Για δεύτερη διαδοχική ημέρα Ολυμπιακός και Φοίνικας Σύρου τέθηκαν αντιμέτωποι σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Αθλητικό Κέντρο «Δ. Βικέλας» της Σύρου.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-1 σετ (27-25, 20-25, 20-25, 16-25), δείχνοντας εμφανώς βελτιωμένο πρόσωπο και έχοντας όπλο τους το μπλοκ και την πίεση από το σερβίς, η οποία απέφερε και 9 συνολικά άσσους.
Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δυο προπονητές επέλεξαν να κάνουν αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της Παρασκευής. Το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (16-15 και 21-19) και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τους γηπεδούχους  να το κατακτούν με 27-25. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και στο δεύτερο σετ πήρε από την αρχή διαφορά, την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος και με το 25-20, ισοφάρισε σε 1-1 τον αγώνα. Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ, το οποίο οι «ερυθρόλευκοι»  κατέκτησαν επίσης με 25-20 και προηγήθηκαν στο παιχνίδι. Το επόμενο σετ ήταν μονόλογος του Ολυμπιακού που προηγήθηκε 8-2 και 16-10 και έφτασε με άνεση στο 25-16, που το έδωσε το σετ και τον αγώνα με 3-1. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Φίνγκερ με 18 πόντους , εκ των οποίων 3 άσσοι. Ακολούθησε ο Χουσάϊ με 17 πόντους και πολύ καλά ποσοστά σε άμυνα και επίθεση. Με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσε το παιχνίδι και ο Γκέργκι που είχε 14, με 2 να προέρχονται από μπλοκ και 4 από άσσους.
Τα σετ: 1-3 σε 1:47, 27-25 (30′), 20-25 (26′), 20-25 (27′), 16-25 (24′)