Την ΑΕΚ αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στις Σέρρες για τον πρώτο ημιτελικό του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος στο βόλεϊ γυναικών, με τις ερυθρόλευκες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να επικρατούν εύκολα με 3-0 σετ και να διεκδικούν το 9ο σερί Κύπελλο Ελλάδας στο μεγάλο τελικό του Σαββάτου.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

LIVE Streaming: Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός (18:00)

Το πρώτο σετ άρχισε με τις ερυθρόλευκες να μπαίνουν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο, αφού προηγήθηκαν με 6-3 μετά από κόντρα μπάλα της Νομικού. Η συνέχεια βρήκε την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 7-7 με μπλοκ της Τέζα στην Έμοντς, με την ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να παίρνει προβάδισμα δύο πόντων (10-8) με τρομερό καρφί της Έμοντς. Οι κιτρινόμαυρες ισοφάρισαν ξανά σε 11-11, έκτοτε ο Ολυμπιακός έφτασε στο 17-11 με 6 συνεχόμενους πόντους μετά από άσσο της Λαμπρούση. Οι Πειραιώτισσες συνέχισαν ακάθεκτες, αφού έκαναν το 20-11 με μπλοκ της Γιώτα, έχοντας παράλληλα 9 σερί πόντους. Ο Ολυμπιακός έκανε το 23-12 με καρφί της Χουντ, βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του πρώτου σετ, το οποίο κατέκτησε με 25-13, έχοντας σε εκπληκτική ημέρα την Τζίνα Λαμπρούση.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα με 0-2, αλλά τον Ολυμπιακό στη συνέχεια να αντιδρά και να ισοφαρίζει σε 5-5 με επίθεση της Έμοντς. Οι κιτρινόμαυρες βρέθηκαν και πάλι να προηγούνται με 2 πόντους και συγκεκριμένα με 6-8. Οι νταμπλούχες Ελλάδας ανέκτησαν το προβάδισμα, πετυχαίνοντας 6 συνεχόμενους πόντους, με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 12-8. Η Ζακχαίου με τρομερό μονό μπλοκ έκανε το 17-13 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ήλεγξε τον ρυθμό του σετ από εκεί και έπειτα. Έπειτα, η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έκανε το 22-15 με μπλοκ άουτ της Έμοντς. Οι ερυθρόλευκες κατέκτησαν και το δεύτερο σετ με 25-17 με επίθεση της Χουντ που έκανε παράλληλα και το 2-0 στον αγώνα.

Το τρίτο σετ άρχισε εντυπωσιακά για τις ερυθρόλευκες, οι οποίες δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να ελπίζει σε κάτι θετικό, αφού προηγήθηκαν με 4-1 μετά από καρφί της Χουντ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε ακάθεκτος, κάνοντας το σκορ 9-3 με μπλοκ της Ζακχαίου, με την ΑΕΚ να καταφέρνει να μειώνει σε 9-5. Οι αθλήτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, με 3 συνεχόμενους πόντους, έκαναν το 12-5 με πλασέ της Κωνσταντινίδου. Ο Ολυμπιακός έκανε το 17-10 μετά από μπλοκ άουτ, με την ένωση να μειώνει σε 20-15 με καρφί της Τοτσίδου. Οι ερυθρόλευκες έκαναν το 23-18 με μπλοκ της Λαμπρούση, με την ομάδα της ΑΕΚ να μην μπορεί να αντιδράσει και τον Ολυμπιακό να κατακτά και το τρίτο σετ με 25-21, παίρνοντας παράλληλα και την νίκη με 3-0. Με τον Ολυμπιακό να περιμένει, πλέον τον αντίπαλό του στον αυριανό τελικό.