Ο Θρύλος μας κοίταξε κατάματα στην Ιταλία τη Ραβέννα, της πήρε ένα σετ, αλλά χάρη σε δικά του λάθη δε τα κατάφερε και ηττήθηκε με 3-1. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ότι στη ρεβάνς του ΣΕΦ με τη δύναμη του κόσμου μπορούν να κάνουν την... ανατροπή κούπας!

Οι «ερυθρόλευκοι» μπορούν να πάρουν «καθαρή» νίκη την Τετάρτη του Πάσχα στον Πειραιά και να διεκδικήσουν την κατάκτηση του CEV Challenge Cup στο «χρυσό» σετ. Ένα μεγάλο λάθος του διαιτητή στο φινάλε του πρώτου σετ, τα πολλά χαμένα σερβίς και οι άσσοι των Ιταλών έκριναν υπέρ τους την πλάστιγγα. Όμως στο κατάμεστο ΣΕΦ, στις 11 Απριλίου, το σκηνικό θα είναι εντελώς διαφορετικό. Ο Θρύλος την έχει αυτή την ομάδα και μπορεί να κάνει την ανατροπή και να σηκώσει το ευρωπαϊκό.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά. Τόσο σε ό,τι αφορά την υποδοχή όσο και στην επίθεση. Ο Ντρζίζγκα έπαιξε κυρίως με τον Οϊβάνεν, με τον Φινλανδό να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση. Και η υποδοχή δεν είχε πρόβλημα με το σερβίς των Ιταλών. Μετά το 5-5 η Ραβένα έκανε ένα μικρό σερί για το 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Μπέμε έφερε το ματς στα ίσα με πρώτο χρόνο και άσσο (8-8). Οι γηπεδούχοι πήραν… αέρα δύο πόντων (10-8) με τον άσσο του Ορντούνα που έμεινε ως το 13-11. Εκεί ο Θρύλος αντέδρασε, γύρισε το σκορ και προσπέρασε με 14-15, από το μπλοκ του Μπέμε. Τα λάθη του Αλεξίεφ έφεραν το σκορ στο 17-15 και στο 19-16. Εκεί ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Ο Μουνιόθ πήρε τάιμ άουτ και αυτό είχε αποτελέσματα. Σερί 0-4 με Οϊβάνεν και Πετρέα και 19-20. Το ματς πήγε πόντο-πόντο ως το 23-23 με τον Ράουβερντινκ να κάνει το 23-24. Και τον Ολυμπιακό να χάνει την ευκαιρία για να πάρει το σετ (24-24). Εκεί είχαμε μια φάση που σηκώνει πολλή συζήτηση. Στην αρχή της φάσης ο Γκεοργκίεφ έκανε διπλή μπαλιά, αλλά ο πρώτος διαιτητής ο Σκούντνικ από τη Σλοβενία δεν το είδε και πήρε πάνω τη φάση, με τον άσσο του Πολγκάχεν να κλείνει το πρώτο σετ (26-24).

LIVE Streaming: Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός (18:00)

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο σετ. Με το μπλοκ να είναι περισσότερο αποτελεσματικό σε σχέση με το πρώτο σετ.  Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν τη Ραβένα που έχασε μεγάλο ποσοστό από την επίθεσή της, πέφτοντας στο 31% από 50%! Στοιχείο που έκανε σε μεγάλο βαθμό τη διαφορά. Ο Μπέμε ήταν σταθερά καλός, όμως ανέβηκε ο Αλεξίεφ. Πολύ καλός και ο Δαρίδης που εναλλάσσονταν στη θέση του λίμπερο με τον Στεφάνου. Το προβάδισμα του Θρύλου από την αρχή (1-3 και 2-5) ήταν σημαντικό. Οι Ιταλοί πλησίασαν αρκετά (4-5), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την… απάντηση. Προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8) και καλή διαχείριση. Η Ραβένα άρχισε να βγαίνει από το ρυθμό της, έχανε σερβίς και ο Ολυμπιακός το πίστευε παραπάνω. Με το μπλοκ του Μπέμε έγινε το 9-13 και με τον Βούλγαρο ακραίο το 9-14! Το προβάδισμα του Θρύλου συνεχίστηκε (12-16) και το +4 παρέμεινε ως το 15-19, για να φτάσει και στο +5 (16-21)! Η Ραβένα πλησίασε ως το 22-23, αλλά ο Αλεξίεφ (μπλοκ άουτ) και ο Πετρέας (μπλοκ) διαμόρφωσαν το 23-25 για το 1-1.

