Στο άδειο «Γ. Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός με το τελικό 1-1, θα πάει να παλέψει επί της Γουλβς για την πρόκριση στις «8» καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης. Οι Πειραιώτες ήταν αρκετά καλύτεροι στην αναμέτρηση, όμως η αποβολή του Σεμέδο επηρέασε αρκετά την πορεία του ματς. Σκόρερ ο «δολοφόνος» Ελ Αραμπί, ισοφάρισε ο Νέτο. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Οι Πειραιώτες πήραν το 1-1 επί της Γούλβς, με τους λογαριασμούς να λύνονται στην Αγγλία για την πρόκριση στις «8» καλύτερες ομάδες του Europa League.

Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα, το Thrylos24.gr βρέθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης» με τον Πάρη Τσιλιώτη για την Live περιγραφή του αγώνα.

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Στο κεκλεισμένων των θυρών «Γ. Καραϊσκάκης», ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε την Γουλβς, για την πράξη πρώτη της φάσης των «16» του Europa League. Ελέω κορονοϊού, ούτε κόσμος υπήρχε, αλλά ούτε και αρκετοί δημοσιογράφοι, αφού ελάχιστοι άνθρωποι βρέθηκαν στο φαληρικό στάδιο προκειμένου να πραγματοποιηθεί η αναμέτρηση αυτή. Οι ομάδες καλούνταν να μην επηρεαστούν από το κύμα του ιού που προσβάλλει αρκετό κόσμο, και να κάνουν τη δουλειά τους.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον Ολυμπιακό, ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τους παίκτες του σε ένα 4-3-3 και συγκεκριμένα, στην εστία του Θρύλου επέστρεψε ο Ζοσέ Σα, με τους Τσιμίκα-Ομάρ να αποτελούν τα άκρα της άμυνας και τους Μπα-Σεμέδο το δίδυμο στόπερ. Μπροστά τους στον άξονα η τριάδα Καμαρά, Μπουχαλάκης και Γκιλιέρμε, ενώ ακριβώς μπροστά τους, αρχικά στις πτέρυγες βρέθηκαν οι Βαλμπουενά και Μασούρας, ενώ η αιχμή του δόρατος ήταν ο Ελ Αραμπί.
Στον πάγκο για τον Θρύλο μας βρέθηκαν οι Αλέν,Φορτούνης, Λοβέρα, Τοροσίδης, Σισέ, Γκασπάρ και Ραντζέλοβιτς.

Για την Γουλβς του Νούνο Εσπιρίτο προτιμήθηκε το 3-4-3 και η εξής ενδεκάδα. Στην εστία των «Λύκων» βρέθηκε ο Ρουί Πατρίσιο, με τους Μπόλι, Κόαντι και Σάις να αποτελούν την αμυντική γραμμή και μπροστά να βρίσκονται οι Ντόχερι, Νέβες, Μουτίνιο και Βινάγκρε. Στα άκρα της επίθεσης βρέθηκε ο Τραορέ με τον Ζότα, ενώ ο Ραούλ Χιμένεθ στο κέντρο αυτής. Ο Ποντένσε επέστρεψε ως αντίπαλος, αλλά βρέθηκε στον πάγκο της ομάδας του.

Χωρίς μεγάλη φάση στο πρώτο μέρος, πλήγμα η αποβολή Σεμέδο!

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την πρωτοβουλία κινήσεων καθώς και την κατοχή. Μάλιστα, στο 9ο λεπτό, ο Θρύλος κέρδισε φάουλ σε καλή θέση με τον Βαλμπουενά, αλλά ο Ρουί Πατρίσιο μπλόκαρε την μπάλα. Τα επόμενα λεπτά του αγώνα, ο Θρύλος συνέχισε να έχει υπεροχή στο ματς, χωρίς ωστόσο να έχει την κλασική ευκαιρία για γκολ. Η Γουλβς επί 20 λεπτά καθόταν στο μισό γήπεδο, μετέπειτα ανοίχτηκε και προσπάθησε να βρει κι εκείνη χώρους.

