Εκτός έδρας αγωνιστική υποχρέωση για τον Θρύλο

Στο Πανθεσσαλικό στάδιο ο Ολυμπιακός κλήθηκε να σβήσει την ντροπή της Ευρώπης. Αγωνιζόμενος απέναντι στον Βόλο. Σε ένα παιχνίδι με πάνω από 5000 κοσμο στο πλευρό του Θρύλου. Σε μια αναμέτρηση που στιγματίστηκε από ρίψη δακρυγόνων από την αστυνομία και διακοπή 50 λεπτών. λίγο πριν το φινάλε…

To παιχνίδι ξεκίνησε εφιαλτικά για τον Ολυμπιακό.

Στο 17ο λεπτό ο  Γκαρσία πάτησε στην περιοχή φεύγοντας σε τετ α τετ. Έπεσε μετά το μαρκάρισμα του Ρέτσου. Ακολούθησε έλεγχος και ο Παπαπέτρου πήγε να δει τη φάση στο μόνιτορ. Όπου και υπέδειξε πέναλτι. Αφήνοντας μάλιστα με 10 τον Θρύλο. Με την αποβολή του Ρέτσου.

Θύρα 7: «Μπράβο αδέρφια είστε πρωταθλητές»

Στο 20ο λεπτό ο Bόλος μπήκε μπροστά στο σκορ.

Ο Μωραΐτης εκτέλεσε, ο Πασχαλάκης απέκρουσε, όμως ο ποδοσφαιριστής των Θεσσαλών πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Από την άλλη τα προβλήματα άρχισαν και για τον Βόλο.

O Λούνα στο 31ο λεπτό τραυματίστηκε και δεν έδειχνε να μπορεί να συνεχίσει. Αντιμετωπίζει πρόβλημα και έτσι στη θέση του πέρασε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Φώτης Κίτσος.

Στο 39ο λεπτό ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Κόστιτς έκανε την έξοδο και χτύπησε τον Μπιανκόν στο πρόσωπο πάνω στη φάση. Ο Γάλλος βρέθηκε στο έδαφος. Και έγινε έλεγχος.

Πέναλτι για τον Ολυμπιακό και κίτρινη κάρτα στον κίπερ του Βόλου. Ο οποίος στην έξοδό του χτύπησε με τα χέρια το πρόσωπο του Μπιανκόν.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 44ο λεπτό.

Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί έστειλε την μπάλα στην δεξιά πλευρά της εστίας του Κόστιτς. Και έκανε το 1-1, με το 11ο φετινό του γκολ.

Πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Βόλος έμεινε και εκείνος με 10 παίκτες.

Μαρκάρισμα του Μύγα στη μεσαία γραμμή στον Φορτούνη, τον οποίο γκρέμισε, είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι αποβλήθηκε.

Στο δεύτερο μέρος η κατάσταση συνέχισε να είναι αμφίρροπη. Με τις δύο ομάδες να σκοράρουν και να εκτελούν και πάλι πέναλτι.

Ο Βόλος κερδίζει και δεύτερο πέναλτι στο παιχνίδι. Ο Μωραΐτης βρίσκει την μπάλα και ο Ιμπόρα τον γκρέμισε, με τον Παπαπέτρου να δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο Βόλος στην αρχή του δεύτερου μέρους μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Γκαρσία σημάδευσε στο κέντρο της εστία, ο Πασχαλάκης επέλεξε γωνία και έτσι το 2-1 ήταν γεγονός.

Άμεση απάντηση από τον Ολυμπιακό στο 54′ . Ο Ροντινέι ντρίμπλαρε ωραία, έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, ο Καλογερόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει έστελε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Θρύλος ξανασκόραρε.

Το γκολ του Μασούρα ακυρώθηκε για οφσάιντ. Μετά την εξέταση του Παπαπέτρου στο μόνιτορ. Το 2-2 παραμένει, παρά το γεγονός ότι ο Μασούρας βρήκε δίχτυα μετά την ωραία εκτέλεση του Φορτούνη.

O Ολυμπιακός πίεζε. Όμως δεν μπορούσε να φτάσει στο 3ο γκολ της νίκης. Κάτι που έδειχνε, όσο περνούσε η ώρα, όλο και πιο δύσκολο.

Στις καθυστερήσεις υπήρξε ένταση με την αστυνομία να ρίχνει δακρυγόνα και τον Παπαπέτρου να διακόπτει το ματς. Μετά από 50 λεπτά το παιχνίδι συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε με το τελικό 2-2 να δίνει μόλις 1 βαθμο στον Θρύλο και να τον αφήνει απογοητευμένο.

ΒΟΛΟΣ: Kόστιτς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Γκλάβτσιτς, Τρουιγέ, Άλχο, Κόμπα, Μωραΐτης, Γκαρσία

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Μπιανκόν, Ορτέγκα, Καμαρά, Ιμπόρα, Μπιέλ, Μασούρας, Φορτούνης, Ελ Κααμπί.