Ο Ολυμπιακός το πάλεψε όσο μπορούσε, δέχτηκε ένα φθηνό γκολ με πέναλτι, πέτυχε ένα γκολ, το οποίο δεν το μέτρησε ο Πολωνός «σφαγέας» Μαρτσίνιακ. Έχασε ουκ ολίγες ευκαιρίες, μα ο διαιτητής του στέρησε το δικαίωμα να διεκδικήσει αυτό που του άξιζε. Το όνειρο. Κυρίαρχος ο Θρύλος σε όλο το δεύτερο μέρος. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα...

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε την Γουλβς, στο ραντεβού της ιστορίας του, για τη ρεβάνς της φάσης των «16» του Europa League. Η αναμέτρηση διεξαγόταν, έπειτα από αρκετό καιρό, με όλα αυτά που συνέβησαν με την πανδημία, στο «Μολινό» εν τέλει, το σπίτι των «λύκων».
Οι Πειραιώτες είχαν μοναδικό πλήγμα τον Ζοσέ Σα, κάτι που σόκαρε την ομάδα μας, την ημέρα που συνέβη, όμως στο τέρμα πήρε τη θέση του ο Μπόμπι Αλέν. Το πρώτο ματς των δύο ομάδων, τον περασμένο Μάρτη είχε ολοκληρωθεί με το τελικό σκορ 1-1.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:
Για τον γηπεδούχο Νούνο Εσπίριτο Σάντο, και τη Γουλβς στην εστία κάθισε ο Ρουί Πατρίσιο, ενώ στην άμυνα οι Σάις, Κόαντι και Μπολί. Μπροστά τους οι Ντόχερτι, Ότο, Νέβες και Μουτίνιο. Στη βασική ενδεκάδα βρέθηκε και ο πρώην «ερυθρόλευκος», Ντανιέλ Ποντένσε, με τους Τραορέ και Ραούλ Χιμένες να συμπληρώνουν την ενδεκάδα. Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Ράντι, Σόντεργκααρντ, Ζορντάο, Νέτο, Γκιμπς-Γουάιτ, Ντιόγκο Ζότα, Βινάγκρε, Καμπάνια, Ντεντόνκερ, Κίλμαν, Μποουρ, Μάρκες. Ο σχηματισμός ήταν το αγαπημένο 3-4-3 των Άγγλων.

Έτσι «έψησαν» τον Μεντιλίμπαρ!

Για τον Πέδρο Μαρτίνς και τον Ολυμπιακό, στην εστία ξεκίνησε ο αναμενόμενος μετά τον τραυματισμό του Σα, Μπόμπι Αλέν, και στην άμυνα οι Τσιμίκας-Ομάρ και στο κέντρο αυτής οι Σισέ και Μπα. Ακριβώς μπροστά τους στον άξονα βρέθηκαν οι Καμαρά, Μπουχαλάκης και Γκιλιέρμε, ενώ στην επίθεση βρέθηκαν οι Βαλμπουενά-Μασούρας (πτέρυγες), με τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της. Οι παίκτες που βρέθηκαν στον πάγκο του Ολυμπιακού και ήταν διαθέσιμοι να αγωνιστούν: Τζολάκης, Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Γκασπάρ, Ξενιτίδης, Μαρτίνης, Καφού, Φορτούνης, Λοβέρα, Σουρλής, Ραντζέλοβιτς, Χασάν. Ο σχηματισμός ήταν το 4-3-3.

Προσπάθησε ο Ολυμπιακός, πετυχαίνοντας και γκολ, αλλά….

Η πρώτη καλή ευκαιρία έγινε με το ξεκίνημα του αγώνα, για τους γηπεδούχους, όταν μετά από σφάλμα του Γκιλιέρμε, ο Χιμένες έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Χάρη σε ακόμη ένα αβίαστο λάθος, με τον Ολυμπιακό να είχε αρκετά, ο Αλέν ανέτρεψε τον Ποντένσε, κερδίζοντας πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Χιμένες στο 9’.

Η Γουλβς πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά είχε και μια απώλεια στο 17ο λεπτό, όταν ο Χόνι τραυματίστηκε πατώντας άτσαλα, στο γόνατο, με τον Βιγιάγκρε να παίρνει τη θέση του. Επίσης, στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μασούρας έκανε την πρώτη τελική για την ομάδα μας, με μια κεφαλιά, η οποία κατέληξε εκτός εστίας. Μάλιστα, οι Πειραιώτες έχασαν τρομερή ευκαιρία για το 1-1, όταν ο Τσιμίκας έπαιξε υπέροχα το 1-2 με τον Μασούρα και τον έλληνα μπακ να κάνει το σουτ εντός περιοχής, αλλά ο Ρουί Πατρίσιο να του λέει «όχι», διώχνοντας σε κόρνερ.

