Ο Θρύλος δεν τα παρατάει στη σειρά με τον ΠΑΟ, κάνοντας μια παλικαρίσια νίκη με 92-76, απέναντι σε «γκριζοπράσινους». Έβγαλε υγεία, πέτυχε μεγάλο σκορ και είναι έτοιμος για την ανατροπή στο ΟΑΚΑ. Τεράστιο ματς από τον Τζαμέλ ΜακΛιν και τον Μπράιαν Ρόμπερτς. Ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα, από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΣΕΦ, ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΑΧΑΙΡΑΣ

Για τον τέταρτο τελικό της Basket League αναμετρούνταν οι «ερυθρόλευκοι» με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, σε ένα ματς φωτιά, αφού ήθελαν μόνο νίκη, για να διατηρήσουν τις όποιες ελπίδες για κατάκτηση του πρωταθλήματος. Άρα, το παιχνίδι είχε χαρακτηριστεί από τα λεγόμενα «do or die»!

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος επέλεξε να ξεκινήσει τον αγώνα με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, ενώ ο Τσάβι Πασκουάλ τους Καλάθη, Ρίβερς, Λοτζέσκι, Γκίστ και Σίνγκλετον.

Ο Ολυμπιακός με το ξεκίνημα του αγώνα, είχε το μομέντουμ, παίρνοντας μια διαφορά της τάξεως των 5 πόντων (10-5). Ο ρυθμός συνεχίστηκε στο ίδιο επίπεδο, με τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν διαφορά απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο. Μάλιστα, σχεδόν δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν και με +9 (21-12) χάρη σε τρίποντο του Ρόμπερτς. Ο Ρόμπερτς επιπλέον, σκόραρε εκ νέου σε τρίποντο, με τη διαφορά ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, να πηγαίνει στο +11 (27-16). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 28-19 υπέρ των «ερυθρόλευκων». Σημαντική λεπτομέρεια, τα αρκετά «πράσινα» λάθη (4).

Στην δεύτερη περίοδο, λόγω τεχνικών ποινών, και αντιαθλητικού υπέρ του ΠΑΟ (στον Στρέλνιεκς χρεώθηκε), η διαφορά σε 1.30 λεπτό, έπεσε στους 4 πόντους (28-24). Όμως, γρήγορα, η διαφορά ανέβηκε εκ νέου στο +10 (38-28, στο 15’ του αγώνα). Η ομάδα του Σφαιρόπουλου κατείχε απόλυτα τον έλεγχο του ματς. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, η διαφορά έφτασε στο μέγιστο επίπεδο, μετά από 20 λεπτά αγώνα, το +12 (48-36). Ο ΠΑΟ είχε 7 λιγότερα ριμπάουντ από τους Πειραιώτες, 9 λάθη (με μόλις 3 ασίστ) και 44% στα δίποντα. Ο ΟΣΦΠ είχε ένα 66% στα δίποντα, πέντε περισσότερες ασίστ και είχε σουτάρει 10 περισσότερες βολές (27).

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, το +14 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά, χάρη σε τρίποντα του Λοτζέσκι, και του Τζέιμς, διαμορφώθηκε η διαφορά στο τρίποντο, υπέρ του ΟΣΦΠ (53-50). Το σερί του ΠΑΟ ήταν 14-5. Όμως, ο Μάντζαρης, ευστοχώντας σε τρίποντο έδωσε «πνοή» στην ομάδα του. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχασαν το προβάδισμά τους, όμως ένιωσαν την καυτή ανάσα των φιλοξενούμενων. Σίγουρα, με το 71-64 στην ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, το ματς παρέμενε ανοικτό για την τέταρτη περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, χάρη σε καλές επιθετικές επιλογές, από πλευράς «ερυθρόλευκων», η διαφορά ξανανέβηκε στο +9 (76-67) με σχεδόν 8 λεπτά να απέμεναν στην κλεψύδρα. Ο Τζαμέλ ΜακΛιν, το πρώτο βιολί της ομάδας του Σφαιρόπουλου στον τέταρτο τελικό, είχε ήδη 17 πόντους, με αρκετούς απ’ αυτούς να τους πετυχαίνει εντυπωσιακά. Σχεδόν 5.30 πριν τη λήξη, ο Ρόμπερτς με ένα τρελό τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +11 για τον ΟΣΦΠ (82-71) και προφανώς τη ψυχολογία στην πλευρά των γηπεδούχων. Η «ερυθρόλευκη» διαφορά δεν σταματούσε να αυξάνεται, ο ΘΡΥΛΟΣ ήταν εμφανώς καλύτερος και έφτασε 4.42 πριν το τέλος στο 86-71. Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε έναν ΘΡΥΛΟ, οποίος έβγαλε ψυχή απέναντι ΚΑΙ στους «γκρίζους». Έμενε να μάθουμε μονάχα το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο ήταν το 92-76. Να σημειωθεί, με τη λήξη του αγώνα έγινε μια μίνι σύρραξη μεταξύ των παιχτών αλλά η ψυχραιμία κέρδισε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Σώμος, Τζαφλέρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 48-36, 71-64, 92-76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 13 (3/8 σουτ, 3 ασίστ), Μιλουτίνοβ 2 (8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (4/11 σουτ, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μάντζαρης 7 (1), ΜακΛίν 20 (6/7 δίποντα, 8/13 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπράοαυν, Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς 11 (2), Ρόμπερτς 16 (3), Μπόγρης, Γουίλτζερ 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 3 (1/3 σουτ, 4 ριμπάουντ σε 30:19), Ρίβερς 6 (1), Γκιστ 12 (5 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 16 (4), Καλάθης 12 (5/11 σουτ, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέιμς 20 (2/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παππάς, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ 3, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/32 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 30/43 βολές, 44 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 16/37 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 23/32 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 9 επιθετικά), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη