H AEK ηττήθηκε από τον ανώτερο Άγιαξ με 3-1 στο Άμστερνταμ και αποχαιρέτησε την Ευρώπη, εκεί όπου δεν έχει... Μπαλτάκο!

Η ΑΕΚ πήγε στην Ολλανδική πρωτεύουσα για να αντιμετωπίσει τον Άγιαξ, με στόχο 2 αποτελέσματα που θα έστελναν την Ένωση στα play offs του Conference League. Ωστόσο ηττήθηκε με 3-1 και αποχαιρέτησε τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε πολύ δυναμικά και είχε μεγάλες φάσεις γκολ. Μόλις στο 4ο λεπτό μετά από λάθος του Βίντα ακολούθησε άθλια έξοδος του Αθανασιάδη για να κάνει ο Άκπομ με κεφαλιά το 1-0.

Έμερι: «Έμπειρη ομάδα ο Ολυμπιακός»

Παρά το κακό ξεκίνημα οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν γρήγορα και μετά από φάουλ του Ελίασον ο Λιβάι έκανε το 1-1. Συνέχισε σε υψηλή πίεση χάνοντας μεγάλη ευκαιρία μρ υον Τσούμπερ. Μερικά όμως λεπτά μετά, στο 20′ ο Άγιαξ επανέκτησε το προβάδισμα του μετά από κάθετη πάσα του Χάτο και το τελείωμα του Τέλορ για το 2-1.

Δεύτερο ημίχρονο

Η ΑΕΚ γύρισε στην επανάληψη ψάχνοντας την ισοφάριση, αλλά τελικά ο Αίαντας έκανε το 3-1. Ο Άκπομ εκτέλεσε ξανά την Ένωση με ένα χαλαρό σουτ που δεν υπολόγισε καλά ο Αθανασιάδης, στο 56ο λεπτό του ματς.

Παρά τις όποιες προσπάθειες της ΑΕΚ, το 3-1 παρέμεινε ως το τέλος που την καταδίκασε στην τελευταία θέση του ομίλου και τον αποκλεισμό.

Εκεί βέβαια δεν έχει εξυγίανση και Μπαλτάκο για να ξελασπώνει τους «πρωταθλητές»…

Άγιαξ (Τζον Φαν’τ Σιπ): Ραμάι, Σόσα, Χάτο, Σούταλο, Ρενς (74′ Γκουάιερ), Ταχίροβιτς, Τέιλορ, Χλίνσον (86′ Μικαουτάτζε), Άκπομ, Φορμπς (62′ Γκαάεϊ), Μπρόμπεϊ (46′ Μάρτα).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί (83′ Γαλανόπουλος), Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι (90+1′ λ.τρ. Μοχαμάντι), Μάνταλος, Άμραμπατ (61′ Πισάρο), Ελίασον, Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία (83′ Γιόνσον).