Ένας εξαιρετικός Ολυμπιακός, μέσα σε 79 λεπτά νίκησε και το Φοίνικα Σύρου, στο ντέρμπι της αγωνιστικής για την Volleyleague!

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι κορυφής της 10ης αγωνιστικής της Volley League με αντίπαλο τον Φοίνικα Σύρου στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» σε βάρος του οποίου επικράτησε με 3-0 σετ (25-19, 25-18, 25-16), υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη του φετινή ήττα. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν απόλυτα στη σημερινή αναμέτρηση και εξακολουθούν να απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής αυξάνοντας τη διαφορά από τους διώκτες του. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και έφτασε στην καθαρή νίκη που του δίνει σημαντικό προβάδισμα στη κούρσα της διεκδίκησης του πρωταθλήματος.  Η νίκη ήρθε μέσα σε 79 λεπτά για τον Ολυμπιακό ο οποίος είχε και σήμερα αρκετούς πρωταγωνιστές και μετά τις επικρατήσεις με 3-0 κόντρα σε ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό επιβλήθηκε και του Φοίνικα χωρίς να χάσει σετ!

Κυριάρχησε στο πρώτο σετ!

Ο «χρυσός» πόντος που έδωσε τη νίκη στον Θρύλο! (vid)

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 3-0, μετά από σερβίς του Ράιτς που πέρασε άουτ, επίθεση του Φρομ και μπλοκ άουτ το οποίο κέρδισε ο Μιγιαΐλοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν  (3-2, 4-2) αλλά το +3 διατηρήθηκε με επίθεση του Έγκλεσκαλνς (5-2), σερβίς στο φιλέ (6-3) και προσπάθειες των Φρομ (7-4), Όκολιτς (8-5). Από νέα επίθεση του Έγκλεσκαλνς οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν στο +4 το προβάδισμά τους (9-5) και σε αυτή την τιμή τη διατήρησε ο Βουλκίδης στο 10-6. Δυο διαδοχικοί πόντοι του Φοίνικα μείωσαν την απόσταση (10-8), αλλά στο σημείο αυτό ο Μιγιαΐλοβιτς έδωσε τη λύση διαμορφώνοντας το 11-8 με κερδισμένο μπλοκ άουτ.  Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο, (11-10, 12-11) αλλά με δυο διαδοχικούς πόντους ο Θρύλος επανήλθε στο +3, με τον Φρομ να γράφει το 14-11, αρχικά και τον Μιγιαΐλοβιτς το 15-12 στη συνέχεια. Οι «ερυθρόλευκοι» χάρη σε ένα 3-0 σερί διεύρυναν για πρώτη φορά στο +5 το προβάδισμά τους στο 17-12. Ακολούθησε το 17-14, με τον Όκολιτς να σημειώνει το 18-14 με πρώτο χρόνο και τη διαφορά να επανέρχεται στο +5 μετά το μπλοκ του Χαραλμπίδη στον Στερν (19-14). Με ωραία επίθεση ο Έγκελσκαλνς έγραψε το 20-15 και ο Ανδρεάδης το 21-16 για τον Ολυμπιακό που είχε βάλει τις βάσεις για κατάκτηση του 1ου σετ πηγαίνοντας στο 22-16. Από σερβίς του Στερν που κατέληξε στο φιλέ προήλθε το 23-17,  με επίθεση του Έγκλεσκαλνς ο Θρύλος πήγε στο πρώτο σετ μπολ με 24-18 και ο Όκολιτς με πρώτο χρόνο πέτυχε το 25-19, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ οι Πειραιώτες.

Με 6-0 σερί, έλεγξε και το 2ο σετ!

Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Φοίνικας ήταν αυτός που προηγήθηκε τρείς φορές, μέχρι το 2-3, σημείο στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με ένα 4-0 σερί φτάνοντας στο 5-3.  Ακολούθησε η απάντηση της ομάδας της Σύρου, που με δικό της 3-0 σερί, ανέκτησε το προβάδισμα για το 5-6, με τον Όκολιτς να ισοφαρίζει. Στη συνέχεια ο Φοίνικας ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς με +2 πηγαίνοντας στο 6-8, με τους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίζουν (8-8). Στο νέο προβάδισμα του Φοίνικα 8-9, η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν και πάλι άμεση και συνοδεύτηκε με ένα 3-0 σερί που τον έφερε μπροστά με +2. Αρχικά ο Βουλκίδης με επίθεση πρώτου χρόνου ισοφάρισε (9-9), ακολούθησε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο 10-9, μετά από επίθεση του Στερν που πέρασε άουτ και το +3 με δυο διαδοχικούς άσσους του Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς. Το σερί του Ολυμπιακού, από το 8-9, έφτασε στο 5-0, για το 13-9 μετά από επίθεση των φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ και στο 6-0 με νέα ωραία προσπάθεια του Μιγιαΐλοβιτς για το +5 στο 14-9. Στην εξέλιξη του σετ, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά στο 15-12, με τον Φρομ να σημειώνει το 16-12 και με εξαιρετικό άσσο το 18-13! Ο Μιγιαΐλοβιτς πάνω στο φιλέ έγραψε το 20-15 και ο Βουλκίδης με εξαιρετικό μπλοκ έδωσε τον αέρα του +6 (21-15) σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ. Η ομάδα της Σύρου αντέδρασε μειώνοντας σε 21-17, αλλά ο Μιγιαΐλοβιτς έδωσε ξανά τη λύση γράφοντας το 22-17. Μετά από φάση διαρκείας, ο Φρομ πέτυχε το 24-18 για το πρώτο σετ μπολ και ο Μιγιαΐλοβιτς με εξαιρετικό άσσο το 25-18, χάρη στο οποίο ο Θρύλος έκανε το 2-0 στα σετ!

Νέο 6-0 σερί και «ερυθρόλευκη» επικράτηση!

Το 2ο ξεκίνησε με το Φοίνικα να φτάνει στο 1-2, και τον Ολυμπιακό να απαντά για το  3-2 με άσσο του Βουλκίδη και το 4-2 με πρώτο χρόνο του Όκολιτς.  Μετά το 5-3 που σημείωσε ο Φρομ οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 3-0 σερί ανακτώντας το προβάδισμα στο 5-6 το οποίο διατήρησαν (6-7, 7-8, 8-9, 9-10) στο σημείο που πήγαιναν πόντο πόντο οι δυο ομάδες. Ο Ολυμπιακός πήρε ξανά τα ηνία στο σκορ στο 11-10 που διαμορφώθηκε από επίθεση του Στερν η οποία πέρασε άουτ και πήγε στο 12-10, τρέχοντας ένα 3-0 σερί με τον Έγκλεσκαλνς. Ο Λετονός διαγώνιος του Θρύλου, με τρεις διαδοχικές προσπάθειες έγραψε το 14-10 και ο Βουλκίδης με άσσο διεύρυνε στο 6-0 το σερί του Ολυμπιακού αυξάνοντας στο +5 τη διαφορά για το 15-10! Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν μειώνοντας σε 15-12, αλλά ο Έγκλεσκαλνς έγραψε το 16-12 αρχικά και το 18-13 στη συνέχεια. Με μονό μπλοκ ο Μιγαϊλοβιτς διαμόρφωσε το 19-13 δίνοντας σημαντικό προβάδισμα καθαρής νίκης στον Ολυμπιακό, ενώ ακολούθησε το 20-13 που επιβεβαίωνε την «ερυθρόλευκη» κυριαρχία! Στην εξέλιξη του σετ οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν υποδειγματικά το σκορ και έφτασαν με σχετικά άνεση στο 25-16 για την τελική επικράτηση με 3-0 σετ!

Tα σετ: 3-0 σε 1.19 . 25-19 (24’), 25-18 (28’), 25-16 (27’)