Ο Ολυμπιακός με καλή ψυχολογία από το δεύτερο σετ βρέθηκε από νωρίς να έχει το προβάδισμα με 4 (2-6), με τον Ράουβερντινκ να κάνει καλό ματς. Και η κυριαρχία των «ερυθρολεύκων» συνεχίστηκε ως το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (4-8). Οι Ιταλοί αντέδρασαν και ξαναμπήκαν στο ματς με σερί 7-1, με τους δύο σερί άσσους του Μαρεσάλ (11-9). Ο Πετρέας με μπλοκ ισοφάρισε σε 13-13 και το ματς στα ίσα έμεινε ως το 15-15 από τον πόντο του Οϊβάνεν. Αρκετά λάθη, ειδικά στην επίθεση, παράλληλα με το σερβίς έφεραν το σκορ στο 19-15. Κι εκεί ουσιαστικά ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να επιστρέψει. Η διαφορά μεγάλωσε και έφτασε από το 19-17 στο 22-18 και στο 25-20 για το 2-1 σετ.

Οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ στο τέταρτο σετ ήταν άκρως ανταγωνιστικοί. Το πάλεψαν όσο μπορούσαν και ξεκίνησαν πολύ δυνατά. Με τον Αλεξίεφ και τον Οϊβάνεν να κάνουν το 1-4. Η Ραβένα αντέδρασε μετά το 3-6 και ισοφάρισε σε 6-6. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι ως το 10-10, αλλά ένας άσος του Οϊβάνεν, ένα μπλοκ του Πετρέα κι ένα πόντος του Ράουβερντινκ έφεραν το 10-13 και λίγο αργότερα φτάσαμε στο 11-15 ξανά με τον Ολλανδό ακραίο, για να κρατήσει ο Θρύλος το προβάδισμα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16. Η Ραβένα αντέδρασε, προσπέρασε με 19-17 και βρέθηκε σε θέση ισχύος. Οϊβάνεν, Μπούχεγκερ και ένα λάθος του Μπούχεγκερ, έφεραν το σκορ στο 19-20. Το ματς ήταν συναρπαστικό, αλλά από το 20-22 η ιταλική ομάδα με τον Ντιαμαντίνι βρέθηκε στο 23-22 και πήρε το σετ και το ματς με 25-23 και 3-1 σετ, αντίστοιχα.

Τα σετ: 26-24 (33’), 23-25 (35’), 25-20 (30‘), 25-23 (33’)

** Οι πόντοι της Ραβένα ήρθαν 55 από επίθεση, 8 άσσοι, 8 μπλοκ και 28 από λάθη, ενώ οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν 44 από επίθεση, 8 μπλοκ, 5 άσσοι και 35 από λάθη.

1ο σετ: 8-6, 16-15,  21-20, 26-24

2ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 23-25

3ο σετ: 4-8, 16-15,  21-17, 25-20

4ο σετ: 8-7, 14-16,  20-21, 25-23

Ραβένα (Φάμπιο Σόλι): Ορντούνα 4 (1/3 επ.,  2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πογκλάχεν 13 (10/25 επ., 3 άσσοι, 41%υπ.-14%αρ.), Γκεοργκίεφ 10 (7/13 επ.,  3 μπλοκ), Ντιαμαντίνι 8 (6/7 επ., 1 άσσοι, 1 μπλοκ), Μαρεσάλ 13 (11/27 επ., 2 άσσοι, 45 %υπ.-30%αρ.), Μπούχεγκερ 19 (17/42 επ., 2 μπλοκ), Γκόι -λ (45%υπ.-30%αρ.) / Ραφαέλι 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γκουτιέρες

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 14 (10/34 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 6 (2/5 επ., 4 μπλοκ), Μπέμε 10 (5/15 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντρζίζγκα, Αλεξίεφ 13 (13/26 επ., 72%υπ.-32%αρ.),  Ράουβερντικ 13 (13/27 επ., 56%υπ.-33%αρ.), Στεφάνου – λ (30%υπ.-25%αρ.)  / Χριστοφιδέλης (57%υπ.), Ζουπάνης 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Δαρίδης –λ.