Χάρη στον «φύλακα-άγγελο» Ζοσέ Σα, ο Ολυμπιακός έφυγε με ψηλά το κεφάλι, αν και ηττημένος, αφού το τελικό σκορ (2-0) δεν αφήνει και αρκετά περιθώρια, βάσει απόδοσης της ομάδας μας. Δε διεκδίκησε κάτι από το Μόναχο ο Ολυμπιακός, αφού έπαιξε παθητικό ποδόσφαιρο, ο οποίος πλέον καλείται να κοιτάξει τη συνέχεια στο θεσμό. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα...

Δύσκολη εξαρχής η αποψινή αποστολή για την ομάδα του Ολυμπιακού, το γνώριζαν άπαντες, η οποία αντιμετώπιζε την τεράστια Μπάγερν Μονάχου, στην «Allianz Arena». Αυτή η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων για το UEFA Champions League. Ο κόσμος της ομάδας του Πειραιά, για πολλοστή φορά έκανε «ερυθρόλευκο» το τοπίο, αφού εδώ και μέρες, όλα γυρνούσαν γύρω από το αποψινό ματς.

Ο παίχτης «γουρλής» θα μείνει εκτός;

Πάνω από 3.500 οπαδοί του Ολυμπιακού, έδωσαν ανατριχιαστικό «παρών» στο γήπεδο των Βαυαρών, μην σταματώντας λεπτό να τραγουδούν. Στο γήπεδο των Βαυαρών βρέθηκε επίσης και ο ηγέτης της ΠΑΕ Ολυμπιακός, ο κ. Βαγγέλης Μαρινάκης.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Η Μπάγερν Μονάχου με τον Χανς Φλικ στον πάγκο της ομάδας, αφού ο Νίκο Κόβατς αποτελεί παρελθόν, επέλεξε για το σημερινό ματς τους εξής. Κάτω απ’ τα δοκάρια βρέθηκε ο Μάνουελ Νόιερ, ενώ τετράδα άμυνας ήταν οι Ντέιβις, Αλάμπα, Μαρτίνεζ και Παβάρντ. Μπροστά τους στον άξονα βρέθηκαν οι Λέον και Κίμιχ, ενώ λίγο μπροστά τους ήταν ο Μίλερ. Στις πτέρυγες επιλέχθηκαν οι Κομάν και Γκνάμπρι, ενώ ο Λεβαντόφσκι ήταν η αιχμή του δόρατος. Το σχήμα που επιλέχθηκε ήταν το 4-2-3-1.

Ο Πέδρο Μαρτίνς απ’ την άλλη επεφύλασσε τον Λάζαρ Ρατζέλοβιτς, ως πρόσωπο έκπληξη, ενώ επέλεξε το 4-3-3 ως σχηματισμό και τον Σα για κάτω απ΄ τα δοκάρια, ενώ οι Ομάρ-Τσιμίκας αποτελούσαν τις πτέρυγες της άμυνας, με δίδυμο στόπερ τους Σεμέδο και Μεριά. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Γκιλιέρμε, Καμαρά και Μπουχαλάκης, ενώ στις πτέρυγες οι Ποντένσε και Ραντζέλοβιτς. Αιχμή του δόρατος για τον Θρύλο ήταν ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο.

Πίεση στην αρχή, «γάτα με το ποντίκι» μετέπειτα!

Ο Ολυμπιακός, με το ξεκίνημα της αναμέτρησης πίεζε τους γηπεδούχους, αν και η Μπάγερν απείλησε πρώτη, μόλις στο 4ο λεπτό, χάρη σε σουτ του Γκορέτσκα, με τον Σα να μπλοκάρει άνετα. Οι γηπεδούχοι, στα επόμενα λεπτά ζήτησαν σε δύο φάσεις πέναλτι, χωρίς όμως ο Πολωνός διαιτητής να παρασύρεται.

Στο 15ο λεπτό, μια απειλητική φάση για την Μπάγερν, η οποία είχε πλήρης κατοχή, αφού ο Γκορέτσκα έκανε μια «μπούκα» προς την περιοχή του Σα, όμως ο Μεριά τον έκοψε, διώχνοντας σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, δοκίμασαν οι γηπεδούχοι με ένα σουτ. Αλλά στο 17’ της αναμέτρησης, ο Ραντζέλοβιτς έχασε τεράστια ευκαιρία, αφού ο Γκερέρο του γύρισε την μπάλα, αλλά ο Σέρβος σούταρε χωρίς να βρει στόχο.

Στα επόμενα λεπτά, η Μπάγερν μονοπωλούσε στον αγώνα, δεν επέτρεπε στον Ολυμπιακό να εκδηλώσει επιθέσεις, ο οποίος ΜΟΝΟ με τον Ραντζέλοβιτς κρατούσε την μπάλα. Στο 34′ της αναμέτρησης, ο Κομάν απείλησε σοβαρά τον Σα, με τον Πορτογάλο να του λέει «όχι», αποδεικνύοντας πως βρισκόταν σε μεγάλη νύχτα. Στην αμέσως επόμενη φάση, υπήρξε μια σύγχυση στην άμυνα του Ολυμπιακού με την μπάλα να καταλήγει στον Μίλερ, ο οποίος σούταρε πάνω στον Σα που μπλόκαρε ξανά.