Κόντρα στην ροή του ματς όμως, χάρη σε ένα λάθος του Μπουχαλάκη, έβγαλε την Γουλβς σε αντεπίθεση, με τον Ζότα να βρίσκεται σε καλή θέση για να απειλήσει τον Σα και τον Σεμέδο να του κάνει μαρκάρισμα, με αποτέλεσμα να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τον Ολυμπιακό με 10 παίκτες, σε φάση του 28’. Στο 34′ της αναμέτρησης, πέρασε ο Σισέ αντί του Μασούρα, ο οποίος θυσιάστηκε για να δέσει η άμυνα του Θρύλου.

Η Γούλβς βέβαια, είχε βρει κ τις πρώτες της φάσεις, με τον Νέβες για παράδειγμα. Επίσης έπαιρνε συνεχώς μέτρα στο χορτάρι η ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο. Στα επόμενα λεπτά, δεν άλλαξε κάτι στον αγώνα, οι καθυστερήσεις ήταν 1 λεπτό και το 0-0 έμεινε για το πρώτο μέρος.

«Χτύπησε» με τον κλασικό δολοφόνο Ελ Αραμπί…

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η Γουλβς πραγματοποίησε την πρώτη αλλαγή στον αγώνα, με τον Πέδρο Νέτο να παίρνει τη θέση του Ντόχερτι. Μετά τα 50’ αγώνα, ο Ολυμπιακός άνοιξε πρώτος το σκορ, με τον γνωστό δολοφόνο Ελ Αραμπί, στο 54’, όταν μετά από πάσα του Γκιλιέρμε στον Μαροκινό, ο τελευταίος πλάσαρε σε άδειο τέρμα.

Στα επόμενα λεπτά, ο προπονητής της Γουλβς είχε πολλά παράπονα από όλους, με τους παίκτες των φιλοξενούμενων να προσπαθούν να πετύχουν κάτι. Στο 67ο λεπτό, η Γουλβς ισοφάρισε το σκορ σε 1-1 χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νέτο, με την μπάλα να βρίσκει στον Μπουχαλάκη και να καταλήγει στα δίχτυα του Σα.

Στο 74’ ο Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε την δεύτερη αλλαγή για την ομάδα μας, με τον Φορτούνη να παίρνει τη θέση του σκόρερ Ελ Αραμπί.

Οι Άγγλοι πολιορκούσαν την εστία του Σα, στο 79’ ο Ποντένσε πέρασε στον αγώνα, αντί του Βινάγκρε, προσπαθώντας να δώσει κι άλλη βαρύτητα ο προπονητής της Γουλβς στην επίθεση. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο Μαρτίνς ετοίμασε και έριξε στη «μάχη» τον Γκασπάρ, βγάζοντας τον Βαλμπουενά. Αλλαγή πραγματοποίησε και η Γουλβς, με τον Μουτίνιο να αποχωρεί και τον Ντεντόνγκερ να περνά στη θέση του.

Οι καθυστερήσεις της αναμέτρησης ήταν 4′. Σε αυτές ο Χιμένεθ απείλησε την εστία του Σα, με ένα δυνατό σουτ.

Το τελικό 1-1 δίνει τη δυνατότητα στους «ερυθρόλευκους» να παλέψουν την πρόκριση στη ρεβάνς στην Αγγλία, για τις «8» καλύτερες ομάδες του θεσμού. Βέβαια, κανείς δε ξέρω πότε θα γίνει η ρεβάνς, αλλά αυτό θα το μάθουμε τις επόμενες μέρες.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Μπα, Σεμέδο, Ελαμπντελαουί, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Βαλμπουενά, Μασούρας, Ελ Αραμπί

Γουλβς (Εσπίριτο Σάντος): Πατρίσιο, Μπολί, Κόαντι, Σάις, Ντόχερτι, Βινάγκρε, Μουτίνιο, Νέβες, Τραορέ, Ντιόγκο Ζότα, Χιμένεζ