Οι «ερυθρόλευκοι», παρότι βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ με 0-1, κατάφεραν να ανατρέψουν της εις βάρος τους κατάσταση και να νικήσουν με ανατροπή 4-1 τον ΝΠΣ Βόλο, στο «Γ. Καραϊσκάκης». Κορυφαίος για τον Θρύλο ο Ελ Αραμπί που πέτυχε χατ-τρικ...

Ο Ολυμπιακός υποδεχόταν τον ΝΠΣ Βόλο για την 11η αγωνιστική της Super League στο «Γ. Καραϊσκάκης», με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με ανατροπή 4-1, παρότι βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαριέντος. Ο Μασούρας ισοφάρισε στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ελ Αραμπί να αναλαμβάνει δράση στην επανάληψη και να πετυχαίνει χατ-τρικ κόντρα στο παράρτημα.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Δεν το χωνεύει ο Τζέκο με τίποτα: «Αν είσαι τυχερός…»

Ο Πέδρο Μαρτίνς παράταξε την ομάδα του Πειραιά με εκτεταμένο ροτέισον και σε σχηματισμό 4-2-3-1 μετά από καιρό. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Σα, τετράδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Ντρέγκερ, Μπα, Σεμέδο και Βινάγκρε, ενώ στον άξονα αγωνίστηκαν οι Καμαρά και Μπουχαλάκης. Στα άκρα έπαιξαν οι Μασούρας και Βρουσάι, ενώ ως επιτελικός χαφ αγωνίστηκε ο Φορτούνης. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Ελ Αραμπί.

Από την άλλη, ο Άνχελ Λόπεθ Πέρεθ άρχισε τους Γκαραβέλη, Ντεντάκη, Φεράρι, Σάντσες, Ριένστρα, Μπαριέντος, Κολόμπο, Μπαρτόλο, Ουάρντα, Μαρτίνες και Δουβίκα.

Νωθρά μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός, που είδε μόλις στο 3′ τον Ντρέγκερ να τραυματίζεται και να βγαίνει αναγκαστική αλλαγή. Στο 7′, ο Βόλος είχε την πρώτη ευκαιρία του ματς με τον Δουβίκα, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή και τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σα. Δύο λεπτά μετά, ο Καμαρά σούταρε όντας αμαρκάριστος έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Γκαραβέλη. Στο 9′, ο Μπα ανέτρεψε τον Δουβίκα στην περιοχή με τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι. Ο Μπαριέντος ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα διχτυα του Σα για το 0-1. Έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» έψαξαν άμεσα την ισοφάριση, αλλά το σουτ του Ραντζέλοβιτς στο 13′ αποκρούστηκε από τον Γκαραβέλη σε κόρνερ.

Όσο πέρναγε η ώρα η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς πίεζε ακόμη περισσότερο για να φέρει το ματς στα ίσα, με τον Σεμέδο στο 33΄ να στέλνει τη μπάλα άουτ με κεφαλιά. Στο 45′, ο Ελ Αραμπί έβγαλε για τον Βινάγκρε, εκείνος άφησε για τον Μασούρα, με τον Έλληνα εξτρέμ να νικιέται από τον Γκαραβέλη που έδιωξε σε κόρνερ. Στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 45+3′, ο Μπουχαλάκης με εκπληκτική σκαφτή πάσα βρήκε τον Μασούρα, που με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, ωστόσο το δυσάρεστο ήταν πως ο Γκαραβέλης τον βρήκε εγκληματικά με το πόδι στο κεφάλι, με αποτέλεσμα να είχε μία προσωρινή αιμορραγία. Έτσι, τα πρώτα 45 λεπτά βρήκαν τον Θρύλο ισόπαλο με 1-1.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, με τον Ραντζέλοβιτς στο 46′ να βγάζει μία σέντρα, τον Γκαραβέλη να διώχνει ίσα ίσα αφού αιφνιδιάστηκε και τον Μασούρα έπειτα να γίνεται κάτοχος της μπάλας, αλλά να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Δευτερόλεπτα μετά, ο Φορτούνης δοκίμασε ένα σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ και δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 53′, ο Μπαρτόλο έκανε προβολή από το γύρισμα του Ντεντάκη στο πρώτο δοκάρι και σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο παίκτης του Βόλου έκανε φάουλ στον Σα. Στο 66′, ο Καμαρά πέρασε τον Ελ Αραμπί, εκείνος έκανε προσποίηση στον Κολόμπο και εν συνεχεία πλάσαρε τον Γκαραβέλη για την ανατροπή και το 2-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Ελ Αραμπί να «χτυπάει» ξανά και να «εκτελεί» τον Γκαραβέλη για το 3-1 στο 80′ με σουτ από τα αριστερά της περιοχής. Το «κερασάκι» στη τούρτα της επικράτησης του Θρύλου έβαλε ο Ελ Αραμπί, ο οποίος στόπαρε ωραία με το στήθος από το γύρισμα του Τιάγκο Σίλβα και σκόραρε για το τελικό 4-1 κόντρα στο παράρτημα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ, Σεμέδο, Μπα (68′ Σισέ), Βινάγκρε (46′ Χολέμπας), Μπουχαλάκης (58′ Πέπε), Καμαρά, Μασούρας, Φορτούνης (81′ Τιάγκο Σίλβα), Βρουσάι, Ελ Αραμπί.

ΝΠΣ Βόλος (Άνχελ Λόπεθ Πέρεθ): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φεράρι, Σάντσες, Ριένστρα, Μπαριέντος, Κολόμπο, Μπαρτόλο, Ουάρντα (66′ Περέα), Μαρτίνες, Δουβίκας.