Ο Γκιλιέρμε έκανε ένα νέο λάθος στη μεσαία γραμμή, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να απειλήσουν εκ νέου. Στο 28ο λεπτό, ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα γκολ, το οποίο προήλθε από τον Καμαρά, όταν ο Ελ Αραμπί τον βρήκε με φοβερή πάσα και τον Αφρικανό να κάνει το σουτ εντός περιοχής. Η μπάλα μάλιστα πριν καταλήξει στα δίχτυα βρήκε και στον Μπολί. Όμως, έγινε έλεγχος από το VAR και ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στα λεπτά, πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η Γουλβς απείλησε με τον Νέβες, και ο Μπα πήρε κάρτα για ένα μαρκάρισμα στον Μουτίνιο.

Εγκληματικός ο Μαρτσίνιακ, στέρησε απ’ τον Θρύλο την ευκαιρία για το όνειρο…

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Μαρτίνς έκανε δύο μαζεμένες αλλαγές, με τον Φορτούνη και τον Ραντζέλοβιτς να περνάνε αντί των Μπουχαλάκη-Μασούρα. Με την συμπλήρωση 55’ στην αναμέτρηση, ο Ομάρ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, με αποδέκτη τον Ελ Αραμπί, ο οποίος πήγε να πάρει την κεφαλιά, όμως ο Μπολί τον έσπρωξε ύπουλα και τον Πολωνό διαιτητή να λέει συνεχίζεται το ματς. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ζότα πέρασε αντί του Τραορέ.

Μετέπειτα, ο Ολυμπιακός ζήτησε κι άλλο πέναλτι, όταν ο Τσιμίκας έπεσε εντός περιοχής, μετά από μαρκάρισμα του Ντόχερτι. Ενώ με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Αλέν απέκρουσε τρομερό σουτ του Ποντένσε.

Στο 65’ ο Καμαρά πέρασε εκτός αγώνα, με τον Χασάν να μπαίνει και να αλλάζει το σχήμα του Θρύλου σε 4-4-2.

Ο Ολυμπιακός έχασε ακόμη μια τρομερή ευκαιρία, με τον Φορτούνη να πασάρει στον Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό να κάνει το σουτ από κοντά, γλιστρώντας με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Στο 71’ ο Ποντένσε βρέθηκε εκτός αγώνα, ενώ ο Ντεντόνκερ πέρασε στο ματς από τον Εσπίριτο Σάντο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Φορτούνης σέντραρε από δεξιά, με τον Ελ Αραμπί να προσπαθεί το πλασέ στην κίνηση, όμως ήταν απογοητευτικό.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που πρωτοστατούσε σε κάθε κίνηση στο γήπεδο. Πίεζε σε κάθε ευκαιρία. Στο 79’ έκανε ένα λάθος με τον Μπα, όμως ο Αλέν έσωσε την ομάδα μας. Στα επόμενα λεπτά, ο Ολυμπιακός απείλησε μετά από σέντρα του Τσιμίκα και κεφαλιά του Χασάν, την οποία και έδιωξε ενστικτωδώς και εντυπωσιακά ο Πατρίσιο. Στο 81’ και πάλι ο Χασάν απείλησε με νέα κεφαλιά. Στο επόμενο λεπτό, ο Γκιλιέρμε αποχώρησε, παίρνοντας τη θέση του ο Καφού.

Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 6′. Ο Ομάρ έχασε μια ακόμη ευκαιρία για την ομάδα μας, με ένα δυνατό σουτ, το οποίο κατέληξε εκτός εστίας του Πατρίσιο. Στα επόμενα λεπτά, οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι καλύτερο, με την Γουλβς να παίρνει δύσκολα τη νίκη που χρειαζόταν με 1-0.

Γουλβς (Εσπίριτο Σάντο): Ρουί Πατρίσιο,Σάις, Κόαντι, Μπολί, Ντόχερτι, Ότο, Νέβες, Μουτίνιο, Πόντενσε, Τραορέ, Χιμένες.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Αλέν, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Σισέ, Μπα, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά, Μασούρας, Ελ Αραμπί.