Ο Ολυμπιακός πήρε τα δύο σετ που χρειαζόταν για να κατακτήσει το Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» απέναντι στον Φοίνικα Σύρου.

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού πήρε τα δύο σετ που χρειαζόταν στον δεύτερο τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και έτσι κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Ο Θρύλος πλέον μετρά επτά κατακτήσεις, όντας ο πολυνίκης του θεσμού, ενώ αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική χρονιά που η κούπα καταλήγει στο Λιμάνι.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (3-2): Ήττα στις… λεπτομέρειες – Τελειώνει τη σειρά στο Ρέντη ο Θρύλος!

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγύρισαν σαν μικρά παιδιά αυτή την επιτυχία μιας και έδειξαν για ακόμα μια φορά ότι στην Ελλάδα δεν έχουν αντίπαλο.

Με τελικό σκορ 3-1 υπέρ του Ολυμπιακού κόντρα στον Φοίνικα Σύρου, αυτή τη στιγμή οι ερυθρόλευκοι απολαμβάνουν την τελετή απονομής του κυπέλλου Ελλάδος.

Οι παίκτες του Θρύλου ξεκίνησαν μουδιασμένοι στο πρώτο σετ, θα έλεγε κανείς, με αρκετά λάθη και χαμένα σερβίς, το οποίο έληξε με σκορ 19-25.

Παρουσίασαν μεγάλη βελτίωση όμως στην απόδοσή τους στο δεύτερο σετ, καθώς μείωσαν τα λάθη και αύξησαν την αποτελεσματικότητά τους στα μπλοκ και στις τελειωμένες μπάλες. Με δύο αλλαγές τακτικής από τον προπονητή τους, Φερνάντο Μουνιόθ, κατάφεραν να επικρατήσουν με σκορ 25-22.

Όλα πλέον κρίνονταν στο τρίτο σετ. Ο Φοίνικας για να παραμείνει ζωντανός στη διεκδίκηση του τίτλου έπρεπε να το κερδίσει, αλλιώς ο Ολυμπιακός αυτομάτως θα γινόταν ο κατακτητής του Λιγκ Καπ, όπως και έγινε.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες, με τα λίμπερο τόσο του Φοίνικα, όσο και του Ολυμπιακού να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στις άμυνες. Με σωστές επιλογές του πασαδόρου, Τερβαπόρτι, αλλά και με τον Νίκο Ζουπάνη να είναι αναμφίβολα ο MVP της βραδιάς για την ομάδα του Θρύλου, το σκορ έφτασε στο 24-23 υπέρ των γηπεδούχων. Τον χρυσό πόντο έδωσε ο διαγώνιος της ομάδας της Σύρου με χαμένο σερβίς. Το 25-23 είναι και το τελικό σκορ για το τρίτο σετ.

Από εκεί και πέρα το επόμενο σετ ήταν διαδικαστικό και για τον λόγο αυτό οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν κυρίως με τους αναπληρωματικούς παίκτες. Το αποτέλεσμα του τίτλου είχε ήδη κριθεί. Το πρώτο τρόπαιο της σεζόν για τον Ολυμπιακό είναι γεγονός.

Τα σετ: 19-25, 25-22, 25-23, 25-21.

1ο σετ: 3-8, 16-15, 18-21, 19-25

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-19, 25-22

3ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 25-23

4ο σετ: 6-8, 12-16, 21-10, 25-21