρχηγός του Θρύλου, ο οποίος πήγε στο σερβίς στο 23-21.

Στο τέταρτο σετ, ο Φοίνικας προηγήθηκε με 3-1 και 5-2, με τον Παγένκ να ισοφαρίζει σε 5-5, με άσσο. Ο Φοίνικας ξέφυγε ξανά, αυτή τη φορά με 9-7, όμως ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές» και έφτασε στο 11-9, με μπλοκ του Στερν, ο οποίος έκανε και το 13-11, με μπλοκ άουτ. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 17-16, 18-17 και 19-18, όμως ο Ιντάλγκο έδωσε προβάδισμα στον Θρύλο, κάνοντας το 21-20. Μάλιστα, ο Κουβανός ακραίος ανέβασε τη διαφορά στο +2 (20-22), σε ένα κρίσιμο σημείο, ενώ ο Παγένκ, με πρώτο χρόνο, έκανε το 23-21. Ο Στερν έστειλε την μπάλα άουτ και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 23-23, όμως με μπλοκ του Τράβιτσα, ο Ολυμπιακός έφτασε σε δεύτερο σετ μπολ/ματς μπολ (24-25), με τον Κουμεντάκη να διαμορφώνει το τελικό 3-1, με 26-24 και μπλοκ άουτ, μετά από εξαιρετική φάση!

Τα σετ (1-3): 25-23, 22-25, 23-25, 24-26

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων, ενώ του Ολυμπιακού από 13 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Φοίνικας Σύρου (Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 15 (13/26 επ., 2 άσσοι), Παπαλεξίου 9 (6/15 επ., 3 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Ιερεσουέλο 6 (4/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 8 (5/21 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. – 36% άριστες), Φρομ 22 (18/33 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 49% υπ. – 35% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ., 54% υπ. – 31% άριστες), Σωνάκης (λ.), Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης, Τζούριτς 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος (33% υπ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 17 (12/17 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στερν 19 (14/33 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 4 (1/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (12/30 επ., 59% υπ. – 56% άριστες), Τράβιτσα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 21 (14/28 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 33% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 70% υπ. – 60% άριστες), Κομητούδης, Ζουπάνη, Δαλακούρας, Λινάρδος 1 (1/4 επ.)