Χαρη σε τρίποντο του Αξελ Τουπάν, οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν στην Χαλκίδα επί της τοπικής Κύμης, με σκορ 77-74, που έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Μπλατ.

Στην Χαλκίδα το απόγευμα της Κυριακής (14/10), η Κύμη υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό σε έναν αγώνα για πολύ γερά νεύρα. Η ομάδα του Μπλατ από την αρχή μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, αλλά έπαιξε σημαντικό ρόλο η κούραση των “ερυθρολεύκων”, μιας και δεν είχαν χρόνο για να ξεκουραστούν μετά από το παιχνίδι με την Χίμκι στη Μόσχα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν μπήκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Η Κύμη αιφνιδίασε και τελικά πήρε το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 20-18. Ωστόσο ο Ολυμπιακός έδειξε αντίδραση και κατάφερε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους “ερυθρόλευκους” να προηγούνται με 7 (32-39) και έδειχναν έτοιμοι για να πάρουν τον αγώνα χωρίς να κουραστούν ιδιαίτερα.

Bενζένκοφ: Πανικός στο Σακραμέντο μετά τις δηλώσεις του

Βέβαια, η Κύμη έδειξε ότι δεν είναι εύκολη αντίπαλος και τελικά γύρισε τούμπα το παιχνίδι. Κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και έκλεισε την τρίτη περίοδο με 57-54. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο αγώνας έγινε ροντέο, με τους παίκτες του Μπλατ να δυσκολεύονται αρκετά να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας. Τελικά, στα 17” πριν το τέλος του αγώνα, ο Άξελ Τουπάν, ευστόχησε σε τρίποντο και έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό 77-74.

Πρώτος σκόρερ για τους “ερυθρόλευκους” ήταν ο Ουίλιαμς-Γκος με 15 πόντους, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Μιλουτίνοφ (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Τουπάν (12 πόντοι).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 32-39, 57-54, 74-77

ΚΥΜΗ (ΚΑΣΤΡΙΤΗΣ) :  Μπολντς 9 (1), Χόρτον 14 (6 ριμπάουντ), Σαγκς 8, Κάμφορτ 2. Ουάσινγκτον 24 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 5, Στυλιανού 2, Μαραγκός 7, Τουντζιαράκης 3, Ουμπίλα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΜΠΛΑΤ) : Πρίντεζης 7, Μιλουτίνοβ 14 (6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 10 (2), Γουίλιαμς-Γκος 15 (4/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Τουπάν 12 (1), Βεζένκοβ 7 (1), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 3 (1), Τίμα, ΛεΝτέι 6