Τώρα, το Βέλγιο είναι φαβορί. Δύσκολα θα έχουμε επανάληψη του αγώνα της πρεμιέρας του με τη Σλοβακία και λογικά θα ξεκινήσει εκρηκτικά.

Με τον Ε’ όμιλο της διοργάνωσης θα ασχοληθούμε στα προγνωστικά Euro 2024. Ειδικότερα, με τον αγώνα Βέλγιο – Ρουμανία (22/6, 22:00) για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων. Πριν από την πρεμιέρα, λίγοι περίμεναν ότι θα υπάρχει αυτή η εικόνα στη βαθμολογία. To Βέλγιο αιφνιδιάστηκε νωρίς από τους Σλοβάκους και έμεινε πίσω στο σκορ με γκολ του Σραντς στο 7ο λεπτό. Το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό στο live stoixima, με τους «κόκκινους διαβόλους» να παλεύουν για την ισοφάριση, αλλά η τεχνολογία (το Var) τους στέρησε δύο φορές το γκολ. Η πρώτη για οφσάιντ και η δεύτερη για χέρι στο κοντρόλ του Οπέντα. Αυτό συνέβη μετά από υπόδειξη του αισθητήρα στο χέρι του μέσου των Βέλγων. Είχαν κατοχή και φάσεις οι Βέλγοι, όμως οι Σλοβάκοι είχαν την ουσία και κέρδισαν.

Αντίπαλος της ομάδας του Ντομένικο Τεντέσκο η Ρουμανία, που έρχεται από εκρηκτικό ξεκίνημα, με το επιβλητικό 3-0 επί των Ουκρανών. Το παιχνίδι ήταν πολύ ωραίο και γρήγορο εξαρχής. Οι Ουκρανοί προσπάθησαν να ελέγξουν το κέντρο και να βγουν μπροστά. Τα κατάφεραν, αλλά το καταπληκτικό γκολ του Στάνσιου στο 29’ άλλαξε τη ροή του παιχνιδιού. Οι ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με αυτό το σκορ. Το δεύτερο μισό του αγώνα είχε πρωταγωνιστές την ομάδα από τα Βαλκάνια, που με τα γκολ των Μάριν (53’) και Ντράγκους (57’) κέρδισε 3-0 και πήρε πολύτιμο τρίποντο.

Ο λόγος που αγωνίστηκε ο «ανενεργός» Ανδρούτσος

Τώρα, το Βέλγιο είναι φαβορί. Δύσκολα θα έχουμε επανάληψη του αγώνα της πρεμιέρας του με τη Σλοβακία και λογικά θα ξεκινήσει εκρηκτικά. Αλλά ο άσος στο 1.47 κρίνεται χαμηλός. Θα ποντάρουμε στη νίκη των «κόκκινων διαβόλων» από ημίχρονο (1 ημίχρονο/1 τελικό) για να ανεβάσουμε την απόδοση στο 2.18.