Ο Μίτσελ πλήρωσε τα «σπασμένα» της κακής ισοπαλίας με τον Άρη και ρίχνει τίτλους τέλους στην δεύτερη ερυθρόλευκη θητεία του.

Ο Ολυμπιακός για 70 λεπτά ήταν κυρίαρχος απέναντι στον Άρη και όμως κατάφερε μέσα σε 20 λεπτά να χάσει το προβάδισμα με 2-0, να χάσει δύο πολύτιμους βαθμούς στο Φάληρο (2-2), να χάσει την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμα περισσότερο την κορυφή της Super League και κυρίως να χάσει μέρες ηρεμίας αφού ήρθε σε συμφωνία με τον Μίτσελ για τη λήξη της συνεργασίας.

Ο τρόπος που ήρθε το συγκεκριμένο αποτέλεσμα και το μερίδιο ευθύνης που καταλογίζεται στον Ισπανό προπονητή, ήταν αρκετό για να τον φέρει στην πόρτα της εξόδου μετά από 32 παιχνίδια στον «ερυθρόλευκο» πάγκο σε όλες τις διοργανώσεις.

ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Ανέλαβε στο πιο δύσκολο κομμάτι της σεζόν

Ο Μίτσελ κλήθηκε να αναλάβει τον Ολυμπιακό σε ένα από τα δυσκολότερα κομμάτια της σεζόν, αφού διαδέχθηκε τον Κάρλος Κορμπεράν, ο οποίος είχε μείνει για μόλις 49 μέρες στην άκρη του πάγκου. Είχε προηγηθεί η ήττα με 2-1 από τον, κατά διαβολική σύμπτωση, Άρη στο «Κλ. Βικελίδης» και μάλιστα με ανατροπή, με αποτέλεσμα η ομάδα να βρίσκεται στην 6η θέση του πίνακα με μόλις οκτώ βαθμούς μετά από πέντε αγωνιστικές και στο -7 από την κορυφή.

Την ίδια στιγμή, «έτρεχε» η φάση των ομίλων του Europa League, όπου ο Ολυμπιακός είχε δύο ήττες στις δύο πρώτες αγωνιστικές. Το κλίμα στην ομάδα ήταν βαρύ και το ρόστερ είχε πολλά πρόσωπα, με αρκετά από αυτά να μην υπολογίζονται. Όπως ήταν λογικό, η επιστροφή του Μίτσελ συνέβη στη χειρότερη καμπή της χρονιάς.

Η μίνι-προετοιμασία, το ξεκαθάρισμα του ρόστερ και ο ΠΑΣ

Ο αποκλεισμός από την Ευρώπη ως 4ος στον όμιλο (με δύο βαθμούς), έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να αφοσιωθεί στο 100% στο πρωτάθλημα. Ο Μίτσελ περίμενε τη διακοπή λόγω του Μουντιάλ προκειμένου να κάνει μία μίνι προετοιμασία με την ομάδα και να μάθει ακόμα καλύτερα το υλικό που είχε στα χέρια του. Μέχρι τότε η ομάδα βρισκόταν στο -12 από την κορυφή, οπότε άπαντες περίμεναν τι θα παρουσίαζε ο Ισπανός προπονητής μετά την αποστολή στην Ισπανία.

Εκεί ήταν μία καλή ευκαιρία για τον ίδιο να ξεκαθαρίσει και το ρόστερ το οποίο είχε πάνω από 35 παίκτες και ο πρώτος στόχος για τη χειμερινή περίοδο ήταν να… αδειάσει από τους παίκτες που δεν υπολογίζονται. Με την επιστροφή στη δράση, όμως, τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα ήθελαν στον σύλλογο.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα φιλοξένησε τον Ολυμπιακό και παρότι οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο χάρη στα γκολ του Φορτούνη, εν τέλει είδαν τους γηπεδούχους να ανατρέπουν το σκορ και να παίρνουν τον έναν βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Εκεί ήταν που… μαζεύτηκαν και τα πρώτα «σύννεφα» για τον Μίτσελ.

Η μείωση της διαφοράς και η «άλωση» της OPAP ARENA

Με την είσοδο στο 2023, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε πιο έτοιμος και με εξαίρεση τη «γκέλα» στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο (1-1) και την απουσία νίκης σε ντέρμπι μέχρι την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας, κατάφερε να μειώσει αρκετά τη διαφορά από την πρώτη θέση.

Το «διπλό» στην έδρα της ΑΕΚ ήταν αυτό που έφερε ξανά στον κόσμο την πίστη για το πρωτάθλημα, με την ομάδα να μειώνει στο -5 από την πρώτη θέση. Με αυτόν τον αέρα… ψυχολογίας μπήκε και στα play-offs και με νίκη απέναντι στον Βόλο, έφτασε στο -3 μετά την ισοπαλία στο ΑΕΚ-Παναθηναϊκό.

Αξιοσημείωτο δε πώς ο Ολυμπιακός είναι η μοναδική ομάδα φέτος στο πρωτάθλημα που δεν έχασε ούτε από τον Παναθηναϊκό, ούτε από την ΑΕΚ στην κανονική διάρκεια, μετρώντας μία νίκη και τρεις ισοπαλίες.

Τα παιχνίδια που καθόρισαν αρνητικά την πορεία του

Ο Μίτσελ αφήνει τον πάγκο του Ολυμπιακού έχοντας προσφέρει αρκετά στο να… μαζευτεί η ομάδα που παρέλαβε. Εκτός από το… ξεκαθάρισμα και την σταθεροποίηση του βασικού «κορμού», ψαλίδισε και τη διαφορά από την κορυφή και από το -12 έφτασε στο -3, ενώ μέτρησε μόλις μία ήττα (17 Οκτωβρίου) σε επίπεδο πρωταθλήματος από τον ΠΑΟΚ στο Φάληρο.

Το… κακό της υπόθεσης είναι ο Ισπανός προπονητής «γκρέμιζε» ότι έχτιζε μέσα σε λίγα λεπτά με τη διαχείριση και τις επιλογές του σε ορισμένα παιχνίδια. Αναλυτικά αυτά ήταν:

• Κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» όπου από 0-2 στο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έχασε δύο βαθμούς με το τελικό 2-2.
  • Κόντρα στον Ατρόμητο στο Περιστέρι όπου ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 και εν τέλει ήρθε ισόπαλος με 1-1
  • Κόντρα στον Άρη που από 2-0 μέχρι το 70′, κατέληξε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας με 2-2.
  • Κόντρα στον ΠΑΟΚ που μπορεί να έμεινε χωρίς σκορ αλλά η εμφάνιση του Ολυμπιακού προβλημάτισε
  • Κόντρα στην ΑΕΚ στο πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών του Novibet Κύπελλο Ελλάδας η βαριά ήττα με 3-0