Με κορυφαίο τον Σάσα Βεζένκοφ που πέτυχε το νικητήριο σουτ και παράγοντα «Χ» τον Σακίλ ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός πέρασε και από το Κάουνας επικρατώντας της Ζαλγκίρις 72-74.

Ούτε στο Κάουνας σταμάτησε ο σπουδαίος Ολυμπιακός ο οποίος έφυγε αλώβητος (και) από την Λιθουανία, επικρατώντας 72-74 της Ζαλγκίρις χάρη στο νικητήριο σουτ του MVP Σάσα Βεζένκοφ για την 29η αγωνιστική της EuroLeague.

O Βούλγαρος φόργουορντ πέτυχε ακόμα μια σπουδαία εμφάνιση, παίρνοντας στις πλάτες του την πειραϊκή ομάδα, ολοκληρώνοντας το ματς με 25 πόντους (9/9 διπ., 2/7τριπ., 1/1βολ.), 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος σε 29:54′, διαλύοντας το σύστημα αξιολόγησης στους 32 βαθμούς.

Τον Σάσα σε απόδοση ακολούθησε, ο Σακίλ ΜακΚίσικ που ένεκα της απουσίας του Κώστα Σλούκα, πήρε πρωτοβουλίες επιθετικά δικαιώνοντας τον Μπαρτζώκα αλλά και τον εαυτό του και συνέβαλε και στο αμυντικό κομμάτι.

Euroleague: To αναλυτικό πρόγραμμα για τα game 3 και 4

Σπουδαίες λύσεις έδωσαν με πολύπλευρη εμφάνιση οι Γουόκαπ και Φαλ, ενώ το λιθαράκι τους ιδίως αμυντικά έσωσαν οι Κώστας Παπανικολάου αλλά και Μιχάλης Λούντζης.

Οι ερυθρόλευκοι κινδύνεψαν για τα καλά στο Κάουνας -όπου θα λάβει χώρα το φετινό Final Four- προηγήθηκαν ακόμα και με +12 στο δεύτερο ημίχρονο (44-56), όμως είδαν τους Λιθουανούς να βγάζουν αντίδραση, να ευστοχούν σε μεγάλα περιφερειακά σουτ και να φέρνουν το ματς στα ίσα.

Ωστόσο, οι νταμπλούχοι Ελλάδος έβγαλαν κρίσιμες άμυνες και χάρη στο σπουδαίο σουτ του Βεζένκοφ στην τελευταία ερυθρόλευκη επίθεση, έφυγαν νικητές και από το Κάουνας και την σκληρή έδρα της Ζαλγκίρις και παραμένοντας μόνοι πρώτοι στην βαθμολογία της διοργάνωσης με 21-8.

Το ματς

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν με συγκέντρωση και ένταση στην άμυνα, ενώ κυκλοφορούσαν ιδανικά τη μπάλα στην επίθεση, αποκτώντας προβάδισμα με 5-9. Ωστόσο, η Ζαλγκίρις αντέδρασε, πήρε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ και χάρη σε μερικά περιφερειακά σουτ πέρασε μπροστά, ένεκα και της νευρικής αστοχίας των Πειραιωτών, με τον Βεζένκοφ να κρατάει την ομάδα επιθετικά. Η α’ περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 17-15 έπειτα από buzzer-beater τρίποντο του Ντίμσα.

Στο β’ δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ανανεώνουν κατοχές, να πληγώνουν την ερυθρόλευκη ρακέτα μέσω των επιθετικών ριμπάουντ και στη συνέχεια να ευστοχούν από μακριά, διευρύνοντας το προβάδισμά τους στο 26-21 (13′). Το second unit του Μπαρτζώκα απέδωσε καλύτερα επιθετικά, έχοντας ως σημεία αναφοράς την εκτελεστικότητα του Λαρεντζάκη και το κάθετο παιχνίδι του ΜακΚίσικ. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα περιόρισαν τα χαμένα επιθετικά ριμπάουντ, έσφιξαν στην άμυνα, αναγκάζοντας τη Ζαλγκίρις σε αρκετά λάθη και έκλεισαν το πρώτο μέρος με το σκορ υπέρ τους στο 34-40.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ταχύτατα 40-40 μέσα σε λίγα λεπτά, όμως οι νταμπλούχοι Ελλάδος αντέδρασαν, κυκλοφόρησαν με μεγαλύτερη ταχύτητα τη μπάλα βρίσκοντας εύκολους πόντους μέσω της ρακέτας -όπως τα κοψίματα και οι συνεργασίες Φαλ με Βεζένκοφ- και όχι μόνο επανέκτησαν το προβάδισμα, αλλά έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (44-54 στο 26′).

