Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 στο σημερινό φιλικό με την Χάποελ Μπερ Σεβά, έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο ανά τακτά χρονικά διαστήματα για τα δεδομένα της εποχής... Διαβάστε αναλυτικό ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου από την Πολωνία...

Αρκετά θετικά στοιχεία έδειξε ο Ολυμπιακός στο σημερινό φιλικό προετοιμασίας του με την Χάποελ Μπερ Σεβά, αν και αναδείχθηκε ισόπαλος με 2-2. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε την υπέροχη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά τα σκληρά μαρκσρίσματα των παικτών της Ισραηλινής όμαδας χάλασαν τελείως το παιχνίδι.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου από την Πολωνία…

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Την Χάποελ Μπερ Σεβά αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στο «Mistral Stadium», στο πλαίσιο του δεύτερου του φιλικού αγώνα επί πολωνικού εδάφους, με τον Πέδρο Μαρτίνς να προχωράει σε αρκετές αλλαγές σε σχέση με το χθεσινό φιλικό κόντρα στην Πόγκον.

Ο Πορτογάλος τεχνικός παράταξε κάτω απ΄τα δοκάρια τον Ζοσέ Σα, με τους Βούκοβιτς και Μπα να συνθέτουν το αμυντικό δίδυμο των Πειραιωτών. Στα δεξιά αγωνίστηκε ο Ελαμπντελαουί, ενώ στα αριστερά ο Κούτρης. Στον άξονα συνυπήρξαν οι Σουρλής και Τοροσίδης και λίγο πιο μπροστά τους ο Φορτούνης, ενώ στα άκρα ξεκίνησαν οι Γιώργος Μασούρας και με τον Ποντένσε, με μοναδικό προωθημένο τον Ντουρμισάι.

Ο προπονητής της Χάποελ Μπερ Σεβά ξεκίνησε τους εξής: Σέτκους, Μπεν Μπίτον, Γκόλντμπεργκ, Αμίτ Μπίτον, Μιγκέλ Βίτορ, Σαμίρ, Σαμπάγκ, Σαφούρ, Μάριν, Χάσελμπαϊνκ, Σαχάρ

Θετικό ξεκίνημα και προβάδισμα!

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά, έχοντας την πρώτη τους καλή στιγμή στο 9′ με τον Ομάρ, ο οποίος από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Στα επόμενα λεπτά η Χάποελ “πάγωσε” το ρυθμό, με αποτέλεσμα μέχρι το 27′ να μην υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση και από τις δύο πλευρές.

Ωστόσο, στο 28ο λεπτό ο Ολυμπιακός με την δεύτερη του ουσιαστικά ευκαιρία άνοιξε το σκορ με τον Ντουρμισάι. Ο Ποντένσε έκανε τη σέντρα και ο 22χρονος επιθετικός με πολύ ωραία σκόραρε το παρθενικό του γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα. Έξι λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 34′ η Χάποελ έφερε το ματς στα ίσα, έπειτα από γκολ του Μπεν Σαχάρ, που νίκησε τον Ζοσέ Σα με πλασέ, πιάνοντας παράλληλα στον ύπνο την άμυνα των “ερυθρόλευκων”. Από εκει και έπειτα δεν υπήρξε κάποια σημαντική ευκαιρία, με τις δύο να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μετά τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όντες ισόπαλες με 1-1.

Ανατροπή και ισοφάριση στο τέλος…

Οι ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς μετά την ανάπαυλα έβγαλαν μία νευρικότητα στον αγωνιστικό χώρο λόγω του σκληρού παιχνιδιού των παικτών της Χάποελ, μη μπορώντας να δημιουργήσουν τις ευκαιρίες που θα ήθελαν. Στο 51′ ο Γιώργος Μασούρας σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Σέτκους μπλόκαρε σταθερά. Έξι λεπτά αργότερα ο Βαλμπουενά έκανε το σουτ, ύστερα από πάσα του Φορτούνη, αλλά ο Σέτκους μπλόκαρε ξανά. Στο 60′ η Χάποελ έκανε την ανατροπή, σκοράροντας με τον Χάσελμπαϊνκ, ο οποίος απέφυγε τους Μπα και Σουρλή και με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-1.

Στο 65′ τα αίματα άναψαν όταν ο ένας παίκτης της Χάποελ έκανε δυνατό τάκλιν με τα δύο πόδια στον Ομάρ, ο οποίος δεν μπόρεσε να συνεχίσει λόγω του δυνατού μαρκαρίσματος. Στο 80′ ο Βαλμπουενά θα βγάλει γλυκιά, αλλά οι αμυντικοί της ομάδας από το Ισραήλ έδιωξαν μακριά. Στο 89′ ο Ζρίχαν θα κάνει το σουτ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Σα. Στο 92′ ο Ολυμπιακός θα κερδίσει πέναλτι με τον Βαλμπουενά, πέναλτι το οποίο θα μετουσιώσει σε γκολ ο Γάλλος σούπερ σταρ, ισοφαρίζοντας το ματς σε 2-2 το σκορ, που έμελλε να ήταν και το τελικό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ομάρ (68’ Ανδρούτσος), Μπα (60’ Αβραάμ), Βούκοβιτς (72’ Σεμέδο), Κούτρης (46’ Τσιμίκας), Τοροσίδης (46’ Γκιλιέρμε), Σουρλής (77’ Μπρούνο), Γιώργος Μασούρας (60’ Ραντζέλοβιτς), Ποντένσε (44’ Βαλμπουενά), Φορτούνης (60’ Σολδάνο), Ντουρμισάι (60’ Γκερέρο).

Χάποελ Μπερ Σεβά: Σέτκους, Μπεν Μπίτον, Γκόλντμπεργκ, Αμίτ Μπίτον, Μίγκελ Βίτορ, Σαμίρ, Σαμπάγκ, Σαφούρι, Μάριν, Χάσελμπαϊνκ και Σαχάρ

Για τους Ισραηλινούς έπαιξαν και οι: Λεβίτα, Ναβόν, Ταχά, Καρίγιο, Ντάντια, Ο. Μπιτόν, Καμπχά, Μάμαϊ, Ασκίας, Λέβι, Ζριχάν, Γιοσεφί, Κέτγιενς, Ελχαμίντ