Τα κορίτσια του Θρύλου, δύο εβδομάδες μετά τη νίκη (73-77) επί των «ασπρόμαυρων» στην Πυλαία, για το πρωτάθλημα της Α1, νίκησαν ξανά και εξασφάλισαν το εισιτήριο για την τετράδα του Κυπέλλου!

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου πανηγύρισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, αφού κέρδισε με 61-60 τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη, στον νοκ άουτ προημιτελικό.

Live streaming: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

Κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, οι «ερυθρόλευκες» έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, κυριάρχησαν στα κρίσιμα σημεία και με πρώτη σκόρερ την Σταμολάμπρου (18 π.), έφτασαν στη νίκη-πρόκριση, ξεπερνώντας και την κούραση από το μεγάλο ταξίδι στην Σιβηρία και το ματς με την Ενισέι Κρασνογιάρσκ, για τους «32» του EuroCup.

Την Τετάρτη (22/12, 16:45) η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς θα υποδεχθεί τις Ρωσίδες στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στη ρεβάνς των «32» του ευρωπαϊκού θεσμού, με στόχο την πρόκριση στους «16».

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα δύο πόντων έως το 10-8, όμως στο 2:53, έφτασε στο +4 (8-12) επί του ΠΑΟΚ, με τζαμπ σουτ της Νικολοπούλου.

Με λέι απ της Δίελα στον αιφνιδιασμό (0:53), τα κορίτσια του Θρύλου κράτησαν τη διαφορά του +4 (10-14), αλλά στη συνέχεια, δέχθηκαν τρεις πόντους από τις γηπεδούχες και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με 14-13.

Οι «ερυθρόλευκες» δεν «μπήκαν» καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχασαν το προβάδισμα από το ξεκίνημα και βρέθηκαν πίσω από τις «ασπρόμαυρες» με 26-22, όμως μείωσαν σε 26-24, με δύο εύστοχες βολές της Σταμολάμπρου (0:26) και έτσι, «έκλεισαν» το ημίχρονο με δύο πόντους πίσω.

Αστοχία, αλλά νίκησε…

Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς δεν είχε την απόδοση που ήθελε στην επίθεση, αφού σε όλο το πρώτο ημίχρονο κόντρα στον ΠΑΟΚ, είχε 0/10 τρίποντα και 10/21 δίποντα…

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας ανέβασε… στροφές και προηγήθηκε με 37-36 με την Σταμολάμπρου (2:50), με την οποία έκανε και το 39-38, αλλά και το 41-39 επί των Θεσσαλονικέων.

Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός βρήκε τη λύση από τη γραμμή των τριπόντων, με την Νικολοπούλου (0:24), φτάνοντας το σκορ επί των γηπεδούχων στο 44-41, με το οποίο τελείωσε την τρίτη περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Θρύλος πάτησε «γκάζι» και στο 8:10, έφτασε στο +5 (44-49) επί των «ασπρόμαυρων», με την Πλουφ, με την οποία σκόραρε και για το 56-52 (4:53) στην Πυλαία.

Με ντράιβ και λέι απ της Σταμολάμπρου (3:10), οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 58-54 και στο 0:27, με την Τόλφρι, έφτασαν στο 60-56 και λίγα δευτερόλεπτα μετά, στη νίκη επί του ΠΑΟΚ στην Πυλαία…

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 26-24, 41-44, 60-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 8, Τόλφρι 7(1), Σταμολάμπρου 18, Σταμάτη 2, Αλεξανδρή, Νικολοπούλου 13(3), Φουράκη, Δίελα 2, Βίτολα 4, Χάμπλιν 7

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 9, Στάνλεϊ 14, Χαιριστανίδου 3, Νακιτάλο 7, Παυλοπούλου 16(1), Κατσαμούρη, Κιλαζίδου 2, Κουινόνες 9