Στο 7ο κόρνερ της Μπάγερν, οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στην εξωτερική πλευρά, χάρη σε κεφαλιά του Παβάρ, από το κόρνερ του Κίμιχ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το 0-0, τον Ολυμπιακό να μην είχε να παρουσιάσει κάτι, όμως να κρατά με νύχια και με δόντια το μηδέν στην εστία του, χάρη σε έναν τρομερό Ζοσέ Σα.

Άντεξε σχεδόν 70 λεπτά ο Θρύλος…

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, μόλις στο 50ο λεπτό, ο Σα έκανε την επέμβαση του αγώνα, όταν ο Μαρτίνες έκανε την κεφαλιά ύστερα από σέντρα, με τον Πορτογάλο να λέει για πολλοστή φορά «όχι». Ο Πορτογάλος κόουτς του Ολυμπιακού, Πέδρο Μαρτίνς, ετοίμαζε τον Μασούρα για την αλλαγή της εικόνας για την ομάδα του. Βέβαια, πριν από την αλλαγή, ο Σα ξανακράτησε την εστία του ανέπαφη. Ο Μασούρας μπήκε στο 61′ αντί του μοναδικού που απειλούσε από πλευράς Ολυμπιακού, Λάζαρ Ραντζέλοβιτς. Η δεύτερη τελική του Ολυμπιακού έγινε στο 64′ όταν ο Καμαρά δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, έπειτα από κατέβασμα της μπάλας του Γκερέρο, έπειτα από μια καλή αρκετά αντεπίθεση, που δεν κατέληξε όπως θα έπρεπε ή θα μπορούσαν από τους Πειραιώτες.

Στο 69′ της αναμέτρησης όμως, ακόμα και ο κέρβερος Σα νικήθηκε, μετά από σέντρα του Κομάν και τον Λεβαντόφσκι να κερδίσει την κόντρα, κερδίζοντας και τον Πορτογάλο κίπερ, και κάνοντας το 1-0 στο ματς.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, πρωταγωνιστής ήταν και πάλι ο Κομάν, αυτή τη φορά με το να σκοράρει ο ίδιος. Ο Μαρτίνς έκανε τη δεύτερη κίνησή του, με τον Μπουχαλάκη να αποχωρεί και τον Βαλμπουενά να περνά στη θέση του. Οι γηπεδούχοι απείλησαν για αρκετή ώρα, ενώ δεν έχαναν καθόλου και την κατοχή. Οι πάσες ήταν τρομακτικά περισσότερες από εκείνες του Ολυμπιακού.

Στο 79′, ο Μαρτίνς έκανε και την τρίτη του αλλαγή, με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί να περνάει στη θέση του Ντανιέλ Ποντένσε. Ο Πορτογάλος τεχνικός δεν είχε κάτι να χάσει, ρίχνοντας τον πρώτο του σκόρερ στην αναμέτρηση. Η πρώτη αλλαγή για τον Φλικ έγινε στο 82′, όταν ο Τολίσο, πέρασε αντί του Γκορέτσκα. Η κατοχή ήταν συντριπτικά υπέρ των γηπεδούχων. Άλλωστε, λίγο πολύ άπαντες το περίμεναν, όμως ο Ολυμπιακός έδειξε πως δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι σε αυτό το ματς. Η Μπάγερν στα τελευταία λεπτά είχε το προβάδισμα, είχε ρίξει τον ρυθμό και απλά ανέμενε να ολοκληρωθεί το ματς.

Παρόλα αυτά, χάρη σε λάθος του Γκιλιέρμε, ο Κόμαν δοκίμασε σουτ από πλάγια θέση, το οποίο πέρασε λίγο εκτός εστίας, σε φάση του 85ου λεπτού. Στο 88′ μπήκε ο Πέρισιτς αντί του Γκνάμπρι, για τη δεύτερη κίνηση του Φλικ. Στην πρώτη επαφή του με την μπάλα, ο Περισιτς, έπειτα από λάθος του Τσιμίκα, ο οποίος δεν έδιωξε σωστά, ο παίκτης της Μπάγερν έκανε το 2-0 στην αναμέτρηση. Στο 90′ ο Κομάν έδωσε τη θέση του στον Κουτίνιο, πραγματοποιώντας την τρίτη αλλαγή της Μπάγερν.

Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 3′, ο Ολυμπιακός θα έμενε στον 1 βαθμό στον όμιλο, αφού πλέον θα κοιτάξει τη συνέχεια στα ματς με Τότεναμ και (ειδικά) Ερυθρό Αστέρα, το οποίο είναι και εντός έδρας.

Μπάγερν Μονάχου (Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Ντέιβις, Αλάμπα, Μαρτίνες, Γκορέτσκα, Κίμιχ, Γκνάμπρι, Κομάν, Μίλερ, Λεβαντόφσκι.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Ραντζέλοβιτς, Γκερέρο.