Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατέβηκαν ποτέ στο παρκέ του ΣΕΦ, με αποτέλεσμα να ηττηθούν από τον Παναθηναϊκό με 77-88...

Ο Ολυμπιακός υποδεχόταν στο ΣΕΦ τον Παναθηναϊκό για την 24η αγωνιστική της Euroleague, με τον Θρύλο να μην μπαίνει καθόλου στο παρκέ και να χάνει πολύ εύκολα το ντέρμπι «αιωνίων» με σκορ 77-88.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παράταξε στο παρκέ τους Σλούκα, Τζένκινς, Χάρισον, Πρίντεζη και Έλις , ενώ ο Όντεντ Κάτας επέλεξε στην αρχική του πεντάδα τους Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Γουάιτ, Μπέντιλ, Μήτογλου.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Το προβάδισμα πήρε με το ξεκίνημα ο Ολυμπιακός, που προηγήθηκε με 7-4 από καλάθι του Έλις. Έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» υπέστη ένα ολιγόλεπτο μπλακ άουτ, με συνέπεια ο Παναθηναϊκός να πάρει διψήφια διαφορά πόντων με 7-17. Ένα 8-0 σερί από τους Τζένκινς, ΜακΚίσικ και Μάρτιν «ψαλίδισε» το προβάδισμα των «πράσινων» στους δύο πόντους (15-17), στο 8′. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Θρύλο πίσω στο σκορ με 18-21, με τον Σπανούλη να είχε μεγάλο μερίδιο ευθύνης στο να επιστρέψει στο ματς η ομάδα του Πειραιά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός είχε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να ήταν διαρκώς κοντά στο σκορ αλλά να κυνήγαγε. Οι «ερυθρόλευκοι» βρεθήκαν πίσω στο σκορ με 21-27, αλλά στη συνέχεια κατάφεραν να φέρουν το ματς στον πόντο με καλάθι του Σλούκα για το 28-29. Στη συνέχεια, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν μπόρεσε να βγάλει κάτι καλό στο επιθετικό κομμάτι, με συνέπεια οι «πράσινοι» να προηγηθούν με 30-38. Ο Θρύλος κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να μειώσει έτσι σε 35-38 με το φινάλε της δεύτερης περιόδου.

Παγωμένα μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, αφού επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει ξανά στο σκορ και να βρεθεί στο -11 από δύο τρίποντα του Σαντ-Ρος (37-48), στο 23′. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα απολύτως επιθετικά, ενώ αμυντικά ήταν κάκιστοι. Καμία συνεργασία και κανένα σύστημα δεν έβγαινε. Παρά την μείωση του σκορ σε 44-52 από το έμμεσο τρίποντο του Πρίντεζη, δεν υπήρχε καθόλου ρυθμός, με συνέπεια οι «πράσινοι» να προηγηθούν ακόμη και με 13 πόντους (44-57). Ο Θρύλος στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου κάπως ξύπνησε και μείωσε με στους πέντε (54-59), ωστόσο το δεκάλεπτο έκλεισε με 54-61.

Δυναμικά μπήκαν στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκοι», που με το… καλημέρα μείωσαν στους δύο πόντους με τον Λαρεντζάκη για το 59-61. Ωστόσο, ο ρυθμός του Ολυμπιακού έπεσε εκ νέου, με τον Παναθηναϊκό να αυξάνει ξανά το προβάδισμά του στους εννέα πόντους (59-68). Ο Θρύλος μείωσε στο 39′ σε 77-82, ωστόσο η παρουσία του στο παρκέ συνέχισε ήταν κάκιστη. Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα γνώρισε την ήττα με σκορ 77-88.