Η Εθνική Νέων νίκησε για την 2η αγωνιστική της 1ης προκριματικής φάσης του EURO U19 με τρεις παίκτες του Ολυμπιακού στην ομάδα.

Η Εθνική Νέων νίκησε 2-1 τη Λιθουανία στην 2η αγωνιστική του 8ου προκριματικού ομίλου για το EURO U-19. Μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» Μουζακίτης και Παπακανέλλος αγωνίστηκαν ως βασικοί ενώ ο Κωστούλας πέρασε ως αλλαγή.

Ο αγώνας διεξήχθη στην Αττάλεια της Τουρκίας όπου οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιανσόνας στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους Λιθουανούς να προηγούνται στο σκορ. Η εικόνα άλλαξε ριζικά στο δεύτερο όταν και οι Έλληνες παίκτες έψαξαν το γρήγορο γκολ για να επιστρέψουν στο ματς. Το βρήκαν στο 47′, όταν ο Κοντονίκος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βοϊτονοβίτσιους για το 1-1. Δέκα λεπτά αργότερα ο Τζίμας μετά από ασίστ του Γκούμα πέτυχε το 2-1 και την ανατροπή για την Εθνική.

Premier League:Το επίτευγμα της Νότιγχαμ

Η σύνθεση της Εθνικής: (Αναστάσιος Θέος): Αγγελίδης, Καστίδης, Μουζακίτης (82′ Κοσίδης), Φίλων, Γεωργιάδης, Κωττάς (62′ Κωστούλας), Γκούμας, Δεληγιάννης, Κοντονίκος (62′ Καλοσκάμης), Τζίμας (62′ Κοντούρης), Παπακανέλλος (76′ Κοντορουχάς).

Επόμενο ματς απέναντι στην «οικοδέσποινα» Τουρκία την Τρίτη (15:00) για την τελευταία αγωνιστική του προκριματικού ομίλου.