Ο Ολυμπιακός είχε αναλάβει πλέον το μομέντουμ του αγώνα, είχε ανεβάσει την απόδοσή του αμυντικά προστατεύοντας την ρακέτα, αύξησε τη διαφορά και με buzzer-beater του εκπληκτικού -ειδικά στην γ’ περίοδο- Βεζένκοφ, μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το υπέρ του 49-61.

Στην τελευταία περίοδο, η Ζαλγκίρις είχε απαντήσεις, εκτόξευσε τα ποσοστά της από την περιφέρεια και στο 35′ είχε ψαλιδίσει τη διαφορά στους δύο πόντους (65-67), με τους ερυθρόλευκους να έχουν κακές επιστροφές και να κάνουν αβίαστα λάθη στην επίθεση.

Το ματς ήρθε στην ισοπαλία όταν στο 37′ ο Ντίμσα ισοφάρισε με γκολ-φάουλ 69-69. Στην επόμενη επίθεση ο ΜακΚίσικ έκανε το 69-70 με 1/2 βολές. Παρά τα διαδοχικά άστοχα τρίποντα της Ζαλγκίρις, ο Ολυμπιακός έκανε νέο λάθος στη δική του επίθεση και εν συνεχεία έχασε ένα κρίσιμο αμυντικό ριμπάουντ που ακολούθησε το τρίποντο του Σμιτς για το 72-70, ένα λεπτό πριν το τέλος.

Στα 50.8″ ο ΜακΚίσικ κέρδισε φάουλ για τρεις βολές, πετυχαίνοντας τις δύο εξ αυτών για τη νέα ισοφάριση 72-72. Ακολούθησε σπουδαία άμυνα του Λαρεντζάκη στον Ουλάνοβας, με τον Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ-άουτ στα 28″.

Οι οδηγίες του ανταπέδωσαν και κατόπιν υπομονετικής κυκλοφορίας, ο Βεζένκοφ βρέθηκε στο high-post και με ένα fadeaway σουτ έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες με 72-74 στα 6.7″.

Στην τελευταία επίθεση των Λιθουανών, το floater του Ουλάνοβας για την ισοφάριση δεν βρήκε στόχο και ο Ολυμπιακός πήρε μια σπουδαία νίκη μέσα στο Κάουνας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Γκαρσία, Λεθκάνο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 34-40, 49-61, 72-74

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Λεκαβίτσιους 5 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Χέιζ, Σμιτς 18 (3/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπιρούτις 3, Μπραζντέικις 5 (1), Πολονάρα 5 (1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 0/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίμσα 17 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Μπουτκεβίτσιους 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Ουλάνοβας 12 (2 τρίποντα, 6 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (0/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 2 (1/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα), Λούντζης 3 (1), Λαρεντζάκης 7 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Φαλ 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Βεζένκοβ 25 (9/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 8 (1), Πίτερς 2, Μπλακ (4 ασίστ), ΜακΚίσικ 18 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/12 βολές βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 12/24 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 9/15 βολές, 34 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 15 επιθετικά), 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 20 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/30 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 13/17 βολές, 29 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 11 επιθετικά), 23 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 30η αγωνιστική η Ζάλγκιρις θα παίξει στην Κωνσταντινούπολη με τη Φενέρμπαχτσε (24/3 στις 19:45), ενώ ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει στο Βελιγράδι για να αντιμετωπίσει την Παρτίζαν (24/3 στις 21:00).