Το ελληνικό μπασκετικό κλάσικο επέστρεψε. Ένα απολαυστικό παιχνίδι από τα… παλιά. Με νικητή όμως και πάλι τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι αιωνίων της Ευρωλίγκας. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 88-78 του Παναθηναϊκού στην παράταση, πετυχαίνοντας δεύτερη νίκη επί των πράσινων. Σε διάστημα μίας εβδομάδας, μετά τον τελικό του Super Cup.

Το ελληνικό μπασκετικό κλάσικο επέστρεψε. Ένα απολαυστικό παιχνίδι από τα… παλιά. Ένα ματς που δεν ήθελες να τελειώσει, με τρομερές εναλλαγές στο σκορ, που χρειάστηκαν τα 5 πρόσθετα λεπτά της παράτασης για να αναδειχθεί ο νικητής.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Τρελαμένοι με Αταμάν και την… κλάψα του Παναθηναϊκού

Και αυτός που πανηγύρισε ήταν ο Ολυμπιακός, τη 18η νίκη στα τελευταία 19 παιχνίδια κόντρα στον Παναθηναϊκό, περνώντας από το ΟΑΚΑ με 88-78.

«Ήταν ένα πραγματικά πολύ καλό ξεκίνημα για την ομάδα μας, στο πρώτο ματς της Ευρωλίγκας. Ξέρετε ότι υπήρχαν κάποιες συνθήκες που το έκαναν δύσκολο για εμάς», δήλωσε ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καμία σχέση με ό, τι είδαμε πριν από 5 ημέρες στη Ρόδο. Όταν ο Μιλουτίνοφ φορτώθηκε με 2ο φάουλ στην πρώτη περίοδο, το εκμεταλλεύτηκε παίρνοντας τα ηνία και φτιάχνοντας διαφορά 10 πόντων.

«Σταματήσαμε να παίζουμε σύμφωνα με το πλάνο μας. Κάναμε πάρα πολλά λάθη. Δεν απαντήσαμε καλά επιθετικά όταν κυριάρχησαν», είπε ο Έργκιν Άταμαν.

Ο Ολυμπιακός δεν πανικοβλήθηκε και επέστρεψε στις αρχές του δευτέρου μέρους με σουτ έξω από τα 6,75. Ο Σλούκας ήταν άστοχος στο τελευταίο σουτ και όλα πια λύθηκαν στην παράταση. Εκεί οι νταμπλούχοι Ελλάδας με 12-0 σερι χάρη στους Γκος και τον Μιλουτίνοφ κλείδωσαν τη νίκη.

Ο Άλεκ Πίτερς ήταν εκείνος που υπέγραψε τη νίκη των ερυθρόλευκων, θυμίζοντας κάτι από… Βεζένκοφ και ολοκληρώνοντας με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Γουόκαπ που συνέβαλε επίσης με 17 πόντους.

«Νιώθω πολύ καλά και η ομάδα μας είναι τόσο ανθεκτική. Καταφέραμε να μείνουμε κοντά σε όλο το παιχνίδι πετυχαίνοντας μεγάλα καλάθια», είπε ο Πίτερς.

Οι φίλοι του Ολυμπιακού έκαναν… τη νύχτα μέρα κατά την επιστροφή της ομάδας στο ΣΕΦ.