Με τέσσερις «ερυθρόλευκους» αγωνίστηκε η Εθνική Νέων!

Η Εθνική Νέων ηττήθηκε 2-1 από την αντίστοιχη της Δανίας στο Ferbes Sports Complex στην Πορτογαλία για την 2η αγωνιστική της Elite Round του EURO U-19. Αυτή ήταν η 2η ήττα για την Εθνική στο τουρνουά της Πορτογαλίας ενώ οι Σκανδιναβοί έφτασαν τους 6 βαθμούς με 2 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Στην αναμέτρηση, αγωνίστηκαν και τέσσερις «ερυθρόλευκοι». Συγκεκριμένα, συμμετοχή πήραν οι Μπάκουλας και Λιατσικούρας ως βασικοί και οι Παπακανέλλος, Μ. Κωστούλας μπήκαν ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο.

Οι νέοι του Θρύλου τρέλαναν και τον άγγλο εκφωνητή!

Η Δανία προηγήθηκε στο 24′ με κεφαλιά του Νίμπο από τη μεγάλη περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σερντεμίρ. Η Εθνική πίεσε για την ισοφάριση αλλά στο 39′ ο Κοντούρης νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Ντίτμερ, ο οποίος απομάκρυνε σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ η Εθνική κέρδισε πέναλτι, όταν ο Αλεξίου σούταρε από κοντά και ο Νίλσεν τον ανέτρεψε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκιτέρσος, ο οποίος νικήθηκε από τον Ντίτμερ και στην αντεπίθεση ο Σερντεμίρ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά ο Νικολακούλης έδιωξε εντυπωσιακά και διατήρησε το 1-0.

Ένα λεπτό μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Νικολακούλης σταμάτησε το πλασέ του Μπίσοφ από πλάγια θέση. Η ισοφάριση για τη “γαλανόλευκη” ήρθε στο 62′ με ένα εκπληκτικό γκολ του Καλοσκάμη, ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ της εστίας του Ντίτμερ. Στο 80ό λεπτό ο Μπίσοφ μπήκε στη μεγάλη περιοχή από πλάγια, έδωσε την ασίστ στον Σίμελχακ, ο οποίος με πλασέ σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό σκορ (2-1).

Δανία (Μόρτεν Έσκεσεν): Ντίτμερ, Σάε, Νίλσεν, Νίμπο, Φρόουχολντ (80′ Χρόσμπεργκ), Σερντεμίρ, Χόϊλουντ (60′ Ναρτέϊ), Μπίσοφ, Χάρντερ (70′ Σίμελχακ), Αντρέασεν (70′ Γιόργκενσεν), Σβαρτάου (60′ Νταγκίμ).

Ελλάδα (Αναστάσιος Θέος): Νικολακούλης, Γεωργιάδης (79′ Παπακανέλλος), Κάτρης, Αλεξίου, Δεληγιάννης, Ανδρικόπουλος (60′ Κοντονίκος), Λιατσικούρας (46′ Δεληανίδης), Μπάκουλας (70′ Μαρουτσής), Κοντούρης, Γκιτέρσος (60 Κωστούλας), Καλοσκάμης.

Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου η οικοδέσποινα Πορτογαλία επικράτησε 4-1 της Σερβίας. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες αγωνιστικό πρόγραμμα του 4ου προκριματικού ομίλου της Elite Round, στον οποίο συμμετέχει η Εθνική Nέων.