Ο Ολυμπιακός αν και για 35 λεπτά είχε το προβάδισμα στην Μπολόνια, έκανε κακή διαχείριση στο τέλος και ηττήθηκε από τη Βίρτους με 69-67. Επόμενος αντίπαλος στις 22/12 η Βιλερμπάν στη Λυών.

Οι ερυθρόλευκοι αν και έπαιξαν πολύ καλά και έδειχναν να έχουν στο χέρι τους τη νίκη, τελικά «αυτοκτόνησαν» στα τελευταία λεπτά στην Ιταλία και με τον Λαρεντζάκη να αστοχεί στο σουτ νίκης ηττήθηκαν από τη Βίρτους με 69-67.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο μοιραίος Λαρεντζάκης με 13 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Φαλ με 12 πόντους, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Μιλουτίνοφ με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Ντιφαλά στο Μακάμπι – Παναθηναϊκός (pic)

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει αρνητικό ρεκόρ 7-8 και βρίσκεται δύο νίκες μακριά από την τετράδα και την εξάδα της βαθμολογίας.

Επόμενος αντίπαλος για τη δεύτερη πράξη της «διαβολοβδομάδας» και στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής, θα είναι η Βιλερμπάν στη Λυών την Παρασκευή (22/12, 20:40).

Κυριάρχησε άμυνα και πολλές λύσεις για το +13

Στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και παρότι είχε 0/4 τρίποντα, προηγήθηκε με 12-4 στο 5ο λεπτό χάρη στην άμυνα του και τον εξαιρετικό Φαλ, που είχε 4 πόντους, 2 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Η Μπολόνια με τον Κορντινιέ να κάνει τη διαφορά με 9 πόντους και 2/2 τρίποντα, μείωσε σε 15-14 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με μικρό προβάδισμα 19-17, μετά από buzzer beater καλάθι και φάουλ του Λούντμπεργκ και τους Πειραιώτες να έχουν 0/8 τρίποντα!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα και με τα δύο πρώτα εύστοχα τρίποντα από Λαρεντζάκη και Μπραζντέικις έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (27-17 στο 13′).

Η διαφορά πήγε και στους 13 (35-22 στο 16′) με τον Λαρεντζάκη να έχει 5 πόντους και 3 ασίστ και να είναι κομβικός, τον Πετρούσεφ να πετυχαίνει 2/2 δίποντα και τον Μιλουτίνοφ να είναι εξαιρετικός με 6 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες, να έχουν το πάνω χέρι με 41-28 και να ελέγχουν το ρυθμό με την εντυπωσιακή τους άμυνα και παρότι είχαν 3/13 τρίποντα!

Τον κράτησε ο «Λάρι» στο θρίλερ!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει έλλειψη συγκέντρωσης, ενώ και ο Φαλ βγήκε με τρία φάουλ, κάτι που έφερε αμυντικά προβλήματα και βοήθησε τη Βίρτους, να μειώσει σε 43-37 στο 23‘.

Ο Κάνααν με το πρώτο του τρίποντο κράτησε όρθια την ομάδα του και πήγε τη διαφορά στους 8 (48-40) στο 25ο λεπτό, όμως οι Πειραιώτες ήταν πολύ άστοχοι με 4/18 τρίποντα και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 48-44 (στο 27′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 55-47 και τον Ουίλιαμς-Γκος να έχει 5 ασίστ και τον Μιλουτίνοφ να φτάνει σε double double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός άρχισε να κάνει λάθη και να αντιμετωπίζει προβλήματα, όμως διατηρούσε το προβάδισμα με 61-55 στο 33ο λεπτό, χάρη σε ένα μεγάλο τρίποντο του Λαρεντζάκη.

Οι ερυθρόλευκοι ξαφνικά φορτώθηκαν φάουλ, έχασαν τον Φαλ με 4ο και τη συγκέντρωση τους και το σκορ έγινε 62-60 στο στο 35ο λεπτό.

Ο Λαρντζάκης κρατούσε όρθιο τον Ολυμπιακό και ισοφάρισε σε 67-67 στο 38ο λεπτό του «θρίλερ», όμως η ομάδα έδειχνε κουρασμένη.

Οι Πειραιώτες έχασαν ευκαιρίες να περάσουν μπροστά και ο Χάκετ έκανε το 69-67 στα 44” και ο Ουόκαπ έκανε ένα ακόμα λάθος με επιθετικό φάουλ.

Ο Λαρεντζάκης αστόχησε στο τελευταίο σουτ και ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-41, 47-55, 69-67.